Доступність посилання

ТОП новини

Україна хоче цього року укласти близько 30 нових угод із Росією.


Сергій Кисельов

Київ, 18 квітня 2005 - Україна хотіла б цього року підписати до 30 угод з Росією - про кордони, статус та умови перебування Чорноморського флоту, а також енергетичне співробітництво. Про це заявив у неділю президент України Віктор Ющенко. Наскільки є реальними ці плани українського лідера? Оглядачі вважають, що Москва навряд чи піде назустріч Києву і звертають увагу, на те, що керівники України по-різному коментують ключові питання українсько-російського діалогу.

У понеділок у російському тижневику "Профіль" вийшло інтерв’ю прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко. Наприкінці розмови їй поставили таке запитання: "Ви як політик погодитесь на продовження терміну перебування російських військ у Севастополі в обмін на зменшення ціни на газ і нафту?" Керівник українського уряду відповіла: "Звичайно, погоджуся. Тому що дуже важливо сьогодні зробити так, аби люди жили багато й аби в них абсолютно не було жодних економічних стресів. Щодо військ у Севастополі, то завжди можна домовитись про надання послуг однією країною іншій країні на нормальних комерційних умовах. Тут нема нічого поганого".

Це твердження Юлії Тимошенко, на думку спостерігачів, розходяться із заявою міністра закордонних справ України Бориса Тарасюка, який минулого тижня сказав на прес-конференції у Дніпропетровську: “Україна не має наміру продовжувати термін перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на своїй території”. Йшлося про те, що час базування російських кораблів у Криму спливає 2017 року.

Тим часом учора президент України Віктор Ющенко, розповідаючи про намір підписати з Росією цього року зо три десятки домовленостей, насамперед відзначив необхідність врегулювання питань, пов’язаних із перебуванням в Україні російського Чорноморського флоту. Оскільки документи, які регламентують статус і умови його базування в Криму, не відповідають реальному станові речей.

"Якщо ми друзі, давайте один одному подивимося в очі й скажемо: давайте, це потрібно змінювати", – закликав Віктор Ющенко.

Окрім Чорноморського флоту президент назвав іще дві важливі теми своїх майбутніх переговорів із Москвою: українсько-російські кордони та залежність України від російських енергоносіїв.

"Якщо ми ці три теми сьогодні подужаємо і зробимо з них ознаку 2005 року ( це буде приблизно 25-30 угод), я переконаний, що нація буде аплодувати тим хлопцям і дівчатам, які це зробили", – сказав президент Віктор Ющенко.

Чи легко буде українському президентові реалізувати плани щодо підписання до кінця року трьох десятків вельми непростих угод з Росією? Ось як відповів на це запитання радіо "Свобода" перший заступник голови парламентського комітету з питань європейської інтеґрації Олег Зарубинський:

"Безумовно, нормальні, гармонізовані стосунки України з Російською Федерацією вкрай необхідні. До речі, не тільки для України, але й для самої Росії. Але питання постає, яким може бути формат цього співробітництва за умов, коли так багато є невирішених питань. Зокрема, дійсно, питання з приводу кордонів залишається достатньо актуальним. Адже ні для кого не секрет, що немає кордону по воді між Україною і Росією. Причому, немає кордону не тільки в контексті відсутності демаркації, але він навіть не делімітований. Навіть сухопутний кордон між Україною та Росією, суходіл, – він теж є недемаркованим. Зрозуміло, що між державами, які є суверенними, це просто неприпустимо".

Що стосується статусу перебування російського Чорноморського флоту на території України, то, на думку народного депутата Олега Зарубинського, статус цей наразі потребує переосмислення.

Олег Зарубинський: "Таким чином, те, що Ющенко сказав, що близько 30 угод має бути підписано до кінця цього року – це є абсолютно вірно. Єдине – я не переконаний, що вони дійсно будуть підписані. Тому що, на моє переконання, Російська Федерація буде намагатися знову грати на політичній карті України. Особливо напередодні парламентських виборів 2006 року".

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG