Доступність посилання

ТОП новини

Національний траур в Угорщині за Папою Римським.


Василь Плоскіна

Угорщина, 6 квітня 2005 – День національного трауру оголошено в Угорщині на 8 квітня. Як відомо, поховання Папи Римського Івана Павла Другого відбудеться у Ватикані у пятницю. За життя глава римо-католицької церкви двічі відвідував Угорщину в середині 1990-х років. Серед інших прочан, з якими зустрічався Кароль Войтила під час цих пастирських поїздок у Будапешті й містечку Марія-Пóвча, було чимало віруючих греко-католиків з України.

Про урядове рішення оголосити п’ятницю днем національного трауру повідомив у парламенті глава кабінету міністрів Угорщини Ференц Дюрчань. Він, однак, додав, що восьме квітня вважається робочим днем. Не матимуть вихідного також учні та студенти. Втім, на такі послаблення серед угорців мало хто й очікував, та й справа, зрештою, не в них, зазначає угорська преса. Просто у такий спосіб Угорщина прагне віддати належну шану великій людині, яка вплинула на хід новітньої історії, читаємо у провідних газетах Угорщини.

З початком тижня в одному з будапештських католицьких храмів а також перед резиденцією Папського нунція раз-по-раз з’являються відомі політичні діячі Угорщини, керівники держави, не кажучи про велику кількість пересічних громадян, які прийшли сюди вшанувати пам’ять Папи Римського. Іван Павло Другий відвідав Угорщину незабаром після того, як тут змінився суспільно-політичний лад. Його радо зустрічали сотні тисяч угорців. Вдруге Папа Римський побував тут у 1996 році. Як і першого разу, він зустрівся з чисельною делегацією українських греко-католиків із Закарпаття й Галичини. Нагадаю: Іван Павло ІІ активно цікавився процесами відновлення духовного життя в Західній Україні. Понтифік постійно закликав українську владу до співпраці з церковними інституціями, зокрема, в питанні повернення греко-католицьким громадам відібраного радянською владою майна та храмів.

Цікава деталь: під час свого пасторського візиту в Україну Папа Римський оголосив блаженними кількох українських священиків, які загинули насильницькою смертю за віру. Живе в Будапешті отець Ласло Пушкаш. Він є автором книги про греко-католицького єпископа Теодора Ромжу, котрий загинув від рук сталінських гебістів. Книжка Пушкаша видрукувана невеликим накладом українською, угорською та італійською мовами з інтервалом в кілька років ще перед поїздкою Івана Павла Другого в Україну.
XS
SM
MD
LG