Доступність посилання

ТОП новини

Президент України заплямує свою демократичну репутацію візитом у Туркменистан?


Сергій Куделя

Вашингтон, 21 березня 2005 року - У вівторок президент України вирушає до Туркменистану. Головна мета візиту економічна, адже завдяки туркменському газу опалюються українські домівки. Але оглядачі сприймають цей візит і через правозахисну призму. Візит Ющенка до Ашгабада стане перевіркою задекларованої відданості нової української влади принципам демократії. Так вважає американський журналіст, колишній виходець з Росії, Леонід Комаровський, який кілька років тому відсидів п''ять місяців у туркменській в’язниці. В Ашгабаді його звинувачували в організації замаху на життя Сапармурада Ніязова і визволили з тюрми лише після закликів Державного департаменту США.

Комаровський вважає, що сам факт приїзду Ющенка до Туркменистану, який уже давно оминають лідери західних демократичних держав, дає підстави говорити про подвійні стандарти у політиці Києва. Адже, як зазначає Комаровський, нещодавно міністр закордонних справ України Борис Тарасюк на сесії комісії ООН з прав людини заявив, що Україна не може закривати очі на порушення прав людини у жодній державі світу.

Леонід Комаровський стерджує, що громадяни Туркменистану взагалі позбавлені базових прав людини, якими у повному обсязі користується лише одна особа – президент цієї держави Сапармурад Ніязов або Туркменбаші:

“Уся держава є концтабором, і усі, хто там живуть, перебувають фактично у в’язниці. Адже виїхати звідти неможливо – необхідний дозвіл. У в’язницях Турменистану величезна кількість політв’язнів, зокрема лише у справі замаху на Турменбаші - близько тисячі осіб. Це чисто політична справа. Там політв’язнем може стати будь-яка особа, оскільки у законодавстві існує така норма: людина, яка висловлює сумніви у діяльності Туркменбаші, тобто Президента, може бути ув’язнена до кінця життя”.

За конституцією Туркменистан - демократична держава, в якій життя людини найвища цінність. Але Комаровський каже, що знайомий із молодим турменським адвокатом, який був засуджений до 17 років ув’язнення лише за одне схвальне висловлення про лідера туркменської опозиції. Тому американський оглядач вважає, що колишній лідер опозиції в Україні, а тепер президент Віктор Ющенко може заплямувати свою репутацію демократа зустріччю із турменським диктатором. Як він уже це зробив, за словами Комаровського, призначивши деяких одіозних осіб на посади глав обласних державних адміністрацій. Продовжує Леонід Комаровський:

“Губернатором у Донецькій області призначений Вадим Чупрун, який майже десять років відсидів послом України у Туркменистані , вибачте на слові, зміг обцілувати нижню частину тіла товариша Турменбаші з такою великою любов’ю, якої нікого в його оточенні не було. І ось ця людина, яка має таке саме уявлення про демократію, як моя кішка, починає висувати різні демократичні ідеї”.

Єдиним виправданням особистого візиту Ющенка до Туркменистану, на думку Комаровського, буде, якщо український президент піддасть свого турменського колегу публічній критиці. Але журналіст на це майже не сподівається:

“Не дуже висока вірогідність того, що він скаже Туркменбаші: слухай, чоловіче, припини гратися у ці ігри, уяви собі, що ти не диктатор, а людина, яку обрали. Зроби так, щоб твоя держава не була найгіршою державою для проживання у світі. Якщо він це зробить, то я буду здивований”.

Як каже Леонід Комаровський, найімовірніше, лідери України та Туркменистану обговорюватимуть лише питання постачання в Україну газу. В результаті чого, каже Комаровський, ще більше розбагатіють Турменбаші та кілька українських олігархів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG