Доступність посилання

ТОП новини

Смерть колишнього міністра внутрішніх справ, колишнього голови державної податкової адміністрації України Юрія Кравченка: як це може вплинути на розслідування справи журналіста Георгія Гонгадзе?


Зиновій Фрис Гості: Сергій Головатий - народний депутат України, член комісії ВР з питань розслідування вбивств Георгія Гонгадзе, Ігоря Александрова та замаху на життя народного депутата Олександра Єльяшкевича; Олександр Єльяшкевич - народний депутат України двох скликань, голова парламентських комісій з питань проведення президентських виборів 1999-го року і парламентських виборів 2002-го року. Дістав політичний притулок у США у зв’язку з загрозою його життю з боку президента Леоніда Кучми та його оточення. На життя пана Єльяшкевича був скоєний замах (телефоном з Нью-Йорка); Микола Мельниченко - колишній офіцер державної служби охорони України (телефоном).
Аудіозапис програми. Перша частина: Аудіозапис програми. Друга частина:

Київ-Прага, 4 березня 2005 року.

Зиновій Фрис

“Вечірня Свобода” у прямому ефірі у п’ятницю, 4 березня.

У Києві 20 година, перед мікрофоном Зиновій Фрис, мені допомагають Юлія Сайко та Сергій Балабанов.

Вітання всім нашим слухачам.

Наша тема: смерть колишнього міністра внутрішніх справ, колишнього голови Державної податкової адміністрації України Юрія Кравченка. Як це може вплинути на розслідування справи журналіста Георгія Ґонґадзе.

Вітання нашим гостям. Сьогодні це Сергій Головатий, народний депутат, член комісії ВР з питань розслідування вбивств Георгія Ґонґадзе, Ігоря Олександрова та замаху на життя народного депутата Олександра Єльяшкевича. Голова комітету з правової політики та прав людини Парламентської асамблеї Ради Європи.

Другий наш гість - телефоном з Нью-Йорка Олександр Єльяшкевич, народний депутат України двох скликань, голова парламентських комісій з питань проведення президентських виборів 99-го та парламентських виборів 2002 року. Пан Єльяшкевич дістав політичний притулок у США у зв’язку з загрозою його життю з боку екс-президента Леоніда Кучми та його оточення. На життя пана Єльяшкевича був скоєний замах.

До нашої студії з Лондона зателефонував Микола Мельниченко. Пане Мельниченко, добрий вечір. Я знаю, що у Вас мало часу для того, щоб бути в нашому ефірі.

Пане Мельниченко, Ви в Лондоні, а вранці Ви були ще в іншій столиці Європи. Що Ви взагалі робите в Європі, чому Ви зараз в Лондоні?

Микола Мельниченко

Я перепрошую, якщо зв’язок перерветься, передзвоните пізніше, тому що я зараз знаходжусь в авто та їду в безпечне місце.

Я приїхав в Європу для того, щоб зустрітися з Олександром Олександровичем Морозом. Я з ним зустрівся, ми обговорили ряд питань, що конкретно треба зробити для того, щоб прискорити розслідування цих резонансних справ, як вбивство Ґонґадзе, так і нападу на Олександра Єльяшкевича.

Потім ми планували з Олександром Єльяшкевичем зустрітися у неділю в Європі з одним високопосадовим державнослужбовцем України, щоб обговорити ряд питань для прискорення розкриття цього злочину.

Зараз я знаходжусь у Лондоні. Я отримав інформацію про загрозу для себе. Так як в Європі мені ніхто не зможе забезпечити безпеку, навіть наші правоохоронні органи, я звернувся до Бориса Березовського, щоб на ці кілька днів в Європі забезпечити мені безпеку. Він гарантував, і забезпечив мені безпеку і охорону. Так що я зараз під надійною охороною.

Зиновій Фрис

Пане Мельниченко, якою була Ваша перша реакція на смерть пана Кравченка?

Микола Мельниченко

Ми це питання обговорювали з Олександром Морозом у Відні. Я говорив, що обов’язковою умовою у розслідуванні, щоб він це сказав Ющенку, є умова того, що резонансні справи як Ґонґадзе, так і Єльяшкевича, повинні розслідуватися разом. І це повинна бути одна кримінальна справа проти Кучми. Чому разом? Тому що одні й ті ж самі замовники: Кучма, Деркач і інші особи, які проходять.

Я Олександру Морозу говорив, що ланцюжок в справі Ґонґадзе може обірватися на Кравченку чи на інших, або може не піднятися вище, ніж Кравченко.

І головне питання полягає в тому, ми провели досить довго часу, майже дві години з Олександром Олександровичем ми розмовляли. Раз - хвилин сорок, інший раз – мабуть ще до години спілкувалися, і я впевнений, що Олександр Олександрович зрозумів, тому що тільки разом потрібно розглядати ці справи.

Зиновій Фрис

Пане Мельниченко, в світлі того, що трапилося сьогодні, чи бачите Ви можливим повернутися в Україну і давати свідчення, як цього просить чи вимагає Генпрокурор Піскун?

Микола Мельниченко

Я не визнаю Піскуна як Генпрокурора. Як я вже казав раніше, Піскуна поставили Кучма і Литвин лише для того, щоб він зробив так, щоб Кучма і Литвин не відповідав за ті злочини, які вони скоювали.

І загибель Кравченка я пов’язую з тим. Тому що ті дії, які зроблені Генпрокуратурою, вони, м’яко кажучи, є просто безпрецедентними і байдужими.

Навіть те, що вони оголошують за кілька днів, що буде допит Кравченка, Григорій Омельченко заявляє, щоб взяли Кравченка під охорону, а прокуратура цього не робить.

Я розцінюю це, як навмисні дії Піскуна для того, щоб унеможливити притягнення до відповідальності Кучми та Литвина.

Зиновій Фрис

Скажіть, кому реально зараз загрожує небезпека? Пан Омельченко Григорій назвав кілька прізвищ, в тому числі Деркач, Волков і інші... Кому ще може загрожувати? Що для цього треба зробити?

Микола Мельниченко

Я перепрошую, та Ви послухайте! Та найбільше іде загроза тим людям, які... Той же Деркач, той же Волков, вони ж звинувачені в цій справі. Найбільша загроза на сьогодні існує як мені, так і Олександру Єльяшкевичу, та ще деяким особам, про яких ми хочемо доповісти при зустрічі в неділю з державним службовцем України.

Зиновій Фрис

Але для того, щоб їх можна було використати, як можливих, як потенційних свідків, то чи ставите Ви так питання? Чи вважаєте, що цих людей треба зберегти?

Микола Мельниченко

Я не думаю, що їх можна використовувати, як свідків, для цього потрібно прийняти відповідний закон, що людина, яка скоїла злочин і дає показ на свого боса, тоді вона звільняється від відповідальності.

Деркач не може бути свідком, бо Деркач безпосередньо займався вбивством Єльяшкевича, так само по справі Ґонґадзе проходить. Як же може він бути свідком? Так само Кравченко міг би бути свідком. Тому це не свідки, це обвинувачені.

Зиновій Фрис

Пане Мельниченко, чи зараз будуть продовжуватися, на Вашу думку, ті дискусії, які тривають в Україні, про те, що плівки Мельниченка законні чи не законні, що робив він це сам чи з допомогою ЦРУ, чи російських, чи ангольських, умовно кажучи, спецслужб. Чи буде зараз про це дискусія? Як Ви розцінюєте взагалі цю дискусію навколо цього?

На жаль, ми втратили зв’язок з паном Мельниченком.

Пане Головатий, що висвітлила ця смерть? Чи випадкова вона, на Вашу думку? Це самогубство?

Сергій Головатий

Ви знаєте, я буду дивитися на цю смерть інакше. В цій ситуації найголовніше те, що смерть сталася. А версії чи самогубство, чи вбивство - це знову ж таки питання слідства, яке в Україні за жодних обставин не може бути об’єктивним. Тому знаєте, відбулася дуже важлива подія.

Зиновій Фрис

Пане Головатий, Ви сказали, що не може бути об’єктивним.

Сергій Головатий

Ні, за жодних обставин.

Зиновій Фрис

Це означає, що Ви не довіряє новій владі?

Сергій Головатий

Розумієте, ми ж не в загсі, ми не під вінець ідемо. З новою владою, зі старою владою, довіряю я їй чи не довіряю... Слідство, вбивство, злочини – це речі, які розслідуються або мають розслідуватися, я б сказав, в умовах, які забезпечують максимальну об’єктивність.

Щоб це сталося, необхідно, щоб існували максимально незалежні інститути слідства. В Україні цього немає, ніколи не було, немає, і я не бачу жодних перспектив для того, щоб вони були.

Відповідно, мають на посадах, які очолюють цей процес, бути люди, які є високопрофесійними, порядними, чесними і націленими на цю мету. Такого в Україні так само немає.

Тому будь-які розмови про слідство вбивства Ґонґадзе, зараз Кравченка, Чорновола, перед тим міністра транспорту Кирпи, розумієте, в умовах українських немає об’єктивних передумов для виведення цих справ усіх, я б сказав, на об’єктивний результат. Немає, повірте.

Все це політичні ігри, от в чому справа. Найстрашніше те, що за цими смертями, що сталися, що можуть ще статися, це все будуть політичні ігри. Це найстрашніше.

Зиновій Фрис

Пане Єльяшкевич, чия найбільша вина в тому, що трапилося сьогодні вранці? Власне, чому не дійшло до обіцяного паном Піскуном допиту Юрія Кравченка?

Олександр Єльяшкевич

Доброго вечора. Знаєте, я думаю, що загибель Юрія Кравченка зовсім не випадкова. Вона стала наслідком тих дій, які робить і робив Леонід Кучма.

Тобто, незважаючи на те, що зараз Кучми немає в Україні поки що, але Кучма, фактично, керує багатьма процесами, в тому числі, думаю, він повністю керує Володимиром Литвином і Генпрокурором Святославом Пискуном.

Тому що у Кучми є багато аргументів, щоб керувати тими людьми, які заплямовані спільними злочинами, які робив пан Кучма з тими, хто його оточував.

До речі, мене просто шокувала вчорашня подія, коли колишній зять екс-президента Кучми, народний депутат України Франчук прийшов до фракції соціалістів Олександра Мороза.

Тобто я вважаю, що Кучма розставляє своїх людей скрізь в Україні, незважаючи на те, що він не є сьогодні діючим президентом України.

Сьогодні можна говорити про те, що Кучма фактично завдяки награбованим коштам, а це мільярди доларів, робить кроки, щоб нівелювати те, що зробила помаранчева революція.

Зиновій Фрис

Пане Мельниченко, чи була нова влада зацікавлена у тому, щоб Кравченко не надав свідчень?

Микола Мельниченко

Я не можу сказати, що значить нова влада, кого Ви маєте на увазі? Той же Литвин, і той же Піскун – це не є нова влада.

Я переконаний в тому і достеменно знаю, що голова СБУ О.Турчинов зацікавлений був у тому і приймав конкретні кроки для того, щоб справа рухалася якомога дальше, в тому числі і по арешту вищих осіб, які були причетні як до вбивства Гонгадзе, так і нападу на життя Єльяшкевича.

Так, Ющенко – він нова влада, але є ще Литвин, Піскун, які обслуговували ту ж саму банду Кучми. Вони не повинні бути у новій владі.

Зиновій Фрис

Пане Єльяшкевич, на тлі вбивства Ю.Кравченка (Ви згадали Кучму, і я, власне, тому адресую Вам) відбуваються якісь загадкові події.

Є суперечлива інформація, що його вже немає на відпочинку в Чехії, три дні його вже не бачили на віллі, де він відпочиває.

Сьогодні найсвіжіша інформація, що прилетів якийсь літак чи то з Москви, чи звідки, і завтра він нібито має відлетіти чи то у Москву, чи в якусь іншу країну.

Запитання до вас всіх, панове, чи, на вашу думку, повернеться пан Кучма в Україну, бо Стретович заявив, що йому немає чого боятися, головний свідок мертвий, і Кучма повернеться.

Олександр Єльяшкевич

Я переконаний, що допоки спільник Кучми Литвин очолює ВР, допоки Генпрокурором України є така негідна людина, як Святослав Піскун, Кучмі нічого боятися, і він може поки що спокійно приїжджати в Україну.

Я кажу, що поки що, тому що я абсолютно переконаний у тому, що в Україні найближчим часом будуть певні зміни.

Зиновій Фрис

Пане Головатий, Ваш прогноз: Кучма приїде чи не приїде в Україну?

Сергій Головатий

Якщо Кучма боїться за своє життя і боїться долі Кирпи і Кравченка, то тоді він, мабуть, не приїде. Якщо боїться за життя – саме на цьому я хочу акцентувати, пане Зиновію. Якщо він боїться повторити долю Кирпи і Кравченка і усвідомлює, що це може з ним статися, то навряд чи будь-яка людина наважилася б на те, щоб себе заганяти у могилу.

Щодо іншого аспекту, чи боятися відповідальності, то Кучма прекрасно знає, що він не може понести жодної кримінальної відповідальності. І давайте, можливо, хоча б радіо “Свобода” донесе це до своїх слухачів, донесе до відома всіх юристів в Україні, які забули про це і продовжують далі дурити голови людям і в парламенті, і поза парламентом, кажучи про те, що Кучму треба притягати до відповідальності, і він не приїде в Україну, тому що він боїться кримінальної відповідальності...

Ті, хто це говорить, просто не знає українського права, адже зовсім недавно (про це ми говорили неодноразово у вашій студії на радіо “Свобода”, і мої колеги говорили) КСУ прийняв рішення, яким звільнив Кучму від кримінальної відповідальності за будь-які діяння, які він чинив, перебуваючи на посаді Президента України. От у чому справа.

Адже у цій ситуації саме КСУ, голова Селівон, член КСУ, мадам Станік, колишній міністр юстиції і інші... Беріть перелік і дивіться, хто голосував за те, щоби дати Кучмі абсолютний імунітет.

Виявляється, якби Кучма вбив одну людину, сто, тисячу, двісті, то він не несе кримінальної відповідальності. Ми маємо це, я сказав би, баобабське правило чи правило країни африканського стану ще феодального або первіснообщинного ладу.

Кучма не несе відповідальності відповідно до цього рішення КСУ за будь-які діяння вчинені ним за час перебування ним на посаді Президента України. Ось що страшно, що в Україні таке правило було заведено КСУ, тому що Конституція не звільняє від відповідальності жодної особи, вона говорить про те, що всі громадяни України рівні перед законом, незалежно від того, який кримінальний злочин хто вчинив.

Але КСУ, який це зробив, він зробив найбільший злочин, тому що він одну людину виділив з усіх і сказав, що вона тепер не може бути притягнута до відповідальності.

Так що Кучмі немає чого боятися, бо він не буде сидіти у тюрмі за українськими законами.

Зиновій Фрис

Пане Мельниченко, чи може спіткати Кучму доля Кравченка, якщо він ризикне повернутися?

Микола Мельниченко

Я не думаю, тому що Кучма в щаблі організованого злочинного угрупування займав найвищі посади. Я не думаю, що його хтось буде чи вбивати, а сам він не піде на самогубство. Це моя особиста думка, тому що більшого злочинця, як Кучма, в Україні просто не існує.

Зиновій Фрис

До речі, сьогодні довелося таке почути (я не знаю правда чи ні), що нібито у Лук’янівській в’язниці для Кучми підготували камеру 410, яка має назву “Індія”. Чому 410, чому “Індія”? Цього я не знаю і не можу пояснити.

Йдемо далі, панове.

Пане Єльяшкевич, так все ж таки питання безпеки у сенсі доведення справи Гонгадзе до кінця, безпеки Вашої, безпеки Мельниченка, безпеки тих, хто міг би щось сказати, сьогодні справді є дуже важливою і дуже болючою, пане Єльяшкевич?

Олександр Єльяшкевич

Це дійсно сама головна проблема. Це проблема, яка постає на державному рівні, тому що при такому Генеральному прокуророві Піскуні і при такому керівництві парламенту, тобто, я маю на увазі, голову ВР В.Литвина, питання безпеки постає у першу чергу.

Я вже не кажу про те, що ті, хто вчиняв проти мене страшні дії, – це і Кучма, і Деркач, і Суркіс, вони, мало того, що знаходяться на волі, вони мають дуже багато грошей, вони мають вплив, і вони всі пов’язані з кримінальним світом. Цей кримінальний світ може виконувати будь-яке їхнє завдання.

В першу чергу питання безпеки М.Мельниченка, моє і інших осіб, які важливі для розгляду, для того, щоб рухати з місця всі ці резонансні справи, – це питання державного рівня, рівня Президента України В.Ющенка.

Я думаю, що він має певний юридичний арсенал для того, щоб своїм указом зробити таким чином, щоб вирішити питання для того, щоб не було небезпеки зникнення тих чи інших осіб або, не дай Боже, їх вбивства.

Зиновій Фрис

Пане Головатий, вчора Омельченко Григорій на “5-му каналі” сказав, що Мельниченко нічого не загрожує, що він може повернутися і з нього не впаде жодна волосинка.

Чи вірите Ви у таку впевненість пана Омельченка?

До речі, про це говорять і багато інших, що, мовляв, Мельн иченко негідник, бо він не тільки не хоче повернутися, а й він не хоче давати плівок і таке інше.

Сергій Головатий

Я можу сказати, що по ставі Гонгадзе і по справі злочинів Кучми і його оточення, в принципі, не так багато вже лишилося людей, які виступають ключовими фігурами, а як свідки цих злочинів. Не свідки по справі. Тому правильно піднімається проблема захисту свідків. До переліку цих ключових фігур, які є свідками, так, належить Кравченко, належить Мельниченко, належить Єльяшкевич, належить ще кілька людей, які весь цей час намагалися допомогти у з’ясуванні істини, але їх намагання були марними, але вони залишаються ключовими.

Тому те, що до сьогоднішнього дня ніхто не був абсолютно зацікавлений у тому, щоби забезпечити безпеку цим людям, свідкам, таким як Єльяшкевич, таким як Мельниченко, говорить про те, що до сьогоднішнього дня немає жодних намірів розслідувати ці справи, немає жодних намірів довести справу вбивства Гонгадзе до логічного завершення у розслідуванні.

Піскун ніколи цим не займався. Треба виходити з того, що Піскун ніколи не ставив собі за мету розслідувати справу Гонгадзе. У Піскуна свої інтереси. Його інтерес сьогодні – це як собі залишитися при посаді, обіймаючи посаду Генпрокурора всупереч Конституції, у незаконний спосіб, будучи нелегітимним Генеральним прокурором, він опікується своїми власними інтересами, тому він і далі піднімає і розворошує цей політичний скандал. Він не діє як прокурор, він діє як людина, яка зацікавлена виключно у своїх інтересах. Тому він всю цю політичну кампанію розкрив на прес-конференції.

Жоден Генеральний прокурор не проводить прес-конференції, не видає інформації, які досталися внаслідок слідчих дій, і внаслідок розголошення інформації стаються такі значущі речі, як смерть одного із найважливіших знову ж таки свідків не по справі, а свідків по фактах багатьох дій не тільки по справі Гонгадзе.

От в чому справа. Тому треба з цими ситуації виходити з одного. Піскун на посаді Генпрокурора, будучи незаконним Генпрокурором - це є, я сказав би, найголовніша перешкода у розслідуванні справи Ґонґадзе. І ми про це говорили не одноразово.

І тому, якщо ми хочемо дійсно мати якийсь позитивний результат, який бо дай наблизить нас до якогось результативного кінця у справі Ґонґадзе терміново має звільнений Піскун з посади, і призначена та людина, яка зупинить відстрілювання свідків – це найголовніше зараз. Зберегти життя тим, хто ще залишився у списку свідків, бо якщо буде Піскун далі перебувати, я не знаю чим це закінчиться, скільки ще буде смертей на відстрілювання свідків.

Зиновій Фрис

Пане Мельниченко, чи ця смерть генерала Кравченка, тепер пересвідчить людей, які сумнівалися в тому, що плівки Мельниченка це не лише реальність якою треба рахуватися, а й те, що вони поза підозрою? Як Ви думаєте?

Микола Мельниченко

Головне, щоб записи слугували для того, щоб розкрити злочини, фактів злочинної діяльності Кучми, зафіксовано дуже і дуже багато. І я переконаний в тому, якщо нова влада не буде розслідувати кожний факт, який задокументований на записах злочинної діяльності Кучми, тоді ми можемо втрати цей шанс, який Майдан вирвав перемогу Ющенку, вирвав із рук.

Але я переконаний в тому, що люди вірять в свою силу і Майдан не дозволить нікому, щоб знову банда могла тим чи іншим шляхом захопити владу в Україні. Зараз, я вірю в народ.

Зиновій Фрис

Я сьогодні розмовляв з Мирославою Ґонґадзе і записав її короткий коментар того, що сталося сьогодні вранці.

Мирослава Ґонґадзе

Перше враження - це шок, коли я зранку включила Інтернет і побачила цю інформацію, я не могла повірити своїм очам. Тому що я зустрічалася з Юрієм Кравченком, я вважала його дуже сильною людиною і не могла, і не можу до цих пір повірити, що він пішов на самогубство. Мені здавалося, що він буде йти до кінця і боротись до кінця.

Це серйозний шок для мене. Я не знаю, дуже важко оцінювати чи справді це було самогубство, чи це просто зачистка свідків. Але однозначно, що це не позитивно вплине на слідство, тому що він мав бути один з головних обвинувачуваних, а у цій справі і зараз він був ключовим фігурантом цього злочину.

І, звичайно, від нього йшли нитки, і до виконавців, і до замовників, тобто він був такою середньою ланкою в цьому процесі. Тому, я думаю, це негативно вплине на слідство, але з іншої сторони сталося те, що мало статися. Швидше за все він напевне міг очікувати смертної кари і ця смертна кара настала - це жахливо говорити, але так і є, і мені зараз хочеться висловити співчуття його рідним.

Зиновій Фрис

Пане Єльяшкевич, все ж таки смерть Кравченка, яким чином вона вплине, а може не вплине на хід чи на завершення слідства у справі Георгія Ґонґадзе?

Олександр Єльяшкевич

Безумовно, та подія, яка сьогодні відбулася, вона буде мати певні негативні наслідки, тому що Юрій Кравченко міг би дуже багато розказати слідству і не тільки по справі Ґонґадзе. До речі, він розказав би чому він був призначений губернатором Херсонської області, яке завдання, тоді давав йому персонально Кучма, щоб мене фізично знищувати, розказав би про те, як він давав накази на жорстокі дії щодо колишнього помічника Сергія Головатого, який зараз в ефірі, я маю на увазі, Олексія Подольського і по багатьох інших злочинах.

Сьогодні, на жаль, Юрія Кравченка вже немає можливості допитати, але є докази в вигляді записів розмов Кучми та Юрія Кравченка - це безперечні докази і вони можуть сказати набагато більше слідству, ніж сам Юрій Федорович.

Зиновій Фрис

Пане Головатий, Ви погоджуєтеся з тим, що навіть якщо переб’ють всіх свідків, то найголовнішим свідком залишаться записи Мельниченка, які не можна ні вбити, ні стерти з ними вже нічого не можливо зробити?

Сергій Головатий

Безпечно, найголовніше не свідком, а доказом - це є записи Мельниченка. І той факт, що Піскун і тоді при Кучмі, і зараз при Ющенку жодним чином не мав наміру, і не має наміру використовувати, як докази говорить, що знову таки, що Піскун не збирається розслідувати цю справу, він далі грає, він грає людськими життями, він грає людськими долями, він грає людьми, він грає Президентом. От в чому справа – це найстрашніше.

Я приєднуюся до всіх тих політиків, аналітиків, коментаторів, які сьогодні, а по Інтернету можна прочитати багато таких коментарів, що смерть Кравченка - саме відповідальність за цю смерть несе Піскун. Тому, що Піскун оголосив на прес-конференції про виклик його на допиті в якості свідка по справі Ґонґадзе.

Не має ніде в світі такого, щоби наперед казали ми вас викличемо. Знаєте, це нагадує мені цю дитячу гру в піжмурки ( не знаю чи Ви там закордоном грали в ці ігри, а в нас діти ти завжди грали в піжмурки) і там є така “щиталочка”, коли в кінці той, хто має шукати каже...

Зиновій Фрис

Хто не сховався той сам винуватий.

Сергій Головатий

Так, я йду шукати, хто не заховався той сам винуватий. Так от, що Піскун зробив, він цю “щиталочку” оголосив наперед. Ви розумієте, в чому справа – це найстрашніше. І тому дійсно він несе відповідальність за смерть, тому що слідство таким чином не ведеться, він оголосив ці речі наперед.

Якщо він ставив за мету досягти смерті Кравченка, значить він досяг цієї мети (Піскун, я маю на увазі), дійсно досяг. І тому, я ніколи не зрозумію Президента Ющенка, якщо він тільки за це не звільнить Піскуна з посади, тільки за це. Тому що це найстрашніше, це світова справа світового значення, і Кучма це особа світового значення в тому плані, що це все, що робилося до України була притягнута відповідальність.

Ґонґадзе став символом українського безправ’я, безчинства і знущання над людьми при Кучмі, і Піскунові, і Кравченкові, тому це символічні особи, символічні події - такі речі не можна пробачати. Тому головне чим можна сьогодні якимось чином ще знівелювати всі ці речі – це влада нова і Президент Ющенко має негайно звільнити Піскуна за ці речі.

Зиновій Фрис

Пане Мельниченко, я би хотів про Литвина. Сьогодні я прочитав десь, що вбили Кравченка і залишився лише Литвин, як головний свідок, мовляв, Кучма йому говорив, він знав від Кучми дуже багато. Литвин заявляє: “ Що він нічого не боїться, що він, якби відчував свою провину його б вже не було в Україні”.

Скажіть, будь ласка, як би Ви могли ці його слова, ці його такі впевнені заяви про його не винуватість прокоментувати?

Микола Мельниченко

Я вам скажу так, що Литвин буде на лаві підсудних і це не тільки по справі Ґонґадзе, він повинен давати свідчення, і по справі Єльяшкевича, і ще якої якості він буде проходити, ми ще побачимо. Також є дуже й дуже багато інших справ за якими потрібно буде притягувати Литвина до відповідальності. Нехай він (слово не розбірливе) все буде, я вам це обіцяю, він буде на лаві підсудних.

Зиновій Фрис

Панове, то як далі будуть розвиватися події, могли би зробити такий експромт, прогноз, пане Єльяшкевич?

Олександр Єльяшкевич

Я думаю, що зараз головна увага буде на Президентові України Ющенка, йому сьогодні дуже важко, але прийдеться приймати рішення.

Зиновій Фрис

Яке?

Олександр Єльяшкевич

По-перше, знімати Піскуна з займаної посади і не треба ніяких експериментів, не треба ніяких періодів надавати Піскуну для того, що він виправдовував або якусь довіру, а точніше завдання, яке було надане Піскуну з боку Кучми та Литвина.

Тобто, сьогодні Віктор Андрійович Ющенко після цих подій, буде змушений знімати Піскуна з посади Генерального прокурора України і робити для себе дуже серйозні, певні висновки, тому що Піскун повністю підставив Ющенка.

І ви знаєте, ще довго будуть наслідки цих страшних дій Піскуна, і ці наслідки будуть, на жаль, стосуватися, і Віктора Андрійовича Ющенка. Але, я переконаний, що Віктор Андрійович зацікавлений в розслідуванні резонансних справ і він зробить мужній крок.

Зиновій Фрис

Пане Головатий, Ваш прогноз?

Сергій Головатий

Я прогнози давати не буду, тому що це безнадійна справа в українських умовах тут багато стільки чинників переплетених, які стоять на заваді будь-якого розслідування, а особливо таких справ в які замішані високі посадові особи минулого чи сучасного, чи майбутнього періоду, а це справа безперспективна.

Я хотів би сказати тільки одне, щоби в майбутньому Президент Ющенко не повторював помилок, які робили попередні президенти. Пригадайте смерть вашого колеги і нашого колеги журналіста, народного депутата 1-го скликання ВР причиною, якого смерть його оголосив президент Кравчук на телебаченні, коли він оголосив, що зірвався телевізор в його квартирі.

Це ще було на початку нашої незалежності. Потім у всі справи, що стосувалися слідства втручався президент Кучма. Сьогодні Президент Ющенко, сам сказав про розкриття злочину і про те, що убивців знайдені. Розумієте, не президентів це справа говорити причини злочинів і стан їхнього розкриття - це питання слідства все таки.

Зиновій Фрис

Пане Мельниченко, підсумуйте те про, що ми сьогодні говорили і взагалі сьогоднішній день?

Микола Мельниченко

По-перше, я переконаний в тому, що Ющенко хоче розкрити ці резонансні справи, він хоче розкрити і покарати тих, хто винен у смерті Ґонґадзе, і нападу на життя Єльяшкевича, я просто в це переконаний.

Я переконаний в тому, що Президент Ющенко зробить все, що необхідно, тому що це його справа честі.

Зиновій Фрис

Я нагадаю, що сьогодні гостями “Вечірньої Свободи” в прямому ефірі були Микола Мельниченко, народний депутат; Сергій Головалий, народний депутат; Олександр Єльяшкевич, народний депутат двох скликань.

Передачу вів Зиновій Фрис.

До зустрічі, хай вам щастить!

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG