Доступність посилання

ТОП новини

Закарпатські угорці вважають, що підтримка Віктора Ющенка на виборах у неділю спрацює врешті і на поліпшення українсько-угорських міждержавних перспектив.


Василь Плоскіна

Угорщина, 23 грудня 2004 – У консервативних партійних колах Угорщини уважно слідкують за зміцненням політичних позицій Товариства угорської культури на Закарпатті, яке підтримало кандидатуру Віктора Ющенка у другому турі виборів президента України. Ця громадська організація закликає угорських виборців України підтримати його й 26 грудня, щоб прискорити демократичні перетворення в державі і водночас зміцнити політичний і правовий статус угорської меншини.

Праві партії Угорщини послідовно виступають за підтримку угорських національних меншин за кордоном, адже за межами Угорщини живе приблизно 5 мільйонів етнічних угорців (при цьому населення Угорської Республіки становить трохи більше від 10 мільйонів осіб). Найбільшу тривогу в консерваторів викликає стан угорських меншин у Воєводині (в Сербії) та в Румунії. У цих країнах, а так само в Словаччині, етнічні угорці створили доволі впливові політичні партії, які не раз ставали навіть членами урядових коаліцій у своїх країнах.

На думку консерваторів Угорщини, зараз до цих об’єднань у певному сенсі може наблизитись і Товариство угорської культури Закарпаття, яке уклало угоду про співпрацю на період виборчої кампанії з “Нашою Україною”. І хоча ця організація наразі не претендує на роль коаліційного партнера в майбутньому українському уряді, певні політичні вигоди від такого союзу можуть проявитися доволі швидко, вважають угорські аналітики.

Справа в тому, що кандидат на президента України Віктор Ющенко обіцяє допомогти угорській меншині у разі свого обрання утворити національно-культурну територію в районах компактного мешкання угорців на Закарпатті. Зараз там живе понад 150 тисяч осіб угорської національності.

Однак голова Товариства угорської культури Міклош Ковач застерігає закарпатських угорців від надто спрощеного погляду на цю справу. Він каже, що політичний союз із блоком “Наша Україна”, крім перспективи місцевого національного самоврядування, може суттєво поліпшити українсько-угорські відносини назагал. Адже політичні еліти Угорщини впродовж останніх двох років цуралися режиму Кучми–Януковича, а засідання змішаної міжурядової українсько-угорської комісії з питань захисту прав нацменшин практично набули формального відтінку.

Оглядачі в Будапешті кажуть, що слово Міклоша Ковача має доволі велику вагу в середовищі консервативних партій Угорщини. Вони переконані, що Товариство угорської культури на Закарпатті зможе переконати українських угорців віддати свої голоси за опозиційного кандидата, як вони, власне, зробили це і в другому турі виборів 21 листопада завдяки активним зусиллям цієї громадської організації.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG