Доступність посилання

ТОП новини

Світ демонструє чудеса жертовності щодо постраждалих від цунамі.


Марія Щур

Прага, 5 січня 2005 – Трагедія у Південно-східній Азії сколихнула мільйони людей на Заході. За словами представників ООН, за тиждень після землетрусу та цунамі було зібрано стільки ж грошей, скільки організація збирає за рік на свої гуманітарні проекти. При цьому оглядачі зазначають, що внески приватних осіб перевищують цифри офіційної урядової допомоги багатьох держав.

Уряд Німеччини пообіцяв надати для постраждалих від землетрусу та цунамі країн Південно-східної Азії 500 мільйонів євро. За словами німецького канцлера Ґергарда Шредера, ці гроші будуть надаватися на довготривалі проекти в регіоні: «Незважаючи на важливість негайної допомоги, її недостатньо. Я намагався від початку пояснити, що солідарність, яка існує в Німеччині, повинна бути задіяна для середньо та довготермінових програм. Тому кабінет вирішив надати 500 мільйонів євро на термін від трьох до п’яти років». Це найбільший внесок серед Західних держав. Нагадаємо, що раніше півмільярда доларів пообіцяв уряд Японії та 350 мільйонів Сполучені Штати. Загалом фонд урядової допомоги складає вже близько 3 мільярдів доларів.

Проте найбільший подив у представників організацій, що надають гуманітарну допомогу, викликала реакція звичайних людей, чиї пожертви у деяких країнах перевищують цифри урядової допомоги. Наприклад, якщо уряд Великої Британії пообіцяв надати 50 мільйонів євро, то звичайні британці зібрали вже понад 100 мільйонів євро. Подібною, але в менших масштабах, є ситуація в Австрії, Франції та Швейцарії та деяких інших країнах.

На думку речниці міжнародної організації «Лікарі без Кордонів», Габріеле Фабер-Вінер, така солідарність породжена тим, що багато людей в Європі були вражені стихією країни, котра є популярним курортом : «Багато людей сприйняло ці події дуже емоційно, бо серед постраждалих є багато туристів, а вони мають родини та друзів удома». За офіційними даними, серед майже 150 тисяч загиблих у країнах Індійського Океану, майже 9 тисяч туристів в основному з Європи.

Багато спостерігачів говорять, що в тому, що трагедія на іншому кінці земної кулі викликала таке співчуття людей у Європі, є велика роль засобів масової інформації. Так вважає професор Лондонської Школи Економіки Тім Аллен: «Медії грають величезну роль. Те, що ми бачили по телевізору тут, у Британії, пов’язує нас емоційно з тим, що відбувається у тих частинах світу, де багатьом з нас довелося побувати. Це породжує почуття безпосередньої участі». Також, на думку експертів, люди щедріше дають допомогу тим, хто постраждав від стихійного лиха, ніж тим, хто став жертвою рукотворних катастроф, наприклад, війн.

Ще однією несподіванкою для оглядачів стало те, що не лише багаті країни прийшли на допомогу бідним, але і бідні намагаються допомагати один одному. Наприклад, Індія, яка сама постраждала від цунамі, є одним із найбільших донорів. Відгукнулися і відносно бідні європейські країни. Кілька сот тисяч доларів надала Болгарія, Словаччина, Словенія. Понад півмільйона дав чеський уряд, мільйон уряд Польщі. Приватні внески в обох країнах перевищили державні. Зокрема в Чехії приватні пожертви склали понад 4 мільйони доларів.

Разом із тим, експерти з міжнародної допомоги зауважують, що далі на схід, країни, які мали успішний фінансовий рік, не поспішають проявляти солідарність. Так, у списку донорів немає жодної країни з колишнього Радянського Союзу. Навіть Росія, яка через підвищення цін на нафту має мільйони доларів у позитивному сальдо бюджету, не поспішає на допомогу постраждалим країнам. З іншого боку, перші літаки з допомогою до Південно-Східної Азії направили Україна та Казахстан.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG