Доступність посилання

ТОП новини

Коментарі на заяву Путіна про всуціль російськомовну Україну.


Тарас Марусик

Київ, 7 грудня 2004 року.

Тарас Марусик

На черзі – наша постійна рубрика “А мова – як море!”. Сьогодні поговоримо про одну заяву президента Російської Федерації Володимира Путіна, яку він зробив 2 грудня під час зустрічі з Президентом України Леонідом Кучмою в московському аеропорту “Внуково”.

Зазначивши, що йому небайдуже, що відбувається в Україні, Путін, зокрема, сказав: “Навіть за офіційним переписом населення, ви мені розказували, 17% росіян, етнічних росіян. Насправді, я думаю, набагато більше. Це повністю російськомовна країна, причому і на заході, і на сході”.Коментуючи наведені слова, голова парламентського комітету з питань культури та духовности Лесь Танюк зазначив, що проблема Путіна – це проблема всіх вождів, які страшенно відірвані від реальности. Він не знає, чим сьогодні дихає і його держава, і наша.

Лесь Танюк

Чапек сказав, що такі вожді нагадують ліверну ковбасу: чим її начиняють, те вона в собі і носить. Путін не знає реальності, що таке Україна, він моделюється так, як би йому хотілося. Він, звичайно, немає і мови про ті 17 відсотків, про які він говорить. Є 12 відсотків російськомовного народу зараз в Україні.

Але є проблема: українці всі прекрасно знають російську мову, бо в дитинстві отримували вони вітаміни, а є багато росіян, які просто не знають української мови, не хочуть, бо очевидно в дитинстві цього вітаміну забракло.

Не може державець Росії орієнтуватися на людей, у яких є певні розумові вади, які не можуть освоїти української мови.

Тарас Марусик

Це один з тих мітів, - вважає Лесь Танюк, - які Путін сам поширює, сам сповідує, сам їх читає і сам їм вірить.

Лесь Танюк

Ми тут сміємося, чуючи такого роду заяви від президента такої великої держави, як Росія. Ця держава стає меншою через те, що Путін робить такі дурниці.

Тарас Марусик

А так прокоментував слова російського президента політичний опонент Леся Танюка, член фракції об’єднаних соціал-демократів Ігор Шурма.

Ігор Шурма

Дійсно, в Україні проживає багато російськомовного населення, але коли говорити, що Україна – повністю російськомовна країна, я думаю, що це не відповідає дійсності, так само, як і настроям.

Тарас Марусик

Чим Ви поясните таку заяву?

Ігор Шурма

Ви знаєте, я так думаю, що коментувати російського президента є некоректно. Я думаю, що фраза, що Україна – це повністю російськомовна країна, це витягнута з контексту якась цитата, яка абсолютно не відображає змісту розмови.

Хоча мушу сказати, що дійсно, якщо Ви приїдете на Львівщину, ви будете вражені: в найбільш найглухішому, я вибачаюсь за риторику, селі в кафе слухають російську попсу, а не українську музику. Можливо, це наводить на такі висновки російського президента.

Тарас Марусик

Говорив член парламентської фракції СДПУ(о) Ігор Шурма. Львівський мовознавець Ірина Фаріон вважає слова Путіна про Україну як наскрізь російськомовну країну, безпардонним втручанням у внутрішні справи України. На її думку, він мав би затямити три прості речі.

Ірина Фаріон

Ця російськомовність, яка є тепер в Україні, це результат нечуваного терору з боку російської держави в будь-якій формі: чи то царська Росія, чи то СССР, чи то РФ. І зовсім не любові до московської культури. Це по-перше.

По-друге, двомовність в Україні, з огляду на джерело її виникнення, а джерело її виникнення – це терор і асиміляція, є патологічним явищем. Суть його полягає в тому, що українці психічно відчужені від самих себе. І зрозуміло, що такими хворими має опікуватися власна держава, а не сусідня, яка і породила цю хворобу на цій землі.

І врешті решт третє. Навіть якщо і ми маємо певною мірою двомовність України, то тільки як точку відліку, аби надати двомовному розвитку країни зворотного напряму і сконсолідувати суспільство на користь державної української мови. І як мови, в тому числі засобом міжнаціонального спілкування на території України.
XS
SM
MD
LG