Доступність посилання

ТОП новини

Антропологічні дослідження в Угорщині.


Василь Плоскіна


Угорщина, 28 квітня 2005 – Мультинаціональна компанія ІВМ та телеканал “National Geographic” розпочинають в Угорщині антропологічні дослідження. Метою спільного проекту є виявлення древніх міграційних маршрутів євро-азійських народів.

Як повідомив журналістів Янош Гаранґі, один з наукових керівників східно- та центальноєвропейської філії мультинаціональної компанії ІВМ, яка відома у світі своїм виробництвом комп’ютерів, проект триватиме приблизно 5 років. За цей час вчені хочуть опрацювати 100 тисяч генетичних проб, зроблених на основі дослідження останків древніх людських поховань а також аналізів ДНК сучасних жителів регіону. Гаранґі визнав, що це буде досить незвичайне дослідження, адже під час великого переселення народів (а це відбувалося найбільш активно упродовж останніх трьох-п’яти тисяч років), племена й етнічні групи інтенсивно змішувалися між собою. Тому зібрані зразки генетичного архіву наукової групи від ІВМ та Національного Географічного телеканалу не надто різняться між собою, сказав менеджер. За його словами, ця обставина значно ускладнює завдання антропологів натрапити на древні генетичні сліди пращурів сучасних східноєвропейців.

Метод роботи вчених передусім базується на зборі генетичної інформації про населення басейну річок Тиси та Дунаю. Адже відомо, що біологічна структура ДНК людини зберігає пам’ять про цілу низку поколінь предків сучасного гомо сапієнс. Ці показники, як стверджують антропологи, не змінюються упродовж століть. Саме вони можуть вивести вчених на сліди древніх міграцій людини. Група угорських та зарубіжних вчених проводитиме дослідження генетичних зразків як на місцях, так і в спеціальних біологічних лабораторіях. Тим часом інші дослідники вивчатимуть останки давніших людських поховань на території Угорщини.

У проекті можуть взяти участь також пересічні громадяни країни, якщо придбають спеціальний лабораторний копмплект за 100 доларів (це приблизно одна п’ята частина середньомісячної зарплати в Угорщині). У цій скриньці можна буде відправити в дослідницький центр, скажімо, проби слюни чи крові, а вже вчені згодом дадуть відповідь адресату щодо походження його предків. Отримані зразки ДНК зберігатимуться анонімно, щоб уникнути найменшої спекуляції з конкретними іменами та національною приналежністю осіб, котрі беруть участь у цьому проекті.
XS
SM
MD
LG