Доступність посилання

ТОП новини

Президент Сербiї Борис Тадич у недiлю й понедiлок перебував із вiзитом у Краї Косово. Йшлося про перший вiзит керiвника Сербiї до провiнцiї вiд 1999 року, коли Косово стало протекторатом ООН


Михайло Рамач

Белград, 15 лютого року – Вiзит проходив за надзвичайних заходiв безпеки: Бориса Тадича охороняли понад 10 тисяч мiжнародних полiцейських та миротворцiв. Iнциденти сталися в Приштинi та Дечанах: пiкетувальники кидали яйця в колону машин, в одній з яких їхав сербський президент.

Пiсля зустрiчi Тадича з головою Мiжнародної адмiнiстрацiї Сореном Йєссеном-Петерсеном спiльної заяви не було зроблено. Це, на думку оглядачiв, означає, що сторони по-рiзному розцiнюють ситуацiю. Нi на будинку адміністрації, нi в залi, де вiдбулися розмови, не було офiцiйного прапора Сербiї. Сербський президент заявив, що вiн вимагав додаткових гарантiй для безпеки сербiв та iншого неалбанського населення в провiнцiї.

А мiжнародний адмiнiстратор висловив сподiвання, що Белград пiсля цього вiзиту дасть позитивнi сигнали для розбудови мiжетнiчного довiр’я в Косовi. Iншими словами, мiжнародне спiвтовариство вимагає, щоб Белград заохочував косовських сербiв до дiалогу з етнiчними албанцями.

Тадич своїм вiзитом прагнув продемонструвати сербськiй громадськостi, що Косово належить до Сербії, незважаючи на факт, що там немає представникiв белградської влади. Сербськi ЗМI останнiм часом драматично повiдомляли про скрутне становище сербiв у провiнцiї через те, що окремим селищам вiдключили електричний струм. Президент пообiцяв землякам, що Белград надаватиме їм усю необхiдну допомогу та запевнив їх, що Сербiя рiшуче виступатиме проти незалежностi Косова.

З представниками органiв влади провiнцiї Тадич не зустрiчався. На думку оглядачiв, це свiдчить, що Белград не готовий розпочати суттєвий дiалог з лiдерами етнiчних албанцiв.Через це окремi газети зазначають, що йшлося про суто символiчний вiзит без полiтичної ваги.

Албанськомовна преса в Приштинi назвала сербського президента “незваним гостем”, а його вiзит – провокацією.

За офiцiйними даними, албанська громада в Косовi налiчує близько двох мiльйонiв, а сербська – 80 тисяч осiб.
XS
SM
MD
LG