Доступність посилання

ТОП новини

Угорці знову диспутують на історичні теми.


Василь Плоскіна

Угорщина, 5 квітня 2005 – 4 квітня минуло 60 літ з часу визволення Угорщини від нацистів. Тим не менше пересічні угорці й політичні партії цієї країни досі не можуть дати однозначної відповіді на запитання, що сталося насправді у квітні 1945 року – визволення чи окупація Угорщини радянськими військами?

Угорські мас-медіа по-різному висвітлюють цю круглу дату в новітній історії країни. Консервативна преса здебільшого акцентує увагу на тому, що після визвольних операцій двох українських фронтів у складі радянської армії на території Угорщини було завдано великої шкоди тодішній економічній інфраструктурі країни. Газети нагадують, що Будапешт, особливо його центральна частина – бельварош, лежав у руїнах. Багато було жертв серед цивільного населення. Консервативні публіцисти згадують і про тоталітарний період в історії соціалістичної Угорщини з його політичними репресіями, революцією 1956 року, так званими реформами керівника комуністичної партії Яноша Кадара, у минулому міністра-силовика, тощо. Наприклад, 41 відсоток опитаних з табору прихильників найбільшої опозиційної правої партії – Республіканського Союзу Угорщини (ФІДЕС) переконані, що радянські війська 4 квітня 1945 року окупували країну.

Тим часом ліво-центристська газета “Непсабадшаґ” провела власні соціологічні дослідження на цю тему. Вона доводить, що не всі опитані згідні з твердженнями консерваторів. Так, одна третина респондентів як літнього, так і молодшого віку вважає, що рівно 60 років тому саме радянська армія визволила Угорщину від нацистів. Водночас така сама кількість опитаних категорично заперечує це, а решта 33 відсотки стверджують, що уявлення тих і тих є хибними.

Між тим соціологи, які проводили дослідження на прохання газети “Непсабадшаґ”, зауважують, що не всі респонденти змогли дати об’єктивні відповіді на запитання. Мінімальну роль при цьому, на думку дослідників, відігравав вік людей. Соціологи пояснюють це так званою живучістю різноманітних ідеологічних штампів, хоча живі свідки подій 60-літньої давності були набагато категоричнішими в оцінках на відміну від молодших співвітчизників.

У середовищі правлячої урядової коаліції, згідно з опитуваннями, дещо інша картина. Скажімо, понад 40 відсотків респондентів, котрі є членами соціалістичної партії Угорщини, називають визволителями країни радянських воїнів. А в лавах ліберального Союзу вільних демократів ця пропорція сягає 51 відсотка.
XS
SM
MD
LG