Доступність посилання

ТОП новини

У Белградi у понедiлок перебував мiнiстр закордонних справ Словенiї Димитрий Рупель, котрий водночас є головуючим ОБСЄ. Вiн, мiж iншим, сказав, що Сербiя i Чорногорiя мали б стати членами Європейського союзу скорiше, анiж Україна та Туреччина.


Михайло Рамач

Белград, 9 лютого 2005 – Вiзит мiнiтра Рупеля багато в чому був непротокольним. По перше, його лiтак прибув до Белграда iз запiзненням. Це пояснили поганою погодою. Через запiзнення було вiдкладено його зустрiч із президентом державного об’єднання Сербiї i Чорногорiї Светозаром Маровичем. Та виявилося, що Марович через погоду взагалi не змiг прибути з рiдної Чорногорiї, де вiн перебував упродовж вихiдних. Отож, зустрiч не вiдбулася. Гiсть розмовляв лише з президентом Сербiї Борисом Тадичем та прем’єр-мiнiстром Воїславом Коштуницею.

Пiсля розмови з Тадичем, Рупель був змушений провести прес-конференцію у парку бiля президентської резиденцiї. Причина в тому, що в будинку, згiдно з протоколом, нiхто не може проголошувати заяв, окрім президента. А Тадич через невiдомi причини до журналiстiв не звертався. Головуючий ОБСЄ із двома десятками замерзлих журналістів спiлкувався у заметеному снігом парку на десятиградусному морозі. До того ж, охоронцi попередили операторів та фоторепортерів, що заборонено знiмати президентську резиденцiю.

Попри це все, мiнiстр Рупель по-дружньому розмовляв із журналiстами. Вiн сказав: “Сьогоднi ведемо розмову про вступ до Європейського союзу України та Туреччини. На мою думку, Сербiя i Чорногорiя повиннi увiйти до Євросоюзу скорiше, анiж названі двi країни”. Вiн не пояснив цiєї, на думку окремих оглядачiв, нетактовної та недипломатичної заяви. Адже Рупель в Белградi перебував не як письменник чи як представник Словенiї, а як представник організації, в складi котрої є 55 держав.

ОБСЄ, наскiльки вiдомо, немає жодних повноважень щодо прийому до Європейського союзу. Саме через це деякi спостерiгачi здивовані, чому словенський мiнiстр обрав Белград для висловлювання неприхильної опiнiї щодо України та Туреччини. Адже белградський парк – не найкраще мiсце для таких порівнянь, зокрема коли вони зробленi без полiтичних чи iнших аргументiв. А жодного аргументу пан Рупель так i не навів.

Зрештою, пiд час сiчневого вiзиту до Києва про європейськi перспективи України вiн говорив зовсiм iнакше.
XS
SM
MD
LG