Доступність посилання

ТОП новини

“Права людини: українська реальність”: Перебіг повторного голосування на виборах президента і права людини.


Надія Шерстюк

Аудіозапис програми:

Київ, 28 грудня 2004 року.

Надія Шерстюк

На хвилях української служби радіо “Свобода” ви слухаєте передачу “Права людини: українська реальність”. У київській студії перед мікрофоном Надія Шерстюк, звукооператор Вадим Журба.

Перебіг повторного голосування на виборах президента і права людини – така на загал тема цього випуску.

“Голосування 26-го грудня пройшло із значно меншою кількістю порушень виборчого законодавства України,” - стверджують міжнародні спостерігачі. Але у багатьох регіонах України траплялися порушення, які, щоправда, не мали системного характеру.

Далі Богдана Костюк.

Богдана Костюк

Голова Полтавського медіа-клубу Людмила Калашник каже, що Полтавщина здавна була своєрідним полігоном для використання адмінресурсу і порушення виборчих прав громадян.

26-го грудня Людмила спостерігала за перебігом голосування у багатьох “гарячих точках” міста і розповідає наступне:

Людмила Калашник

На відміну від першого і другого туру практично порушень не було. Те, що ми зафіксували разом із міжнародними спостерігачами: з США, Канади, Ізраїлю, то це присутність на виборчих дільницях державних службовців: міськвиконкому, податкової адміністрації під виглядом кореспондентів в основному провладних газет. Хоча НСЖ, і основи журналістської етики, і Незалежна медіа-профспілка зверталися до редакторів газет неодноразово не видавати лже-журналістам посвідчень.

Коли на дільницю приїжджали міжнародні спостерігачі, то там навіть якось мінялася атмосфера. Можливо, навіть хто і хотів сфальсифікувати з представників влади, але це дисциплінувало.

З самого початку до закінчення підрахунку голосів були мобільні групи.

Ви знаєте, вони фіксували порушення. Наприклад, коли у 24 школі міста Полтави, де знаходиться дільниця, і де головою комісії є директор школи Сергій Дудко, то польські спостерігачі виявили, що 114 заяв від громадян, які бажають голосувати на дому, були написані усього п’ятьма почерками. У той же час на інших дільницях таких заяв було 4-20.

Богдана Костюк

Чернігівський громадський комітет захисту прав людини досліджував 26-го грудня ситуацію на Чернігівщині і Сіверщині.

Слово керівникові Комітету Олексієві Тарасову.

Олексій Тарасов

Якщо порівняти наш досвід за минулі роки чи ці два попередніх тури, то це вперше вибори проходили у такій доброзичливій атмосфері. Навіть працівники міліції, які на попередніх турах вирізнялися тим, що, порушуючи пункти 9-10 статті 28 закону “Про вибори президента” знаходилися в приміщеннях для голосування, то цього разу міліція намагалася мерзнути поза межами дільниць, але щоб не порушувати закон.

Якщо порівняти у відсотковому співвідношенні кількість дільниць, які ми моніторили попередні тури і зараз, то кількість зафіксованих нами порушень зменшилася у два рази.

До того будь-які порушення, коли наші представники вказувалися, відразу усувалися без усяких перешкод, чи представники ДВК телефонували до ТВК радилися. Тобто, дуже добре.

Богдана Костюк

Щодо порушень, які зафіксував Олексій Тарасов і його колеги, - вони мали в основному технічний характер. У селах Чернігівщини типовими були проблеми, пов’язані з відсутністю у людей паспортів і намірами проголосувати, використовуючи свідоцтва про народження.

Спостерігачі від міжнародної громадської організації “Людина у біді” фіксували подібні порушення, крім Чернігівщини, також на Сумщині, але такі випадки не мали масового характеру й істотно не вплинули на результати голосування, - наголошують спостерігачі.

Надія Шерстюк

500 порушень закону про вибори президента були зафіксовані на Харківщині. Думки іноземних спостерігачів про перебіг виборів у цьому регіоні розділилися: американці спостерігачі називають вибори “перемогою демократії”, російські – грубим порушенням прав людини.

Про перебіг голосування на Харківщині розповідає Вікторія Маренич.

Вікторія Маренич

Результати пере голосування другого туру виборів Президента України на Харківщині мало відрізняються від попередніх. За Ющенка віддали голосів майже 27% виборців, за Януковича – 67,5%.

Головна відмінність голосування 26-го грудня на Харківщині – це кількість і системність порушень, які в десятки, а то і в сотні разів менше, ніж 21-го листопада.

Так за відкріпними посвідченнями 26-го грудня проголосувало близько тисячі виборців, проти 30 тисяч 21-го листопада.

Вдома 26-го грудня проголосувало 20 тисяч виборців Харківщини, а 21-го листопада 130 тисяч.

Іноземні спостерігачі, яких на Харківщині працювало більше 400, по-різному оцінюють перебіг виборів. Так, якщо спостерігачі з США називають вибори “вибухом демократії”, то спостерігачі від СНД, депутати російської Держдуми, - грубим порушенням прав людини.

Російські спостерігачі вважають, що рішення КСУ, що було прийняте напередодні дня голосування, ускладнило перебіг самого голосування.

Говорить Євген Алямовський, спостерігач від СНД.

Євген Алямовський

В результаті громадяни України, які не мають фізичної можливості прибути на дільницю, були позбавлені конституційного права проголосувати на цих виборах.

Вікторія Маренич

А ось як прокоментував ці нововведення керівник харківського виборчого штабу В.Ющенка Анатолій Матвієнко.

Анатолій Матвієнко

Я думаю, що це небезпідставно, але будь-який закон це обмежить певної свободи. Це певні правила, і ми повинні розуміти, що будь-який унормовує наші відносини, і його потрібно не обговорювати, а дотримуватися.

Вікторія Маренич

За даними харківського регіонального штабу “НУ”, нововведення до закону про вибори, прийняте КСУ, стало поштовхом для численних порушень.

Так у 183 ТВК Краснокутського району було виявлено 50 заяв про голосування вдома, які були написані однією рукою. Виявилося, що люди, які мешкають за адресами, написаних у заявах, цих заяв не писали.

У Сахновщинському районі на дільницях, де кількість виборців не перевищує 600 осіб, таких заяв було вилучено по 160-200 екземплярів на кожній дільниці.

На думку Євгена Захарова, співголови Харківської правозахисної групи, відсутність порушень, які зафіксовані 26-го грудня на Харківщині, додали б 3-4% голосів на користь одного із кандидатів.

Надія Шерстюк

Представники штабу Віктора Януковича: Нестор Шуфрич і Тарас Чорновіл неодноразово заявляли про масові порушення під час переголосування у Західних регіонах України. За їхніми словами, тут люди голосували за кількома паспортами. Однак доказів цим заявам наразі немає.

Спостерігачі із Донеччини у Львівській області знову, як і в першому та другому турах, склали десятки актів про порушення виборчого процесу.

Обласний штаб Віктора Януковича обіцяє оскаржувати хід голосування в суді. Оскільки, за їхніми словами, вони зафіксували тисячу порушень.

Повідомляє Галина Терещук.

Галина Терещук

Усі факти порушень, які зауважили представники Віктора Януковича на Львівщині, за даними Львівського відділення Комітету виборців України, є дріб’язковими, і за ними не стоять конкретні випадки, немає доказів, і вони аж ніяк не вплинули на результати голосування. Наприклад, складені акти, що галичани 26-го грудня носили помаранчевий одяг чи якісь елементи на вбранні.

На думку донецьких спостерігачів, це є агітацією за Віктора Ющенка За словами представників комітету виборців, це не є порушенням, адже на людях не було напису голосуйте за того то кандидата.

Є й акт, де порушенням вважається те, що шторка на кабінці закоротка, чи 4 кабінки для голосування, це при тому, що черг не було, не відповідає виборчому законодавству чи приміщення для голосування за площею невідповідне.

Про те, які порушення зафіксували самі донецькі спостерігачі, вони конкретно говорити не хотіли.

Володимир Пасенко і Олег Назута, секретарі комісії з Донецька.

Володимир Пасенко

Порушення були зауважені. Але мені б не хотілось говорити, їх дуже і дуже багато дрібних Ми передали в ТВК.

Олег Назута

Я не хотів би завчасно говорити, які саме порушення ми зауважили. Акти складаємо.

Галина Терещук

Надія Дюк, представник Національного Фонду підтримки демократії зі США, міжнародний спостерігач, була здивована, що членами комісій від Віктора Януковича були люди аж з Донеччани, які приїхали за 2 –3 дні до голосування і не мали змоги ефективно працювати, більшість з них вперше брали участь у роботі комісії.

Надія Дюк

Величезних порушень особисто я не бачила. Говорили, що в Америці дуже ненормально, щоби люди з іншого штату чи навіть з іншого міста переїжджали, щоби працювати на виборах в іншому штаті чи місті.

Галина Терещук

Роман Кошовий, керівник Львівського відділення комітету виборців, назвав переголосування в регіоні демократичним і спокійним, не було масових порушень. Він вважає, що скарг у суди надійде обмаль, оскільки немає реальних доказів.

Не обійшлось під час переголосування і без гумору. Журналістам разом із представниками Комітету виборців і правоохоронцями довелось перевіряти кілька заяв обласного штабу Віктора Януковича. Про те, що мовляв побили донецьких спостерігачів, але насправді у Червонограді сутичка виникла між самими донеччанами, які не погодились з думкою, що в цьому районі люди живуть заможніше і їх ніхто не б’є.

Неправдивою виявилась заява про напад у Стрию на потяг з Маріуполя, в якому мешкали донеччани. А також про буцімто отруєння чаєм, який випили дві спостерігачки з Донецька і потрапили в шпиталь.

Цю інформацію мені заперечив секретар Донецької міськради Микола Левченко. Як з’ясувалось, у жінок піднявся артеріальний тиск, але згодом вони продовжили роботу на дільниці.

І насамкінець, про ще один випадок на цих виборах. У ніч підрахунку голосів у Миколаєві, що поблизу Львова, 37-річна мешканка, яка довго чекала на дитину, народила трійню - хлопчиків.

Надія Шерстюк

Наступного дня після переголосування, 27-го грудня, у Донецьку побили двох прихильників Віктора Ющенка: члена територіальної виборчої комісії Сергія Литовченка і консультанта прес-служби виборчого штабу Василя Васютіна.

З подробицями Володимир Бойко.

Володимир Бойко

У понеділок у Донецьку невідомими особами були здійснені напади на двох прихильників Віктора Ющенка. Першим постраждав журналіст, консультант прес-служби регіонального штабу „Нашої України”, Василь Васютін. Напад стався вночі, коли Василь повертався додому після роботи в штабі.

Ось що розповідає сам потерпілий.

Василь Васютін

Лікарі зафіксували у мене струс мозку, також в мене підбите око, розбиті губи. Це відбулося якраз наступного дня після виборів.

Я повертався додому десь о пів на третю ночі. Біля мого будинку мене обігнала “дев’ятка” червона. Коли я підходив до під’їзду, звідти вийшов якийсь чоловік і запитався, яка це адреса. Коли я почав відповідати, він стукнув мене у щелепу, вискочило ще троє молодиків, потім підбіг п’ятий. Наскільки я розумію, він вже чекав мене біля під’їзду.

Вони почали мене бити, причому тільки по голові та обличчю. Відтягнули в багнюку. Один з них крикнув: “Забирай відеокамеру, мобільний телефон”. Все у мене забрали, і я лишився без зв’язку.

Володимир Бойко

За повідомленням журналіста, нападників цікавили відеокамера, мобільний телефон та дискети, що містили інформацію з виборчого штабу та номери телефонів активістів „Нашої України”.

Наразі Василь дав свідчення в міліції, пройшов судово-медичне обстеження та перебуває на амбулаторному лікуванні в нейрохірургічному відділенні обласної лікарні.

Того ж дня невідомі особи скоїли напад на члена територіальної виборчої комісії в 44-ому окрузі, представника Віктора Ющенка Сергія Литовченка.

Додому до пана Литовченка під’їхав автомобіль без номерів, один з пасажирів якого запропонував Сергію проїхати разом до суду для вирішення якогось виборчого питання. Литовченко їхати відмовився. Після чого з автомобіля вийшли чоловіки, які напали на члена ТВК, і намагалися заштовхати його в автомобіль.

Але Литовченку вдалося відбитися від нападників за допомогою свого собаки, який вискочив зі двору. Нападники втекли.

Донецька міліція факти нападів ніяк не коментує. Але в штабі „Нашої України” переконані, що в Донецьку полювання на прихильників Віктора Ющенка не припиняються попри те, що вибори завершилися.

Надія Шерстюк

Шановні слухачі, це була програма “Права людини: українська реальність”. Над випуском у київській студії працювали укладач і ведуча Надія Шерстюк, звукооператор Вадим Журба.

На все добре, шановні слухачі!

Говорить радіо “Свобода”!

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG