Доступність посилання

ТОП новини

Чорнобильський слід шукають в австрійсько-угорському прикордонні.


Василь Плоскіна

Угорщина, 10 грудня 2004 – Санепідемуправління Угорщини цими днями спішно з’ясовує причину численних випадків онкологічних захворювань мешканців села Гедьєшгалом неподалік австрійсько-угорського кордону. Жителі села стверджують, що ракові недуги могли виникнути тут через радіоактивні речовини, завезені з Чорнобиля.

Село Гедьєшгалом умовно можна назвати західними воротами Угорщини. Тут знаходиться один з найбільших у країні контрольно-пропускних пунктів на кордоні з Австрією. КПП до входження Угорщини в Євросоюз давав роботу багатьом місцевим жителям. Назагал живуть у цих краях люди заможно – є можливість підробляти в сусідній Австрії та Німеччині. Тут добре розвинена інфраструктура шосейних та залізничних доріг, процвітає сільський туризм. Зазвичай на життя в цій стороні ( а це розвинена в економічному сенсі область Дьєр-Мошон-Шопрон на заході Угорщини) люди не скаржаться. Але бувають і винятки.

Наприклад, у Гедьєшгаломі, як свідчить медична статистика, за останні 18 років зросла кількість захворювань на рак. Серед мешканців почали поширюватися чутки, що це не випадково, адже у 1986 році на місцевій залізничній станції персонал відмивав вантажні вагони, перегнані з Чорнобильської зони. І хоча столичні радіологи запевнили людей, що радіоактивний фон на околиці цього села в нормі, головний санітарний лікар Угорщини днями без зволікань наказав епідеміологам вивчити ситуацію в прикордонні. Вони, зокрема, повинні з’ясувати, чи існує зв’язок між радіоактивним випромінюванням і ростом ракових пухлин у місцевих хворих. Разом із санітарними лікарями цей випадок вивчають і будапештські онкологи. Крім іншого, фахівці спробують встановити, скільки людей померло на рак упродовж останніх двох десятиліть і які частини тіла хворих були уражені пухлинами.

“Наразі ситуація в Гедьєшгаломі не є загрозливою. Концентрація цезію справді дещо сильніша за норму, але це жодним чином не впливає на життя людей”, - заявив з цього приводу Шандор Пеллет, директор НДІ ядерної фізики з Будапешта. Ці слова однак не заспокоїли мешканців прикордонного села. Пенсіонер Ґабор Чоттер, у минулому машиніст локомотива, сказав на це: “Я вже не вірю жодним поясненням влади…” Кінець цитати. Він переконаний, що радіоактивне забруднення могло потрапити навіть у ґрунтові води. Про всяк випадок епідеміологи візьмуть проби з місцевих колодязів. Втім, радіологи скептично ставляться до тези, що спалах епідеміологічних захворювань у Гедьєшгаломі пов’язаний якимось чином з радіоактивним випромінюванням, що має чорнобильське походження. Але незважаючи на це, мешканці села залишають за собою право доводити вірність своїх тверджень у суді., щоб вимагати від властей грошових компенсацій. Щоправда, їхню справу угорські правники можуть і не розглянути, позаяк вона має вже термін давності.
XS
SM
MD
LG