Доступність посилання

20 Листопад 2017, Київ 09:00

“Права людини: українська реальність”: Мешканці курортного кримського містечка Алупка протестують проти порушення їхніх прав міським головою; Вірні Української православної церкви КП на Хмельниччині скаржаться на утиски з боку місцевої влади; Ситуація з вільною профспілкою на Одеській залізниці; Порушення екологічних прав киян.


Надія Шерстюк

Аудіозапис програми:

Київ, 10 лютого 2005 року.

Надія Шерстюк

Говорить радіо “Свобода”. В ефірі передача “Права людини: українська реальність”.

Вітаємо вас, шановні слухачі!

Сьогодні у програмі такі теми:

- Мешканці курортного кримського містечка Алупка протестують проти порушення їхніх прав міським головою;

- Вірні Української православної церкви КП на Хмельниччині скаржаться на утиски з боку місцевої влади;

- Ситуація з вільною профспілкою на Одеській залізниці;

- Порушення екологічних прав киян.

Мешканці курортного кримського містечка Алупки протестують проти порушення їхніх прав місцевою владою. Зокрема, Алупкинська громадська правозахисна організація “Наші права” висунула вимогу притягнути до відповідальності міського голову Алупки Валерія Андика за численні порушення законодавства, прав та інтересів територіальної громади.

Детальніше розповідає наш кореспондент Володимир Притула.

Володимир Притула

Як повідомив голова правозахисної організації “Наші права” Василь Корольов, попри численні порушення, що виявила в Алупкинській міській раді перевірка, проведена Генеральною прокуратурою України ще восени 2003-го року, працівникам міськради і меру Валерію Андику вдалося уникнути відповідальності.

“Уже після перевірки Генпрокуратури містом пішли чутки, що ця перевірка обійдеться Андику недешево, але він все одно відкупиться. Так і вийшло. Влада вдало вивернулася від відповідальності. Жодних рішучих дій ми так і не дочекалися,” – заявив Василь Корольов у місцевій пресі.

За його словами, після цього “проблеми Алупки тільки зросли”. Зокрема, Василь Корольов повідомив, що “міська влада зробила все, аби знищити санаторно-курортний комплекс” Алупки, знищуються пам''ятники архітектури, зелені насадження, продана вся інфраструктура міста, незаконно забудовується набережна Алупки і 100-метрова прибережна зона тощо.

У зв''язку з цим Алупкинська громадська правозахисна організація “Наші права” звернулася до Ради міністрів АРК і Представництва Президента України в Криму з проханням перевірити ці факти.

“У країні відбулася зміна влади, і ми сподіваємося, що до наших проблем буде більше уваги,” – наголосив Василь Корольов.

Із самим Валерієм Андиком нам зв’язатися не вдалося - за єдиним телефоном міськвиконкому, який працював, відповіли, що мер перебуває у від’їзді.

Проте слова алупкинськрого правозахисника підтверджує редактор місцевої газети “Алубіка” Рагім Гумбатов.

Радім Гумбатов

Ситуація в місті дуже складна. Справа в тому, що посадові особи Алупкинської міськради постійно порушують права мешканців міста, не прислуховуються до їхньої думки, поводять себе з ними брутально, не виділяють землю під забудову, розпродуючи її направо і наліво переважно москвичам, зовсім не турбуються про соціальний стан мешканців міста. А вони вже й не знають кому скаржитися. Лише в Ялтинському суді – десятки позовів від алупкинців.

На сьогодні вже кілька таких скарг розглянуті, і цими рішеннями Ялтинського суду визнано, що Алупкинська міська влада діє неправомірно.

Володимир Притула

Повідомив журналіст з Алупки Рагім Гумбатов. За його словами, тепер, коли влада міняється, мешканці цього курортного містечка сподіваються і на зміни в Алупці.

До речі, пан Рагімов повідомив, що кримські журналісти номінують алупкинського міського голову на звання “Почесний хам Криму” за брутальне ставлення до місцевої преси.

Надія Шерстюк

Наразі Хмельницька єпархія Української православної церкви КП не відчуває рівного ставлення до всіх конфесій з боку обласного управління у справах релігії.

Понад три роки триває блокування вирішення питання про передачу храму у державному заповіднику Меджибіж-фортеця, який розташований у Летичівському районі, Хмельницької області громаді вірних УПЦ КП. Про це повідомив Архієпископ Хмельницької і Кам’янець-Подільської єпархії УПЦ КП, Владика Антоній.

Розповідає Петро Каландирець.

Петро Каландирець

Така поведінка обласного управління у справах релігії, на думку Владики Антонія, пояснюється тим, що заповідник Меджибіж є малою батьківщиною митрополита Володимира Сабодана (з УПЦ Московського Патріархату).

Ще у 1992-му році представником Президента України у Хмельницькій області паном Гусельниковим цей храм був офіційно переданий громаді Римо-католицької церкви.

Рік тому ординарій РКЦ на Хмельниччині Леон Дубравський офіційним листом відмовився від згаданого храму на користь Хмельницької єпархії УПЦ Київського Патріархату.

Архієпископ Хмельницький і Кам’янець-Подільський Антоній (Махота) наголосив, що з поінформованих джерел йому стало відомо...

Владика Антоній

Митрополит Володимир Сабодан, використовуючи свої важелі, прагне не допустити позитивного вирішення питання. І це навіть за умови, що вірні УПЦ МП мають у селі Меджибіж власний храм.

Петро Каландирець

Владика Антоній повідомив, що до Хмельницької єпархії УПЦ КП останнім часом надходить все більше нової інформації про утиски священиків Помісної Православної церкви.

Владика Антоній

Нам відомо, що над священиками Хмельницької і Кам’янець-Подільської єпархії Київського Патріархату знущалися голови деяких райдержадміністрацій. Не давали землю під побудову нових храмів.

Такі інформації маємо з райцентрів Ярмолинці, Віньківці, Деражня, Ізяславський, Красилівський. Тут на нарадах, коли розглядалися питання виділення земельних ділянок, чиновники знущалися над духівництвом, заявляючи, що КП немає і бути не може в районах, де перевагу має МП.

Петро Каландирець

У численних листах до облдержадміністрації Архієпископ Хмельницький і Кам’янець-Подільський нагадує: “Історико - культурний заповідник “Меджибіж” взятий на баланс управлінням культури облдержадміністрації, і вважаємо, що вже нічого не заважає зробити облдержадміністрації відповідний крок і виконати Указ Президента України “Про невідкладні заходи щодо остаточного подолання негативних наслідків тоталітарної політики колишнього Союзу РСР стосовно релігії та відновлення порушених прав церков і релігійних організацій”.

Просимо закінчити епоху поділу українською владою релігійних організацій на “ своїх (УПЦ МП )” і “ізгоїв” ( УПЦ КП, РКЦ, УГКЦ)”.

Владика Антоній висловив надію, що з призначенням нового голови Хмельницької обласної державної адміністрації ставлення до потреб віруючих УПЦ КП зміниться на краще.

Надія Шерстюк

Об’єднання вільних профспілок залізничників України пікетуватимуть будівлю Міністерства транспорту, вимагаючи припинити переслідування членів та активістів профспілки у залізничному депо, що у місці Сміла на Черкащині. Ця дільниця належить до Одеської залізниці. І як кажуть в Одесі, мати права на створення профспілки і ними користатися це дві великі різниці.

Тему досліджує наш кореспондент Микола Закалюжний.

Микола Закалюжний

Вільну профспілку локомотивного депо, що у місті Сміла на Черкащині, створили ще наприкінці 2003-го року, і з цього часу організація зазнає переслідувань з боку адміністрацій різного рівня, включаючи і керівництво Одеської залізниці.

Спершу звільнили лідера вільної профспілки Івана Дзюбка. За що саме - розповідає він сам.

Іван Дзюбко

Звільнили з роботи за утворення вільної профспілки фактично, формально, начебто за прогул.

Микола Закалюжний

Щоправда, заступник начальника локомотивного депо, якого я попросив назватися і висловити свою позицію, має з приводу звільнення Івана Дзюбка та вільної профспілки свою точку зору.

Заступник начальника локомотивного депо

Його начальник депо звільнив, і профком погодився, тому що він прогуляв.

Микола Закалюжний

А профком який?

Заступник начальника локомотивного депо

Наш, деповський.

Микола Закалюжний

Скажіть, будь ласка, а як може давати згоду на звільнення профком, членом профспілки якої він не є?

Заступник начальника локомотивного депо

Такої в нас профспілки немає, це просто самозванці. Знаю, що в нас немає такої по профспілці.

Микола Закалюжний

У статті 16-ій Закону “Про профспілки…” зазначається, що професійні спілки, їх об’єднання у своїй діяльності незалежні від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, роботодавців”.

Як вважає Іван Дзюбко, саме незалежність вільної профспілки локомотивного депо від адміністрації стала основною причиною переслідувань, бо ж профспілка, за його словами, порушує питання належних умов праці та платні і вимагає усі питання соціально-економічного характеру узгоджувати з нею.

Керівництво Одеської залізниці має іншу думку з цього приводу. Дійшло до того, що адміністрація звернулася до суду з вимогою скасувати реєстрацію вільної профспілки, що означало її фактичну ліквідацію.

Говорить лідер профспілки Іван Дзюбко.

Іван Дзюбко

Профспілка створена відповідно до Конституції і закону України. Всі суди не наважилися її ліквідувати, задовольнити позовні заяви начальника Одеської залізниці. В той же час вони не вирішують питання про створення умов для профспілки. Всі ті, хто робив ці безчинства, думаю, будуть покарані, може аж до звільнення.

Микола Закалюжний

Втім, звільнення з роботи, про яке говорив голова вільної профспілки залізничного депо ім. Шевченка, є не найбільшим покаранням, яке може очікувати на представників адміністрації за переслідування профспілки.

Відповідно до ст. 172 Кримінального кодексу, за такі дії адміністрація несе кримінальну відповідальність.

Втім, для профспілковців основне, аби їхній діяльності не перешкоджали, і в цьому вони покладаються і на закон. Але перш за все на нову владу.

Іван Дзюбко

Думаю, що зараз нова влада буде демократичною. Я думаю, звернутися до міністра. Я надіюся, що питання буде вирішено. Якщо не будуть покарані, то прийдеться тоді йти мітингувати знову до міністра.

Микола Закалюжний

Чи доведеться залізничникам пікетувати нового міністра залізниці, вимагаючи гарантованої законодавством свободи профспілкової діяльності, про це можна буде дізнатися уже найближчим часом.

Окрім того, профспілка, незалежно від того, хто буде на місцях представляти адміністрацію залізниці, й надалі відстоюватиме соціально-економічні інтереси людей праці.

Надія Шерстюк

Створення з ініціативи Київської міської ради регіонально-ландшафтного парку “Дніпровські острови” може викликати такий же супротив громадськості, як і “розподіл” земель у заповідній зоні Пущі-Водиці. У цьому переконані представники екологічних громадських організацій столиці.

Богдана Костюк у розвиток теми.

Богдана Костюк

Від початку створення парку “Дніпровські острови” ситуацію вивчає та аналізує експерт всеукраїнського “Екологічного центру” Олексій Василюк.

Олексій Василюк

Цей ландшафтний парк розробляло державне комунальне підприємство, яке завідує водними об’єктами і островами у Києві. До парку увійшли 34-ри острови із 41-го наявного у місті. Натомість колеги на даному етапі називають це створення парку “аферою”, направленою на забудову островів Києва.

Варто сказати, що 34-ри острови, які увійшли до складу парку, це найдрібніші острови, які навіть не на всіх картах показані. Тобто, жоден великий острів. Такий як Труханів і Муромець до складу парку не увійшли.

Нагадаю, що регіонально-ландшафтні парки мають чотири зони – це зона заповідна, зона регульованої рекреації, зона стаціонарної рекреації і господарська.

Всі найцінніші ділянки, які все ж таки потрапили до парку, вони входять до зони стаціонарної та регульованої рекреації, тобто на них буде побудовано ряд рекреаційних об’єктів, в тому числі готелі і котеджі, що, на жаль, дозволяє наше законодавство.

Взагалі лишається незрозумілою доля решти островів, тому що, наприклад, острів Труханів не потрапив до парку. І, нагадаю, що в Києві заказник - острів Жутів, який має площу понад 1 600 га. Натомість з нього взято лише 70 га до парку, а доля решти також незрозумілою лишається.

Богдана Костюк

І київські екологи розпочали кампанію, мета якої увести решту островів до заповідної зони, із забороною будувати на них господарські об’єкти.

“На захист дніпровських островів виступили, серед інших, і фахівці Інституту геокосмічних досліджень Національного космічного агентства України та науково-дослідного інституту “Київгенплан,” - повідомив Олексій Василюк.

Віце-прем’єр-міністр України Микола Томенко стверджує, що передача місцевою владою заповідних територій (чи то у Пущі-Водиці, чи на островах) має відбуватися відповідно до чинного законодавства.

Микола Томенко

І, звичайно, не за рахунок тих природних середовищ, які виступають місцем для оздоровлення киян і допомагають місту виживати при такій великій кількості такого економічного навантаження на столицю України.

Надія Шерстюк

Шановні слухачі, це була програма “Права людини: українська реальність”. Над випуском у київській студії працювали укладач і ведуча Надія Шерстюк, звукооператор Михайло Петренко.

На все добре, шановні слухачі!

Говорить радіо “Свобода”!

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG