Доступність посилання

ТОП новини

60-та річниця бомбардування Дрездена. Питання, чи потрібно було бомбардувати це місто, залишається досі відкритим.


Ірина Халупа

Прага, 14 лютого 2005 - Колись його називали одним із найкрасивіших міст Європи: Дрезден --барокковий самоцвіт, де замість доріг, простягалися розкішні променади, квітучі тераси, височіли палаци. Але 60 років тому це східнонімецьке місто, яке називали Флоренцією на Ельбі, перетворилося на пекло. Британське та американське бомбардування зруйнувало місто повністю. Чи потрібно було це робити – точної відповіді на це питання досі немає, хоча пройшло вже 60 років. Річниця бомбардування цього вже відбудованого міста для багатьох стала гіркою і сумною, не лише тому, що це спустошення багато хто вважав абсолютно невиправданим, а тому, що нацизм – явище, яке призвело до цього знищення, знову показало своє обличчя на вулицях Дрездена.

Дрезден живе духом, якого вже немає. Це місто відбудоване, відтворене, але якось у своїй душі зламане. Побувавши там влітку минулого року, я була вражена тим почуттям самотності, яке тяжіє навіть у найбільш переповнених площах та вулицях. Це звичайно суб’єктивні почуття, але майже все, що людина сприймає, є суб’єктивним, правда...

Існує група людей, так званих ревізіоністів, які стверджують, що цілеспрямоване винищення європейських євреїв нацистами - це вигадка. 60-та річниця бомбардування Дрездена показала, що там, у колишній східній Німеччині, де вирує безробіття, народжується інший ревізійний підхід до історії, підхід, в якому німців, зокрема тих, що загинули в Дрездені, вважають такими самими жертвами, як систематично винищуваних євреїв.

Ніколи не забути, ніколи не простити. З такими гаслами та чорними прапорами 5,000 неонацистів вийшли на площу під Дрезденською оперою вчора. Багато жителів міста були вражені численною демонстрацією.

Дрезденець Христоф Нойманн був розлючений такою демострацію:

"Я ніколи в житті не бачив, щоб нацисти так відверто себе показували. Вони тепер мають своїх членів у місцевому парламенті. Вони цитують Гітлера. Це просто шокує, що таке може знову статися в Німеччині. Вони показують свої справжні обличчя. Вони цього навіть не приховують..."

Після довгих десятиліть мовчання в Німеччині нещодавно почали говорити про те, як самі німці постраждали від Другої світової війни. Представники екстремально правої Національно-Демократичної Партії використовують цю дискусію для своїх політичних цілей. Популярність партії зростає, зростає надія, що партія здобуде місця в Бундестазі на виборах наступного року.

Німецький канцлер Ґергардт Шредер обіцяв не дозволити, щоб ультраправі використали 60-ту річницю бомбардування для своїх цілей.

Британські льотчики розпочали бомбардування Дрездена вночі 13 лютого 1944-го року. Учасники акції пам’ятають, як горіло це колись прекрасне місто. Повітря від пожежі було таке гаряче, що пілоти відчували це в літаках. Вогняні кулі пронизували місто. Офіційно записано 35 тисяч жертв, але багато хто вважає, що жертв було набагато більше, люди просто згоріли, не залишилося жодних слідів....

Минулого року в Дрездені відкрили собор Богоматері, Фрауенкірхе, який відреставрували з допомогою британців та американців, учасників бомбардувальної кампанії. Таке єднання та співпраця між колишніми ворогами гідно вшановує пам’ять загиблих. Неонацистські демонстрації, якими численними вони не були б, історії не змінять, як і не змінять ставлення німців до націонал-соціалізму.

Вчорашній день закінчився тим, що мешканці Дрездена запалили сотні сотень свічок, які утворили напис: “Цьому місту набридли нацисти”.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG