Доступність посилання

ТОП новини
16 Січень 2019, Київ 12:02

Про легендарного американського дипломата, який “стримав” Радянський Союз і який 60 років тому пророкував, що “рано чи пізно народи Радянського Союзу таки отримають свободу”.


Сергій Куделя

Вашингтон, 21 березня 2005 - Джордж Кеннан – легендарна постать американської дипломатії. У віці 101 року помер напроикінці минулого тижня у п’ятницю.

Джорджа Кеннан вважають автором так званої стратегії “стримування,” яка стала основою зовнішньої політики США щодо Радянського Союзу упродовж чотирьох десятиліть Холодної Війни.

Кеннан - також автор 17 книг з історії та практики дипломатії, дві з яких здобули престижну літературну премію Пулітцера. Джордж Кеннан став також одним з ініціаторів сторення Радіо Вільна Європа.

До віку 42 років Джордж Кеннан був маловідомим широкому загалу американським дипломатом, який близько п”яти років працював у Радянському Союзі. Вирішальним у його біографії стала так звана “Довга Телеграма”, яку Кеннан у формі таємного дипломатичного повідомлення надіслав з Москви до Державного Департаменту у лютому 1946 року. Тоді Вашингтон, розчарований у перспективах співпраці з Москвою, намагався розробити нову стратегію американо-радянських відносин. У телеграмі Кеннан сформулював сутність цієї стратегії: активна протидія поширенню радянського впливу в усіх частинах світу. На переконання Кеннана, Сталін хотів домінувати у світі і розумів лише мову сили. Саме військова потуга США повинна була стати, за словами думку Кенна, на перешкоді поширенню комуністичної ідеології на Близькому Сході, в державах Азії та Африки.

Стратегія “стримування“ Радянського Союзу визначала політику усіх післявоєнних президентів США – від Гаррі Трумена до Рональда Рейгана.

Хоча Кеннан і отримав широке визнання у політичних та інтелектуальних колах США, його дипломатична кар”єра виявилася невдалою. Після 4 місяців перебування у Радянському Союзі вже в якості посла, генсек Сталін оголосив Джорджа Кеннана “персоною нон грата” (за те, що Кеннан порівняв свої умови перебування у Москві з життям в”язнів нацистських концтаборів). Після цього, Кеннан неодноразово викликав невдоволення вже в американсського керівництва за своє вільнодумництво та надзвичайну відвертість у висловлюваннях. Відтак Кеннан в решті решт пішов з дипломатичної служби та провів майже сорок років свого життя у Принстонському Університеті.

Саме у науковій роботі Кеннан знайшов своє справжнє життєве покликання. Зокрема, він став автором грунтовного історичного досліження з історії американської дипломатії першої половини двадцятого століття.

Інтелектуальне зацікавлення колишнім Радянським Союзом Джордж Кеннан передав і своїм дітям. Його донька Грейс працювала деякий час в Україні у програмі сприяння жінкам у бізнесі, а також була спостерігачем у Києві під час останніх президентських виборів. Таким чином Грейс Кенна стала свідком здійснення мрій свого батька, який написав майже шістдесять років тому, що “рано чи пізно народи Радянського Союзу таки отримають свободу”.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG