Доступність посилання

ТОП новини

Ющенко веде Україну в НАТО.


Славко Волинський

Брюссель, 22 лютого 2005 року - На думку міжнародних оглядачів, ключовими фігурами сьогоднішнього саміту НАТО в Брюсселі були Президент США Джордж Буш та Президент України Віктор Ющенко, який єдиний на саміті представляв державу, що не належить до альянсу. Ющенко взяв участь у засіданні спільної комісії Україна-НАТО, провів двосторонні переговори з президентом США Джорджем Бушем, прем''єр-міністром Великобританії Тоні Блером, Генеральним секретарем НАТО Яаапом де Хоопом Схеффером та головою Європейської Комісії Жозе Мануелем Баррозу.

За словами Схеффера, демократичні цінності, на яких базується альянс, є глибоко відчутними і в Україні, це продемонстрували мільйони українців.


Президент України у свою чергу зазначив, що період так званої багатовекторності української зовнішньої політики залишився у минулому: "Курс на інтеграцію до європейських та євроатлантичних стурктур віднині визначатиме стратегію і тактику нашої політики. Ми вважаємо, що участь України у євроатлантичній спільноті демократичних народів зміцнить мир і безпеку у всьому європейському континенті. Ми готові докласти всіх необхідних зусиль для досягення цієї благородної мети".

За словами Ющенка, останні зміни в Україні дають можливість істотно поглибити відносини з НАТО у найближчій перспективі. Генеральний секретар НАТО назвав план реформ, який представив Ющенко, дуже амбіційним і зауважив, що його буде нелегко втілити. Але як сказав, Яаап де Хооп Схеффер, НАТО хоче допомогти Україні:

"НАТО готове працювати з Вами, підтримувати Вас і допомогти збудувати краще майбутнє. Всі союзники повністю підтримують повноцінне і дедалі міцніше партнерство з Україною". Під час засідання спільної комісії Україна – НАТО сторони домовились, що альянс допоможе Україні утилізувати запаси боєприпасів, легкої та срілецької зброї. Задля цього НАТО створить спеціальний трастовий фонд, розмір якого становитиме мільйони євро. Точної суми названо не було.

У Брюсселі також зайшла мова про Ірак. Ющенко пітвердив наміри нової влади у Києві вивести звідти свої війська:

"Ми за вивід українського військового контингенту з Іраку. Цей вихід відбуватиметься в рамках тісних консультацій з нашими партнерами і союзниками. Це буде операція, яка буде комфортною для всіх учасників врегулювання цього конфлікту, включаючи і іракський національний уряд, який, ми надіємося, скоро буде сформований".

Деякі оглядачі вважають, що у своєму виступі на засіданні комісії Україна-НАТО Ющенко уникав говорити прямо про вступ до альянсу, а вживав евфемізми часів Кучми, такі як “розширенння відносин, поглиблення”. Скажіть прямо і відверто, звернувся кореспондент радіо “Свобода” до українського президента в кулуарах саміту, чи планує Україна скористатись політикою НАТО “відкритих дверей” і пройти через ці двері до альянсу? Чи є така мета в України?

На це Віктор Ющенко відповів: “Безумовно є. Якби такої мети не було, то моєї присутності тут би не потрібно було б. Але є інша логіка: яка коротша дорога, що сьогодні веде до співпраці ці два інститути? Дві третини всього, що було сказано під час саміту,- це зміна якості наших стосунків. Ми запропонували широку формулу аж до отримання перспектив членства в НАТО".

Проте назвати дату можливого вступу України в НАТО Віктор Ющенко відмовився. А на прес-конференції наголошував, що політика України стосовно НАТО ніяким чином не спрямована проти Росії, яку президент вважає стратегічним партнером України.


В рамках саміту НАТО також відбулася коротка зустріч Віктора Ющенка з президентом США Джорджем Бушем. На ній ішла мова про майбутній візит Ющенка до Америки, який заплановано на квітень. Ющенко, зі свого боку, запросив Буша в Україну. За інформацією секретаря Ради національної безпеки та оборони України Петра Порошенка, президент США прийняв запрошення відвідати Україну "із задоволенням" і дав доручення визначитися з датою.

Президент США згодом на прес-конференції у Брюсселі наголосив, що двері НАТО відчинені для України за певних умов. Джордж Буш:

"Ми привітали президента Ющенка і нагадали йому, що для НАТО важливі результати і двері відчинені. Але від президента Ющенка, його влади і народу України залежить, щоб українські інституції відповідали вимогам демократичної держави. І союз НАТО хоче цьому допомогти."

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG