Доступність посилання

ТОП новини

Україна виявилась не готовою до інтенсивного діалогу із Польщею.


Галина Терещук

Львів, 2 травня 2005 - Песимістичні прогнози багатьох українських політиків, експертів про те, що після вступу Польщі у Євросоюз на її кордоні для України постане нова “залізна завіса” спростовує саме життя.. Факти свідчать, що зацікавленість європейського сусіда українськими справами не лише не послабилась, але й постійно зростає. Ба більше. Саме Україна виявилася не готовою до інтенсивного діалогу із Польщею, а отже і з Євросоюзом загалом. Про це, зокрема, зазначають економісти та культурологи зі Львова.

Після вступу у Євросоюз Польща, схоже, лише наблизилась до України. Підтвердженням цьому є чимало спільних інвестиційних та культурологічних проектів, які вдалось реалізувати зокрема, у прикордонному регіоні – на Львівщині. Лише за останні 11 місяців товарообіг між Україною та Польщею склав 3 мільярди доларів. До львівських підприємців почали надходити серйозні інвестиційні пропозиції від польських колег. Над їхньої реалізацією сьогодні вони спільно працюють. Про це розповів радіо "Свобода" президент Львівської торгово-промислової палати Дмитро Автанас. Таке зацікавлення сусідньої держави він пояснює тим, що у Польщі і ціна землі, і робочої сили , і послуг зросли. На думку пана Дмитра, не стільки нині прагнуть працювати в Україні польські бізнесмени, як нею цікавляться західні інвестори і тому поляки вчаться у них бізнесу, сам час їх змушує бачити перспективу в Україні. Натомість українські підприємці і влада виявились не готовими до активної і серйозної співпраці з західним бізнесом, вважає президент Львівської торгово-промислової палати Дмитро Автанас:

"Поляки виявляли більшу активність упродовж року, аніж українські підприємці. Можливо, це пов’язано з тим, що у Польщі багато фірм з західним капіталом і господарі у Західній Європі відчувають перспективу співпраці з Україною."

Те що не справдились найгірші прогнози про розвиток українсько-польських стосунків зазначає і культуролог, редактор журналу "Ї" Тарас Возняк. Щотижня у Львові відбуваються українсько-польські культурні заходи. Попри складність виборів в Україні, непросту внутрішньополітичну ситуацію у Польщі стосунки між обома сусідніми державами за останній рік розбудувались, навіть попри візовий режим. Втім, за словами культуролога, українська сторона наразі не готова до тісної реальної співпраці з Євросоюзом.

"Вступивши в Євросоюз Польща може клопотатись про певні фінанси для транскордонної співпраці, для культурної співпраці. Але для цього вона повинна мати кваліфікованих досвідчених партнерів з українського боку. Хто сьогодні здатний в Україні написати проект про постановку опери в Європі, англійською мовою і його проштовхнути в Брюсселі? З нашого боку тут є великі проблеми."

Такі ж труднощі мали й поляки кілька років тому, але їх навчили французи й німці, зазначив пан Возняк, тому й українським інституціям, навіть у віддалених куточках прикордонного регіону, потрібно вчитись у своїх сусідів працювати з європейськими колегами.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG