Доступність посилання

ТОП новини

Теоретична морфологія української мови.


Тарас Марусик

Київ, 16 грудня 2004 року

Ми продовжуємо розповідь про “Теоретичну морфологію української мови”. Як і минулого разу, гостями Тараса Марусика є відомі українські мовознавці, співробітники Інституту української мови Національної академії наук України Катерина Городенська та Іван Вихованець.

Автори згаданої праці визначають морфологію як одну з частин граматичної будови мови, яка охоплює граматичні класи слів (частини мови), граматичні категорії цих частин мови та їхні форми, а також менші за слово одиниці. На морфологічному рівні добре видно різницю між різними мовами, особливо близькоспорідненими.

Говорить член-кореспондент НАН України, завідувач відділу історії та граматики української мови Інституту української мови Іван Вихованець.

Іван Вихованець

Ретельне дослідження граматичної структури української мови спонукало нас зробити такі ще виміри, який тип граматичний морфології української мови. Так от ми визначаємо його як іменниковий тип. Через те у нас є кличний відмінок, через те у нас є родові розрізнення “професор – професорка”.

Так звані невідмінювані іншомовні слова. Народна стихія витворила вже відмінювання цих слів. Абсолютно нормально вже звучить “їду метром”, “захоплююся кіном” і таке інше.

Ці наші міркування також сприятимуть і вдосконаленню українського правопису. Бо й досі ще адепти тоталітарної системи хочуть нам нав’язати правопис, який дуже наближений або й повторює правописні системи мови старшого брата - “російський правопис”.

Тарас Марусик Професор Вихованець каже, що російська мова належить до дієслівного типу. Цій мові не характерні звертання на кшталт Миколо, Павле, Наталю.

Оті невідмінювані слова іншомовного походження, про які згадав Іван Вихованець, прийшли в українську з російської в тоталітарний період у властивій для цієї мови формі. Саме тому народна українська стихія не прийняла накинутих форм і витворила такі, які відповідають структурі рідної мови. Російській мові, - каже Іван Вихованець, - властиві...

Іван Вихованець

Пасивні конструкція, там може бути на “-ся” і теперішнього часу, і майбутнього, і минулого. А у нас перевага активним конструкціям, і далі пасивним, як результативний стан. Наприклад, “лекція прочитана професором”.

Крім того, якщо якась форма потрапляє в позицію дієслівного присудка, то вона стає незмінною. “Мой рассказ краток”, а у нас цього немає, у нас повні форми у дієслівних позиціях.

Тарас Марусик

Чи буде продовження цієї праці, чи автори зупиняться на одному томі, - запитав я професора Вихованця.

Іван Вихованець

Ні, не зупиняємося, є велика мрія ще створити три томи повної академічної граматики. Перший том – вершинний рівень синтаксис. Другий том – морфологія в повнішому викладі, ніж теоретична морфологія. І третій том – елементи фонології, словотвір і морфеміка.

Цей тритомник будуть писати троє тільки осіб. Крім нас двох буде професор з Донецька Анатолій Занятко.

Тарас Марусик

Це був член-кореспондент НАН України Іван Вихованець. Від попереднього академічного видання пройшло понад 30 років. Як часто мовознавці повинні готувати подібні праці? Чи три десятиліття – не занадто великий період, з огляду на розвиток мови? На ці запитання відповідає співавтор “Теоретичної морфології української мови”, доктор філологічних наук, професор Катерина Городенська.

Катерина Городенська

Звичайно таки етапні праці з’являються може раз на два десятиліття, бо потребують і праці, і зусиль, і узагальнення напрацювань попередників і створення власної оригінальної концепції.

А повторювати кожного п’ятиліття на тих самих засадах якісь курси, я вважаю, що немає потреби. То має бути реалізована концепція, яка відбуває потреби часу. Скажімо, цей тип граматики – це зовсім відмінне, ніж бути попередні праці.

Тарас Марусик

Співавтори “Теоретичної морфології української мови”, відомі українські мовознавці Катерина Городенська та Іван Вихованець вважають, що їхнє дослідження зумовлене двома важливими факторами: незалежністю України і тим, що надворі вже 21 століття.
XS
SM
MD
LG