Доступність посилання

ТОП новини

В Угорщині побоюються повторення паводку 1999 та 2001 років, але в Україні наразі не бачать такої небезпеки


Василь Плоскіна

Угорщина, 18 лютого 2005 року – Угорська преса, особливо в північно-східних районах Угорщини, цими днями часто повертається до теми спустошливих весняних паводків на Тисі у 1999 та 2001 роках. Як відомо, ці природні явища були викликані частими опадами в українських Карпатах, у тому числі через швидке танення снігу. Зараз на гірських схилах Карпат товщина снігу становить у середньому 60 см, а в Румунії подекуди – більше одного метра. Оперуючи цими даними, фахівці водного господарства Угорщини не виключають загрози виникнення великої повені в нижній течії річки Тиси та на її українських і румунських притоках.

Повені на Тисі 1999 та 2001 року запам’ятаються мешканцям деяких гірських районів Закарпаття а також населенню кількох східних областей Угорщини надовго. Адже тоді через весняний розлив цієї річки економіці двох сусідніх держав було завдано збитків на сотні мільйонів доларів, а наприклад, окремі грошові виплати населенню в Угорщині тривають і досі. Тому будь-які розмови на цю тему викликають тут украй негативні асоціації.

Не випадково, перебуваючи 10 лютого з офіційним візитом у Києві, угорський прем’єр Ференц Дюрчань серед інших питань обговорював з українською колегою Юлією Тимошенко можливості співпраці щодо спорудження на Закарпатті системи водосховищ на випадок подібних паводків. Справа в тому, що після відставки Віктора Ющенка на посту прем’єр-міністра України, який свого часу зустрічався в Ужгороді з главою консервативного уряду Угорщини Віктором Орбаном одразу після одного з таких паводків на Тисі, ідея спорудження водосховищ не отримала достатнього розвитку в урядових колах України. Для Угорщини ця тема поки що не втратила своєї актуальності. Наприклад, відомо, що угорська сторона готова навіть фінансувати частину цього проекту.

Тим часом із Закарпаття продовжують надходити невтішні дані метеорологічних спостережень. Останніми днями в горах випало чимало снігу, його товщина місцями перевищує 60 см. Через підвищену вологість снігу подекуди зберігається небезпека сходу сніжних лавин. Зависоким є і рівень ґрунтових вод у низинних районах. Якби зараз сталося раптове потепління на 10-15 градусів, то великого паводку справді не уникнути, кажуть українські фахівці.

Про всяк випадок обласна служба з надзвичайних ситуацій готується до гіршого сценарію розвитку подій, адже в горах сніг потихеньку набрякає водою. Скажімо, один квадратний метр снігу в середньому містить 120 міліметрів вологи, що викликає обґрунтовані побоювання влади. Тим більше, що метеорологи як в Україні, так і в Угорщині, прогнозують значні опади в кінці поточного тижня. Втішним є те, що великої відлиги наразі не буде. А заміри на гірських річках поки що не вказують на загрозу паводку.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG