
За ступенем значущості серед причин невиправданих підвищень цін на першому місці – застосування рівня рентабельності та торгових надвишок понад встановлені граничні рівні. За тим слідують необгрунтовані підвищення собівартості виробництва, стягнення плати за послуги, що мають надаватися безкоштовно, в першу чергу за адміністративні послуги, відсутність перерахунків в разі надання неякісних комунальних послуг або надання тих послуг у неповному обсязі.
У 2004 році з понад тридцяти тисяч перевірених підприємств на десяти тисячах виявлені порушення ціноутворення. Найбільше таких порушень, на 77-ми відсотках перевірених підприємств, виявлені у Миколаївській області. Загалом по регіонах України порушення виявлені на 35-ти відсотках перевірених підприємств.Ця статистика може бути дещо спотвореною. Про це свідчать випадки, коли у містах обласного підпорядкування, де місцеві інспектори ІКЦ не виявляли порушень ціноутворення, повторними перевірками, проведеними інспекторами з інших міст і регіонів, порушення виявлялися на всіх перевірених підприємствах.
Загальна кількість проведених у 2004 році перевірок цін і тарифів становить понад 231 тисячу. Внаслідок перевірок до державного бюджету повернені 59 мільйонів гривень, зменшене фінансування з бюджету і повернено невиправданих дотацій на суму 15 мільйонів гривень, повернені споживачам продукції і послуг 60 мільйонів гривень і попереджені обрахування споживачів на 31 мільйон гривень. До шести тисяч посадових осіб застосовані заходи адміністративного покарання. Особисто з порушників стягнено 500 тисяч гривень штрафів. Як зазначив начальник ДІКЦ Анатолій Козленко, є значний резерв підвищення ефективності інспекцій і перевірок.
Був наведений аналіз динаміки цін на борошно, хліб, молоко, м’ясо та пальне. Зазначено, що на утворення цін на продукти харчування і пальне впливають не тільки об’єктивні показники. Зокрема, на Дніпропетровщині, де ціна пального найвища в Україні, наявний вплив на рівень цін монополістів-трейдерів, котрі невиправдано підвищують торгівельні надбавки.
Тарифи на послуги на утримання житла в різних містах і областях України відрізняються в рази. Так, якщо у Києві вартість утримання квадратного метра житла становить 47 копійок, то у Житомирі – 19 копійок. Така ж ситуація з водо і теплопостачанням – у Миколаєві кубометр води коштує одну гривню і 27 копійок, а у безводному Криму 30 копійок, опалювання квадратного метра приміщення у Львові – гривня 36 копійок, у тому ж Криму – 59 копійок. Зазачено, що така різниця свідчить про політичий вплив на ціноутворення, коли тарифи штучно занижуються чи утримуються незмінними з побоювань протестів населення, що особливо відчувалося перед останніми виборами.
Минулий рік був не надто вдалим для внесення змін до законодавства про ціни і ціноутворення. Це теж зумовлене виборами. Як повідомив Анатолій Козленко, в Україні досі діє закон про ціни і ціноутворення, ухвалений ще 1990-го року. Зараз підготована нова редакція цього Закону. ДІКЦ проводить роботу з просування цього закону крізь комітети Верховної Ради і вважає пріоритетним завданням 2005 року поставлення нового закону на голосування у Верховній Раді.
