Доступність посилання

ТОП новини

Чорногорiя офiцiйно запропонувала Сербiї перебудувати нинiшнє державне об’єднання на спiвдружнiсть незалежних держав. Сербський прем’єр Воїслав Коштуниця рiшуче вiдкинув пропозицiю.


Михайло Рамач

Белград, 24 лютого 2005 – Президент Чорногорiї Филип Вуянович та прем’єр-мiнiстр Мило Дюканович направили до президента державного об’єднання Сербiя i Чорногорiя (СiЧ) Светозара Маровича та до президента Сербiї Бориса Тадича й прем’єр-мiнiстра Воїслава Коштуницi листа, в якому зазначають, що державне об’єднання нефункцiональне та неефективне. Через це вони пропонують, щоб Белград та Подґорица визнали один одного як незалежнi держави й вiдтак уклали угоду про спiвдружнiсть. Органами спiвдружностi стали б сформованi на паритетнiй основi парламент та Комісія у складі трьох комiсарів та президента.

Керiвники Чорногорiї пропонують, щоб СiЧ формально перестала iснувати ухваленням вiдповiдної угоди парламентами Сербiї, Чорногорiї та державного об’єднання. Правонаступницею СiЧі в мiжнародних органiзацiях та iнституцiях стала б Сербiя. Кожна держава мала б свою армiю. Громадяни Сербiї та громадяни Чорногорiї мали б однаковi права на територiї спiвдружностi, за винятком права голосу: його мали б лише у своїй державi.

Чорногорський мiнiстр закордонних справ Миодраґ Влахович заявив, що Подґорица у разi вiдхилення пропозицiї буде змушена призначити референдум за незалежнiсть. А голова державного об’єднання, чорногорець Светозар Марович каже, що референдум – найкращий шлях для подолання кризи в сербсько-чорногорських вiдносинах. Сербський прем’єр Воїслав Коштуниця вiдразу рiшуче вiдкинув пропозицiю. Вiн назвав її грубим порушенням Белградської угоди, на пiдставi якої два роки тому владці в Белградi й Подґорицi проголосили державне об’єднання. Чорногорська опозицiя подiляє думок Коштуницi.

Президент Сербiї Борис Тадич до п’ятницi перебуває з вiзитом до Китайської НР. Минулого тижня вiн заявив, що прiоритетом Сербiї є не збереження об’єднання з Чорногорiєю, а приєднання до Європейського союзу.

На думку оглядачiв, лист чорногорських керiвникiв лише погiршить вiдносини мiж Белградом і Подґорицею. Сторони ймовiрно вимагатимуть посередництва Європейського союзу, так як це вони робили i в минулому, коли не були спроможнi самi врегулювати кризу.
XS
SM
MD
LG