Доступність посилання

ТОП новини

Захід наполягає: жодного насильства і сепаратизму.


Марія Щур

Прага, 29 листопада2004 – Протягом вихідних та у понеділок західні політики продовжували свої зусилля щодо пошуку виходу з української кризи. Після сепаратистських заяв, що лунали на Сході України, вони почали наполягати не лише на мирних шляхах подолання кризи, але і на повній підтримці територіальної цілісності України.

Вже тиждень Україна світиться «червоним» на радарі головних світових столиць. У понеділок державний секретар США Колін Павелл висловив стурбованість розмовами про сепаратизм, що лунають у східних областях України.

Колін Павелл повідомив, що про це він говорив не лише з президентом України Леонідом Кучмою, але і з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. «Позиція США та, гадаю, і всіх інших, полягає у тому, що територіальна цілісність України є важливою. Ми ще раз підтвердили (у цих розмовах), що українці зможуть знайти законний шлях вперед та політичний процес на підставі конституції».

Про своє занепокоєння проблемою територіальної цілісності України говорив у понеділок і британський прем’єр- міністр Тоні Блер: «Гадаю, всі занепокоєні тим, щоб зберегти країну в цілісності, усвідомити, що власне, сталося, і поміркувати над тим, що потрібно зробити».

Питання України обговорювалося і на засіданні нижньої палати британського парламенту. Британський міністр закордонних справ Джек Стро заявив, що міжнародна спільнота буде і надалі пильно стежити за дотриманням демократичних принципів в Україні. «У будь-яких демократичних виборах, сам вибір – це справа виборців і лише їхня. Але тому, що уряд України взяв на себе такі обов’язки, міжнародна спільнота має право та відповідальність забезпечити, щоб процес був вільний, а його результат відображав волю людей».

А тим часом у Києві над виходом із кризи активно працювали представники континентальної Європи. Голова польського Сейму Юзеф Олекси зустрівся з президентом України Леонідом Кучмою та з двома кандидатами на його посаду Віктором Ющенком та Віктором Януковичем. Останній вперше самостійно звернувся до заходу. У телефонній розмові з послом Нідерландів, країни, яка нині головує в ЄС, Віктор Янукович попросив нідерландський уряд посприяти залагодженню конфлікту з опозицією. Посол Нідерландів Моніка Франк пообіцяла таку допомогу в організації переговорів.

Проте, на думку деяких західних експертів, уряд може просто використовувати тактику переговорів для того, щоб виснажити прихильників Віктора Ющенка і перейти до активних дій, коли їхні ряди зменшаться. Говорить директор Інституту конфліктології, ідеології та політики при Бостонському університеті Урі Раанан: «Якщо через 10 днів кількість демонстрантів почне зменшуватися, є велика ймовірність того, що уряд перейде до активних дій, і тоді «силовики» швидше за все виконають ті команди, які вони не готові виконувати зараз».
XS
SM
MD
LG