Доступність посилання

ТОП новини

Інвестори воліють вкладати гроші в країни-кандидати до ЄС, Україна поки що «занадто ризикована».


Марія Щур

Прага, 3 березня 2005 – На початку тижня Європейський Союз попередив Румунію, що її вступ до ЄС може відкластися на рік, якщо країна не поквапиться з реформами. Комісар Європейської Комісії з питань розширення Оллі Рен заявив, що Комісія не вагатиметься з такою рекомендацією, якщо Румунія не виконає умов для членства. Про Україну європейський комісар сказав, що їй потрібно ще багато зробити, щоб досягнути європейських стандартів, але додав: «Ніколи не кажіть ніколи». Тим часом, попри критику Євросоюзу, Румунія перетворюється на магніт для західних інвесторів, які шукають дешевої робочої сили у стабільній країні.

Нові країни-кандидати на вступ до ЄС є головними конкурентами України за західні інвестиції в регіоні. А найбільшої конкурентної боротьби Україна зазнає з боку Румунії, вважають аналітики британської компанії Economist Intelligence Unit, які нещодавно проводили опитування серед західних інвесторів в регіоні. Вони, за результатами дослідження, не мають наміру розширювати свої інвестиції в Східній Європі, за винятком наступних країн-кандидатів. Такі країни, як Хорватія, Болгарія та Румунія приваблюють інвесторів тим, що напередодні вступу до ЄС в них відбуваються зміни законодавства, сприятливі для бізнесу. Особливо інвесторів приваблює Румунія своїм великим ринком та низькими зарплатами.

Натомість Україна з її ще більшим ринком та ще нижчими зарплатами досі залишається поза увагою інвесторів, доходять висновку автори дослідження. Вони говорять, що через високий ризик операцій в Україні, інвестори поки що зупиняються на її кордоні. За даними британських дослідників, Україна залишається однією з найбільш ризикованих для бізнесу країн в регіоні. Вкладати гроші в її економіку набагато ризикованіше, ніж наприклад в Росію. Небезпека для інвестицій майже така сама, як в Колумбії, чи Туреччині.

Тим часом Румунія, яка залучила близько 3,5 мільярдів євро прямих закордонних інвестицій минулого року, в основному за рахунок приватизації, сподівається отримати близько одного мільярда доларів від ЄС. Ці гроші, що надійдуть до вступу країни в ЄС, ймовірно 2007 року, мають допомогти країні стабілізувати фінансову систему. А у наступні два роки Румунія має отримати понад 10 мільярдів євро допомоги від Брюсселя, що є більше, ніж зовнішні інвестиції в Румунії за останні 10 років. Тому відкладення виступу було б не лише ганьбою для уряду, але і значними фінансовими втратами для країни.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG