Доступність посилання

ТОП новини

В Україні “передвиборчий бюджет” - нове дослідження.


Марія Щур

Прага, 7 квітня 2005 – Нещодавно делегація Європейського Союзу, яка відвідувала Київ, вітала збільшення бюджетних видатків на соціальні програми, що має підвищити соціальні стандарти в Україні. Однак аналітики вважають, що український бюджет має усі ознаки передвиборчого, і висловлюють сумнів, що його цілі будуть досягнуті.

За словами автора квартального дослідження про Україну компанії "Global Insights" Ральфа Віґарта, з соціальними обіцянками потрібно поводитись обережно, бо українська економіка втрачає темп. “Потрібно вважати, бо економіка зростає вже на високій базі, і ми вже бачимо та побачимо протягом наступних кількох років значне скорочення зростання”. Якщо минулого року зростання сягнуло 12%, то цього року воно може не дотягнути і до 8%. Однак соціальні видатки цього року набагато більші.

Нинішній український бюджет відрізняється від попередніх тим, що в ньому різко підвищилися статті видатків, бо Кабінет міністрів вирішив виконати передвиборчі зобов’язання попереднього уряду, а до того ще додав і свої власні соціальні зобов’язання, напередодні майбутніх парламентських виборів, вважає інший аналітик компанії "Global Insights" Валерія Талачко. Вона попереджає, що урядові буде складно наповнити дохідну частину бюджету. Адже уряд, з одного боку, потребує скасувати привілеї, надані минулою владою пов’язаним з нею бізнесменам, а з іншого – не відлякати цих бізнесменів, які, начебто, перейшли на бік нової влади.

Щоб покрити зростаючі соціальні видатки, уряд сподівається отримати більші надходження від податків та митних зборів, які, згідно з очікуваннями, будуть більшими, бо будуть позбавлені від корупції. Також уряд сподівається на більші доходи від приватизації. Щодо першої статті, то попри попередні подібні невдачі, аналітик вважає, що цього разу дії уряду можуть бути успішними. Валерія Талачко пояснює це тим, що олігархи так само, як і уряд, не зацікавлені у фінансовій нестабільності. Особливо, коли уряд, маючи кращий доступ до інформаційних каналів, зможе звинуватити олігархічні клани у відсутності соціальної солідарності. З приватизацією аналітики очікують більших проблем через заплановану реприватизацією, яка крім того, що вимагатиме часу, може потребувати і додаткових бюджетних витрат.

Тим часом квартальне дослідження компанії "Global Insights" висловлює обережну впевненість у тому, що Україні вдасться досягнути запланованих 8% зростання економіки, бо чинники, які сприяють цьому – зовнішній та внутрішній попит, залишаються потужними.
XS
SM
MD
LG