Доступність посилання

ТОП новини

Мінськ ображений на Київ за захист прав білоруської людини.


Юрій Свірко

Київ, 15 квітня 2005 – Офіційний Мінськ обурений поведінкою Києва на сесії Комісії з прав людини ООН у Женеві, де Україна разом зі США та країнами Євросоюзу проголосувала за резолюцію з засудженням білоруської влади. Проте МЗС Білорусі заявляє, що взяв до відома позицію Києва, але хоче будувати з ним добросусідські стосунки.

Представник Росії Леонід Скотников сказав у Женеві, що схваленням антибілоруської, за його оцінкою, резолюції комісія ООН завдала "важкого удару" по своїй репутації. Він додав, що Росія "з подивом" сприйняла той факт, що за резолюцію проголосувала делегація України.

А колишній спікер нижньої палати білоруського парламенту Вадим Попов висловився про женевську резолюцію так: "Політику подвійних стандартів стосовно Білорусі підтримують окремі державні діячі. Вона не принесе нічого перспективного ні тим державам, що її підтримують, ні в цілому для створення міцного миру на нашій планеті".

Тим часом заступник прес-секретаря білоруського МЗС Руслан Єсин в інтерв''ю радіо “Свобода” прокоментував українську позицію так: "Нашим країнам необхідно тісніше працювати з метою зміцнення співпраці і на лінії двосторонніх відносин, і в рамках міжнародних організацій. Ми на цьому етапі розглядаємо цю резолюцію як документ, який не має обов''язкової юридичної сили та має рекомендаційний характер. Ми не приймаємо резолюцію ані за формою, ані за суттю. Попри те, що Україна схвалила таке рішення, ми залишаємося прихильниками нашої незмінної лінії на зміцнення відносин із Україною, з українським народом".

Напередодні це саме заявив і міністр закордонних справ Білорусі Сергій Мартинов, який сказав у четвер студентам і викладачам Білоруського державного університету, що зовнішня політика Мінська стосовно України не повинна змінитися. "Ми не будемо її змінювати в ініціативному порядку", – наголосив білоруський міністр.

В українському ж МЗС сьогодні коментувати факт голосування Україною за резолюцію з засудженням Білорусі відмовилися, сказавши неофіційно, що впродовж останніх днів "стільки накоментували про Білорусь, що аж язик болить".

Справді, на сайті МЗС України за останній тиждень з''явилися три заяви на білоруську тему – після того, як у Вашингтоні президенти США й України Джордж Буш і Віктор Ющенко оголосили про спільний намір сприяти просуванню демократії в Білорусі, а також на Кубі. Найсвіжіший коментар починається так: "Нова влада України постала на ґрунті ненасильницького протесту народу проти нехтування його фундаментальними правами, в першу чергу, правом на вільне волевиявлення. Утвердження демократії, верховенства права і поваги до прав і свобод людини стали найважливішими засадничими цінностями внутрішньої політики і зумовили нові акценти в зовнішній політиці держави".

Українське МЗС уточнює, що маються на увазі невід''ємні права і свободи людини, закріплені в базових документах ООН, ОБСЄ, Ради Європи, а тому "наша держава не залишатиметься байдужою до питання дотримання прав людини в інших країнах, зокрема на пострадянському просторі". Україна обіцяє й надалі звертати увагу міжнародних партнерів на ті зобов''язання, які вони добровільно взяли на себе в рамках міжнародних організацій.

"Між українським і білоруським та кубинським народами довгий час існують щира симпатія і дружба, а подекуди й спільне сумне минуле", – нагадує МЗС та додає: "З білорусами українці разом пережили страшну Чорнобильську катастрофу".

Але Київ виходить із того, що справжні друзі завжди можуть відверто говорити про наявні проблеми, серед того і в сфері демократії. "Неадекватна реакція білоруської і кубинської влади викликана тим, що заклик сприяти утвердженню демократії в цих країнах пролунав саме з боку України. І це зрозуміло, адже минулими роками подвійні стандарти були визначальною рисою попередньої української влади", – наголошує МЗС і декларує: "Україна змінилася, і ці зміни незворотні. Переконані, що з часом ці зміни стануть очевидними для всіх наших міжнародних партнерів".

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG