Доступність посилання

ТОП новини

Молдова потребує української допомоги – аналітик.


Марія Щур

Прага, 1 березня 2005 – Сьогодні президент Молдови Володимир Воронін здійснив неочікуваний візит до України для зустрічі з українським президентом Віктором Ющенком. За повідомленнями, президенти говорили про двосторонні стосунки та співпрацю в рамках ГУУАМ. Тема, відсутня у повідомленнях, але яка стоїть на першому місці у порядку денного молдовського президента, – парламентські вибори, які мають відбутися вже цієї неділі. На думку дослідника з вашингтонського Інституту Політичних та Стратегічних Досліджень Владимира Сокора, саме питання виборів привело молдовського президента до Києва.

На переконання оглядачів, на кону парламентських виборів у Молдові стоїть політична орієнтація країни. Говорить Владимир Сокор: "В середині 2004 року президентська команда, я наголошую, не вся комуністична партія, а лише команда комуністичного президента Володимира Воронина повернулася до Заходу. Вона рішуче відійшла від орієнтації на Москву. Президент Воронин говорив мені особисто, що він був шокований, що після трьох років переговорів з Росією він переконався у тому, що Росія переслідує мету "реколонізації" Молдови. Одним із, але не єдиним інструментом для цього, було використання Придністровського конфлікту".

Це зробило молдовських комуністів небажаними керівниками Молдови для Росії, а отже, вона почала підтримувати інші проросійські сили в країні, говорить вашингтонський дослідник. За його словами, втручання Росії на боці проросійських олігархічних сил у вибори в Молдові не могло не викликати занепокоєння молдовського президента, який приїхав до Києва шукати підтримки і порозуміння. "Президент Воронин занепокоєний перспективами для своєї країни. Гадаю, український президент Ющенко, грузинський президент Саакашвілі та інші країни в регіоні поділяють його занепокоєння".

Оглядачі очікують, що в результаті недільних виборів комуністи втратять більшість у молдовському парламенті, що ускладнить переобрання Володимира Воронина президентом країни. Адже для цього за конституцією країни потрібно дві третини голосів парламентарів. Також комуністам, які керують Молдовою з 2001 року, доведеться повернутися до практики створення коаліції. Якою ж буде ця коаліція?

На думку Владимира Сокора, для Молдови і для молдовсько-українських стосунків найкращою, але малоймовірною, була б коаліція комуністів Воронина з невеличкою опозиційною партією християнських демократів Юрія Рошки: "Це є дві політичні сили, які мають поняття про національні інтереси. Вони та ще кілька невеличких партій ліберально-демократичного спрямування могли б створити кістяк цієї опозиції. Я хочу нагадати, що і Воронин і Рошка не визнали перемоги Януковича на українських виборах і були одними з перших, хто привітав з перемогою Віктора Ющенка. Рошка також був присутній під час української революції на Майдані. На мою думку, і Воронин, і Рошка є випробуваними друзями України в Молдові".

Для Молдови ж зміна керівництва України та його плани боротьби з корупцією на українсько-молдовському кордоні в районі Придністров’я, за словами Владимира Сокора є "найкращим шансом вирішити проблему Придністров’я у той спосіб, який відповідає суверенітету та територіальній цілісності Молдови".

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG