Доступність посилання

ТОП новини

Українці в Іраку гинуть, але повертатися звідти не хочуть?


Марина Пирожук

Київ, 12 січня 2005 - Тiла вісьмох українських та одного казахського вiйськовослужбовців, якi загинули пiд час вибуху в Iраку, у середу привезли до України. Уранці тіла загиблих були доставлені в аеропорт Бориспіль, де відбулася офіційна церемонія прощання. Попрощатися із загиблими приїхали міністр оборони України, посли США та Польщі і представник Казахстану. Найвищого керівництва, зокрема Президента Леоніда Кучми, за правління якого українці були відправлені до Іраку , в аеропорту не було.

Тіла загиблих українців і одного казаха були доставленi в Бориспіль літаком Збройних сил США у цинкових трунах, які були покриті українськими прапорами. Там їх чекали військові, посли двох країн та виконувач обов`язків міністра оборони України Олександр Кузьмук. Прощаючись із загиблими, Кузьмук висловив спiвчуття родинам i близьким загиблих, назвавши їх справжніми героями.

Після прощальної церемонії в аеропорту Києва тiла доправили лiтаками Мiнiстерства оборони України до Львова, Одеси, Харкова та Житомира.

Там у четвер, за даними Міноборони, відбудуться похорони. Серед загиблих українців одна жінка. Усі військовослужбовці були одружені і мали малолітніх дітей.

Говорить прес-секретар Міноборони Андрій Лисенко: “Матіжев 1964 року народження, Бражевський 1973 року народження, капітан Заграй Юрій 1975 року, капітан Андрющенко 1976 року, ст. прапорщик Сєдой 1968 року, прапорщик Кацарський Олександр 1964 року, ст. сержант Ситников Андрій 1971 року, сержант Петрик Віра Іванівна 1967 року. у підполковника Матіжева 2 сини, у капітана Бражевського 2 сини, у капітана Заграя донька,у капітана Андрющенка – син, ст. прапорщик Сєдой мав сина, прапорщик Кацарський – доньку, ст. сержант Ситников – доньку і сина, сержант Петрик Віра Іванівна – сина та доньку”.

Міністр оборони України заявив, що усі загиблі і поранені під час цієї трагедії будуть нагороджені орденом "За мужнiсть" першого ступеня. На кожну родину загиблого, за його словами, виділено по 105 тисяч американських доларів допомоги. Сплачуватиме ці суми Україна.

Кузьмук також заявив, що за фактом вибуху 9 сiчня, внаслідок якого і постраждали українці, порушено кримiнальну справу, i що в Iраку наразі працюють представники вiйськової прокуратури.

За його даними, є дві версії трагедії , зокрема версiя вибуху серед знешкоджених боєприпасів і про свідомий пiдрив одного зi снарядiв радiокерованим апаратом.

На це, за словами Кузьмука, вказує те, що вiдповiдальнiсть за цю трагедію взяла на себе одна з iсламiстських органiзацiй. Не було там проблем, за версією українського міністра, і з заходами безпеки.

Олександр Кузьмук: “Не випадково шейхи у провінції Вассид і конкретно у провінції Ель-Сувера повідомили, що вони вирішили встановити пам’ятник загиблим. Друга версія, що вибух відбувся серед знешкоджених і складованих боєприпасів. Що стосується заходів безпеки, то всі вони витримані, а боєприпаси не представляли на той час небезпеки”.

Говорячи про виведення українських військових з Іраку, Кузьмук заявив, що Україна ухвалила рішення зробити це у три етапи до 30 червня поточного року.

Олександр Кузьмук: “Проект плану передбачає три етапи: перший – проведення консультацій, узгодження порядку і забезпечення; другий етап – підготовка матеріальних засобів, підготовка районів і іншого для виведення; третій основний етап – виведення сьомої бригади. При чому, в будь-якому випадку, незважаючи на термін, ми припиняємо свою діяльність в районі Ель-Сувера”.

Наразі, за словами Кузьмука, проводиться робота з партнерами України про процедуру виведення українців з Іраку. Водночас міністр наголошує, що більшість українських військових в Іраку не має бажання їхати звідти.

Стосовно долі поранених 6 українців, то, за інформацією Міноборони, 4 військових сьогодні будуть доставленi у вiйськовий шпиталь "Рамштайн" у Німеччині, а двоє поранених виявили бажання продовжити лiкування на базi пiдроздiлу i готовi продовжити свою службу в Iраку.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG