Доступність посилання

ТОП новини

Україна й далі є найбільшим порушником авторських прав у світі – Сполучені Штати.


Сергій Куделя

Вашингтон, 2 травня 2005 року - На думку Сполучених Штатів, Україна залишається найбільшим порушником авторських прав у світі. Такий висновок міститься у звіті Офісу Торговельного представника США, що присвячений проблемі захисту прав інтелектуальної власності у 90 державах світу. У Вашингтоні оприлюднили цей документ 30 квітня. Автори звіту зарахували Україну до категорії так званої “пріоритетної зарубіжної держави.” До неї включають найзухваліших порушників прав інтелектуальної власності, які завдали найбільшої шкоди американській економіці та не виявляли доброї волі у боротьбі із інтелектуальним піратством. У цій категорії Україна лише одна, хоча офіційний Вашингтон має серйозні зауваження і до Китаю та Росії.

Сполучені Штати боряться із індустрією піратських компакт-дисків в Україні вже більше шести років. Ще у червні 2000 року тодішні президенти Клінтон та Кучма підписали спільний План дій з боротьби проти піратства у галузі оптичних носіїв. Однак, згодом американська сторона визнала дії української влади у цій сфері неадекватними і у січні 2002 року запровадила проти України фінансові санкції. Як зазначається в останньому звіті Офісу торговельного представника, режим санкцій, який щорічно блокує ввезення до США українського експорту на суму 75 мільйонів доларів, зберігатиметься принаймі до кінця поточного року.

Американський уряд вимагає від України внесення поправок до закону про ліцензування оптичних дисків, з чим досі зволікає Верховна Рада. За висновками звіту, до ухвалення цих поправок, Україна не зможе протистояти піратському виробництву оптичних носіїв. Звіт також відзначає слабкість системи прикордонного контролю, що дозволяє використовувати територію України для перевезення чи збереження піратських компакт-дисків з Росії та інших держав. Серед інших прикладів порушення Україною прав інтелектуальної власності, у звіті згадується підробка торговельних знаків та низький рівень співпраці українських правоохоронців у боротьбі з цим явищем.

Хоча у звіті відсутня оцінка шкоди, яку Україна завдає американській економіці, у попередніх звітах сума збитків від експорту піратських дисків з України оцінювалася у 200 мільйонів доларів. Загалом, щорічні збитки американської індустрії від порушення прав інтелектулаьної власності у світі оцінюються звітом у 200-250 мільярдів доларів. До держав порушників Офіс Торговельного Представника США зарахував 52 держави, зокрема Росію, Болгарію, Румунію, Польщу, Словаччину та Угорщину. Однак, в усіх цих держав відзначається прогрес у боротьбі з інтелектуальним піратством, тому вони віднесені до категорій меньш серйозних порушників.

Офіс Торговельного Представника США відзначає, що розглядає перспективи посилення захисту прав інтелектуальної власності в Україні із оптимізмом. Однак, він переглядатиме свою політику щодо України лише наприкінці цього року. Від швидкості вдосконалення законодавчої бази для боротьби з піратством в Україні залежатиме, за оцінками експертів, і темпи її вступу до Світової організації торгівлі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG