Доступність посилання

ТОП новини

Белградський суд оголосив у розшук вiдставного генерала Небойшу Павковича, колишнього начальника Збройних сил Сербiї i Чорногорiї. Вiн мав би постати перед сербським судом, його видачi вимагає й Мiжнародний трибунал з воєнних злочинiв.


Михайло Рамач

Белград, 5 квiтня 2005 – Павкович наприкiнцi дев’яностих рокiв керував операцiями сербських сил у Косовi. Начальником Генштабу вiн став напередоднi повiтряних ударiв НАТО 1999 року. В час масових протестiв проти режиму Слободана Милошевича вiн вiдмовився застосувати армiю проти пiкетувальникiв. Згодом, коли його звiльнили з посади й вiдправили на пенсiю, Павкович заснував полiтичну партiю.

На початку цього року Мiжнародний трибунал порушив кримiнальну справу проти генерала, обвинувачуючи його в причетностi до злочинiв над мирним населенням албанської нацiональностi в Косовi. Його дiяльнiстю в минулому став цiкавитися й белградський суд. Прокуратура стверджує, що Павкович був причетним до спроби замаху на Вука Драшковича, нинiшнього мiнiстра закордонних справ Сербiї i Чорногорiї. Конкретно, генерал дав дозвiл, щоб учасникiв у замаху переправили вiйськовим вертольотом.

Щодо обвинувачень гаазької прокуратури, Павкович кiлька разiв заявив, що Збройнi сили в Косовi не скоїли жодного злочину. Армiя, за його словами, захищала територiальний iнтегритет країни. Вiн попереджав, що нiколи не здасться живим. Минулого тижня, коли суд видав ордер на арешт Павковича, колишнiй начальник Генштабу безвiсти щез. Його адвокат каже, що генерал хворiє на рак і лiкується на дачi свого знайомого поза Белградом. Правозахисник уточнює, що Павкович не переховується, а вивчає документи, якi необхiднi для оборони перед судом. Влада тим часом видала декрет про замороження банкових рахункiв усiх, хто вiдмовляється здатися Гаазькому трибуналовi.

Мiнiстр закордонних справ Драшкович каже, що розшукуваного захищають певнi кола, причетнi до служб безпеки. Лише таким чином, на його думку, можливо пояснити раптове зникнення генерала. Якщо адвокат знає, де перебуває його клiєнт, то це повинна знати й полiцiя, каже мiнiстр.

Європейський союз поглиблення спiвробiтництва з Белградом обумовлює видачею Павковича до 12 квiтня.
XS
SM
MD
LG