Доступність посилання

ТОП новини

На Балканах стався дипломатичний скандал: болгарська полiцiя затримала полковника Збройних сил Сербiї i Чорногорiї, котрого за посередництвом Iнтерполу розшукує Хорватiя. Сторони скандал називають неприємним iнцидентом й виявляють готовнiсть врегулювати справу за закритими дверима.


Михайло Рамач

Белград, 29 квiтня 2005 – Полковника Чедомира Бранковича затримали пiд час протокольної вечерi в софiйському готелi, де вiн перебував у складi делегацiї Збройних сил Сербiї i Чорногорiї. Мiнiстр оборони Болгарiї Николай Свинаров заявив, що болгарська сторона була змушена до цього на пiдставi мiжнародних зобов’язань: сербського вiйськового Хорватiя розшукує за посередництвом Iнтерполу.

Мiнiстерство юстицiї Хорватiї уточнило, що Бранкович на початку дев’яностих рокiв очолював пiдроздiли Збройних сил колишньої Югославiї, котрi були причетнi до злочинiв на хорватськiй територiї. Його оголосили в розшук 1999 року. Полковник досi не їхав за кордон. Паспорт вiн дiстав минулого тижня, кажуть в Белградi. Мiнiстерство оборони Сербiї i Чорногорiї в короткому повiдомленнi зазначає, що сторони докладають зусиль для подолання неприємної ситуацiї. А мiнiстр закордонних справ Вук Драшкович уточнює, що справа в руках експертiв Мiнюстицiї Хорватiї та белградського Мiноборони.

Отож, сторони говорять не про скандал, а про небажаний iнцидент. Софiя, Белград та Загреб не бажають, щоби затримання сербського офiцера погiршило мiждержавнi вiдносини.

Белградськi джерела уникають вiдповiдi на запитання чи в Сербiї знали, що полковника Бранковича в Хорватiї оголосили в розшук. Представник МВС каже, що вiдповiднi служби повиннi перевiрити усiх, хто офiцiйно їздить за кордон та, що так само перевiряють тих, хто прибуває до Сербiї в складi делегацiй iнших країн. Виходить, що в цьому разi перевiрки не було.

Зрештою, це не перший такий випадок. В минулому за кордоном затримали й засудили двох сербських офiцерiв, якi скоїли злочини на територiї Хорватiї та Боснiї i Герцеговини. Суть проблеми, на думку белградських оглядачiв, в тому, що до Сербiї прибуло чимало сербiв з сусiднiх країн, котрих без належної перевiрки влаштували в державних органах, в тому числi в армiї та полiцiї. В Сербiї вони лояльнi громадяни й замовчують своє минуле. Проте сусiди нiчого не забувають анi не прощають.
XS
SM
MD
LG