Доступність посилання

ТОП новини

Політичне зближення з Америкою відкриває можливості для тіснішої співпраці у військовій промисловості.


Марія Щур

Прага, 7 квітня 2005 – Політичне зближення між Сполученими Штатами та Україною відкриває нові можливості для українського військово-промислового комплексу на американському ринку, вважають американські експерти. Використання української бронетанкової техніки чи можливостей українського аерокосмічного комплексу могло б заощадити США значні кошти на розробках, а Україні дало б додаткові робочі місця у потужному виробництві. Однак в Америці існують і побоювання щодо того, що в Україні відсутній дієвий контроль з боку держави за військовим експортом, як у випадку з продажем ракет Ірану та Китаю.

Українські бронетранспортери в Іраку виявилися надійнішими від американських, бо були краще пристосовані до місцевих умов. А авіаційне конструкторське бюро у Києві могло б конкурувати з “Боїнгом”. Та на думку американських експертів, доцільніше було б співпрацювати. Як говорить спеціаліст із закордонної торгівлі та президент консалтингової фірми Нестор Щербій, після візиту та теплого прийому президента України в Америці відкриваються нові можливості у військовій співпраці між двома державами.

Але ще більше сприяло б цій співпраці надання Україні статусу «найбільшого союзника США поза НАТО», що дало б Україні можливість «приєднатися до групи країн, які вважають оборонними союзниками США. У списку такі держави, як Японія, Південна Корея, Таїланд, Ізраїль, Пакистан». За словами Нестора Щербія, американське законодавство суворо обмежує передачу технологій та співпрацю в сфері оборони для країн, що офіційно не є союзниками США.

На думку Нестора Щербія, в Америці зростає інтерес до України. А те, що економічне зростання в Україні минулого року було на рівні китайського, робить Україні не меншу рекламу, ніж Помаранчева революція. При цьому, Україна відкритіша для військової співпраці, ніж Китай, зазначає експерт.

З іншого боку, в Америці існують побоювання щодо надійності української системи контролю над експортом озброєнь, що продемонстрував останній гучний випадок із продажем українських ракет до Ірану та Китаю. Як зауважує аналітик з Центру Американського Прогресу Роберт Бурстін, «бар’єром на шляху до тіснішої співпраці може бути побоювання щодо продажу військових технологій до країни, яка погано контролює експорт зброї».

В Америці, говорить Броберт Бурстін, не почуватимуться безпечно, якщо військові технології, які виробляють у США, через Україну потраплять у різні «дивні місця». Щоб установити кращу систему контролю, американський експерт радить Вашингтону надати Україні технічну та фінансову допомогу.

Щодо українських експертів, то на їхню думку, Україні не потрібен якийсь особливий статус для поглиблення співпраці з Америкою у найтехнологічніших сферах. Адже за достатньої політичної волі з обох боків були можливі такі складні проекти, як «Морський старт», який використовує українські ракети для запуску комерційних супутників.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG