Доступність посилання

ТОП новини

Європейський Союз доповнює План дій Україна–ЄС.


Славко Волинський

Брюссель, 31 січня 2005– 25 міністрів закордонних справ країн Європейського Союзу узгодили сьогодні десять додаткових пунктів до Плану дій ЄС – Україна в рамках Європейської політики сусідства. Ці доповнення стосуються питань правової, зовнішньої та економічної політики України.

Серед десяти додаткових пунктів, про які керівництво ЄС говорить два тижні поспіль, – є демократизація суспільства, надання Україні допомоги у гармонізації її законодавства, щоб воно відповідало стандартам Європейського Союзу, лобіювання Євросоюзом вступу України до Світової організації торгівлі, надання Україні статусу держави з ринковою економікою.

Наступний пункт стосується підписання угоди про спрощений візовий режим. Ідеться, щоправда, лише про надання багаторазових віз водіям трейлерів, які здійснюють міжнародні автоперевезення, жителям прикордонних територій, студентам, артистам, спортсменам, – і це все. Дипломати зазначають, що подібні переговори Європейський Союз уже проводить із Росією.

Інші пункти стосуються допомоги Україні в зміцненні її кордонів, сприяння виходу українського текстилю і сталі на європейський ринок, підготовки проекту нового договору про співпрацю між Україною та ЄС, котрий замінить уже існуючу угоду про партнерство і співробітництво. Йдеться і про співпрацю у зовнішній політиці; але тут в Брюсселі очікують від України більшого у врегулюванні придністровського конфлікту.

Авторами додаткових пунктів до Плану дій є Верховний представник ЄС Хав’єр Солана і комісар Єврокомісії у справах зовнішньої політики Беніта Ферреро-Валднер.

Відповідаючи на запитання кореспондента Радіо “Свобода”, чи ще існують якісь перепони для того, щоб Україна одержала ринковий статус, і що необхідно зробити Україні для вступу до Світової організації торгівлі, пані Ферреро-Валднер відповіла:

“Надання Україні статусу держави з ринковою економікою запропоноване в листі, який ми підготували з Хав’єром Соланою, але Україна повинна виконати деякі умови; це технічні умови. Тепер Україна повинна працювати на зближення з ЄС і показати, що вона прагне до Європейського Союзу, на ділі, а не на словах, як це було раніше”.

А щодо вступу до СОТ, зауважила Беніта Ферреро-Валднер, то Україна повинна піти на відповідні реформи в законодавстві та втілити їх.

Один із українських дипломатів на умовах анонімності заявив для Радіо “Свобода”, що не бачить у цих десяти “славнозвісних”, за його словами, доповненнях до Плану дій Україна – ЄС якихось істотних змін, які б дійсно давали можливості до ширшої співпраці з Євросоюзом. Також засмучує те, сказав мій співрозмовник, що наприкінці минулого року Україна вже передала в Єврокомісію проект договору про спрощення візового режиму, але ЄС зможе підписати цей документ лише восени.

А як же бути із членством України в ЄС? Хоча президент Віктор Ющенко заявив, що хоче привести Україну Європейський Союз, у Брюсселі таку можливість не розглядають. Позицію таких держав, як Польща, Литва чи Угорщина, які вважають, що Україна вже зараз має отримати чіткий сигнал про перспективу членства в ЄС, не поділяє більшість членів Євросоюзу. Як сказав Радіо “Свобода” один із дипломатів ЄС, “найбільше”, на що може сподіватися Україна у найближчі місяці, – це щоб уряди ЄС і представники Європейської комісії публічно не заявляли, що Україна “ніколи” не зможе приєднатися до ЄС.

Наступного разу міністри закордонних справ ЄС обговорюватимуть співпрацю з Україною 21 лютого.

ІНШЕ З МЕРЕЖІ



Загрузка...
XS
SM
MD
LG