Доступність посилання

ТОП новини

Опозиції зарано святкувати перемогу й відпускати демонстрантів із вулиць – американський політолог.


Сергій Куделя

Вашинґтон, 3 грудня 2004 – Рішення Верховного Суду України про нове голосування в другому турі президентських виборів сприйматиметься командою Віктора Ющенка як перемога. Однак така реакція може бути передчасною, вважає професор політології Канзаського університету у США Пол Д’Анієрі. На його думку, опозиції спочатку необхідно пересвідчитися, що українська влада визнає рішення Верховного Суду та забезпечить вільне та чесне переголосування.

Професор Пол Д’Анієрі називає дві причини, з яких Верховний Суд задовольнив скаргу опозиції та ухвалив переголосувати другий тур. Продовжує доктор Д’Анієрі: “По-перше, суд не міг не визнати, наскільки сфальсифікованим був другий тур виборів. І найбільша фальсифікація відбулася саме під час другого туру виборів. Отже, з погляду простих фактів, їхнє рішення було обґрунтованим. Водночас Верховний Суд, напевно, розумів, що проведення нових виборів кинуло б державу у хаос. Протестуючі могли заблокувати все місто Київ. А організація нової передвиборчої кампанії вимагала б 6–8 місяців, і вони могли б завершитися такими ж акціями протесту, які ми бачимо зараз”.

Водночас, на думку професора Д’Анієрі, опозиції не варто припиняти акції протесту, поки всі її вимоги щодо умов переголосування не будуть прийняті: “Опозиція повинна спробувати залишити протестуючих на вулицях, поки не буде чіткої заяви з боку Кучми та Януковича, яка б свідчила, що вони визнали рішення Верховного Суду. Після цього протестуючим можна дозволити розійтися, але попередити їх бути готовими вийти знову, оскільки ми не знаємо, до яких інших дій може вдатися влада”.

Прогнозуючи результати переголосування другого туру, професор Д’Анієрі зазначив, що раніше не виключав можливості перемоги Віктора Януковича навіть у разі чесного підрахунку голосів. Однак останні події, на його думку, позбавили Януковича можливості стати президентом унаслідок вільних виборів: “Завдяки подіям останніх двох тижнів популярність Ющенка значно зросла. А підтримка Януковича впала. Отже, якщо буде проведене переголосування, в Ющенка дуже високі шанси на перемогу. Головне питання зараз – чи зможуть вони забезпечити проведення вільних та чесних виборів за два-три тижні”.

Професор Д’Анієрі зазначає, що рішення Верховного Суду стало також серйозним ударом по престижу Володимира Путіна. Адже президент Росії ще вчора назвав можливість переголосування неприйнятною. Тепер, за словами Д’Анієрі, дії Росії дуже важко передбачити.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG