Доступність посилання

ТОП новини

У Вашинґтоні можуть реанімувати політику «курчати по-київськи» – огляд західної преси.


Прага, 3 січня 2005 – В Америці знову бояться «самогубчого українського націоналізму» та погіршення стосунків із Росією. Інші оглядачі в західній пресі дивляться на події оптимістичніше та розмірковують над майбутнім впливом «помаранчевої революції» в реґіоні.

Говорячи про наступні події в Україні та політику США щодо цієї держави, коментатор американського видання “International Herald Tribune” Іан Бреммер зауважує, що Україна заслуговує на більшу допомогу з боку Заходу. Проте, на думку оглядача, допомога Вашинґтона повинна бути спрямована на те, щоб не роз’ятрювати поділ всередині країни, та проводитися так, аби не підірвати американські стосунки з Росією.

Американський оглядач нагадує, що минулого року, коли грузинський президент Михайло Саакашвілі взяв курс на конфронтацію з Росією, Вашинґтон мусив переглянути свою беззастережну підтримку президента Грузії. Тому, як говорить Іан Бреммер, потрібно навчитися з досвіду та зробити так, щоб «помаранчева революція» не створила «агресивного та дестабілізувального націоналізму», як під час перших місяців правління Саакашвілі.

Російський президент Володимир Путін, на думку оглядача, намагається посилити роль Росії на пострадянському просторі, а тому провокація з боку України може лише загострити імперіалістичні інстинкти Росії та призвести до закликів прихильників Януковича до втручання Росії в українські внутрішні справи. Прикладом такої провокації, як уважає американський оглядач, міг би бути тиск Ющенка на своїх політичних опонентів чи покарання українців, що хотіли б міцних стосунків із Москвою.

Назагал, на думку Іана Бреммера, американська політика щодо України має проводитися в руслі відомої промови Джорджа Буша-старшого, яку він виголосив незадовго до відновлення незалежності України. Цю промову, яка закликала українців не проголошувати незалежності, яку критики Буша прозвали «курчам по-київськи», написала Кондоліса Райс, яка, ймовірно, стане новим державним секретарем США. Автор коментаря радить президентові Ющенкові детально вивчити цей документ.

Інші західні коментатори звертають увагу на наслідки української революції для демократії в світі.

«Тріумф помаранчевої революції має розвіяти уяву, яка все ще переважає в багатьох західних університетах та міністерствах закордонних справ, про те, що демократія – це розкіш, яку можуть собі дозолити лише багаті країни з віковими традиціями лібералізму», – пише Макс Бот у газеті “Washington Times”.

Як він вважає, демократія можлива і в інших країнах, тільки там для її досягнення потрібно повалити режим, у разі Афганістану за допомогою військового втручання, а в разі України завдяки внутрішнім чинникам. Але і вони, на думку оглядача, спрацювали завдяки західній допомозі.

Наприклад, пише оглядач, Американська правнича асоціація витратила 400 тисяч доларів на семінари для українських суддів. Серед тих, хто брав участь у цих семінарах, були п’ятеро суддів Верховного Суду України, що проголосували за скасування результатів другого туру виборів. Союз НАТО витратив чимало грошей на навчання українських офіцерів. Це навчання, що включає і курс із прав людини, було, на думку американського оглядача, однією з причин, чому українські військові відмовилися йти проти демонстрантів.

Уроки, вивчені в Україні, американський оглядач пропонує застосовувати в інших країнах. Окреме місце в його списку посідає Іран. Проте інший оглядач, із газети “Washington Post” бачить найімовірнішим кандидатом на повторення українського досвіду сусідню Білорусь.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG