Доступність посилання

ТОП новини

"Чому студенти Буковинської державної фінансово-економічної академії вимагають відставки ректора Володимира Прядка?".


Зиновій Фрис Гості: Ігор Буркут, політолог, кандидат історичних наук, кафедра політології ЧНУ ім. Юрія Федьковича, а також учасники голодування, їхні батьки і медики Чернівецької лікарні.

Аудіозапис програми. Перша частина: Аудіозапис програми. Друга частина:

Київ-Чернівці, 5 травня 2005 року.

Зиновій Фрис

“Вечірня Свобода” в прямому ефірі.

Наша тема сьогодні: "Чому студенти Буковинської державної фінансово-економічної академії вимагають відставки ректора Володимира Прядка?"

Наші гості сьогодні всі телефоном: Ігор Буркут, політолог, кандидат історичних наук, кафедра політології Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича, а також учасники голодування і деякі їхні батьки з тих, хто зараз є в Чернівцях, і медики чернівецької лікарні, де після восьми днів голодування зараз лікуються студенти академії.

Я хотів би нагадати, що про голодування чернівецьких студентів ми, а також, я сподіваюся, разом з нами і багато слухачів дізналися з дзвінка на нашу передачу другого травня з Коломиї - тоді телефонувала Галина Никируй.

Ось короткий фрагмент з цього звукового її листа.

Галина Никируй

В неділю після церкви вся наша сім’я змушена була поїхати до Чернівців. Там навчається у Буковинській державній академії наша наймолодша донька Іванка Никируй, які через два місяці буде 18 років, яка друкується в газетах і журналах.

Моя донька разом з іншими студентами Буковинської академії голодує напроти академії. Вони виступають проти ректора Прядка, проти неправди, корупції, приниження людської гідності, проти хабарництва.

Наші діти не брали участі в помаранчевій революції, бо ректор замкнув двері в академії і агітував і викладачів, і студентів за Януковича.

Наші діти, все місто, всі Чернівці скандували “Геть Прядка!” А сьогодні наші діти, моя неповнолітня дитина має продовжувати помаранчеву революцію, тоді, коли всі люди за святковими столами діляться свяченим яйцем , свяченою паскою, вона відстоює, вона продовжує помаранчеву революцію.

Який Великдень для нас, для батьків, як ми, батьки, можемо Великдень провести?

Вибачте, будь ласка. Ми звертаємося до всього світу, до всіх людей захистити наших дітей від несправедливості, щоб моя дитина не писала таких віршів, що “кожен день несе надію, що померти я зумію”.

Зиновій Фрис

Після цієї ж передачі другого травня ось як наш слухач з Харкова, який представився Ернстом, відреагував на голодування студентів у Чернівцях.

Ернст

Голодують студенти в Чернівцях, вони не бажають і далі жити у брехні, вони вмирають за правду, вмирає молодь, вмирає Україна, а ви, пане Ющенко, поїхали відпочивати. Як так можна?

Зупиніть це голодування! Я певен, що студенти праві, бо всі університети України були підконтрольні Медведчуку, Януковичу, і студентів змушували вступати в СДПУ(О).

Зиновій Фрис

Натомість влада і в Чернівцях, і у центрі досі не проявила жодної активності. Мабуть, виною цьому є святкові дні, яких так багато.

У кожному разі на відкритого листа батьків учасників голодування до Президента, до прем’єра, до міністра фінансів, якому підпорядковується академія, і багатьох інстанцій реакції офіційної досі не було.

Ми, звичайно, сподіваємося на те, що після свят така реакція з’явиться.

Пане Буркут, Ви є там на місці у Чернівцях. Як Ви особисто і люди, яких Ви знаєте, дивитеся на цей конфлікт студентів і ректора? Чи справді є там серйозне підґрунтя для реального конфлікту, а чи студенти вирішили собі побавитися? Зрештою, хто такий пан Прядко, ректор академії? Чи справді він має таку погану репутацію в Чернівцях?

Ігор Буркут

Звичайно, що це не дитячі забавки. Конфлікт визрівав давно. Чернівці місто маленьке, практично викладачі вищих навчальних закладів один одного знають.

Довгий час ходили містом різні розмови про ситуацію, котра складається у фінансовій академії.

Нагадаю про те, що вона вищим навчальним закладом не так давно стала. Свого часу це був фінансовий технікум і в ньому, до речі, починав свою кар’єру Л.М.Кравчук, перший всенароднообраний Президент України викладав там економічні дисципліни. Досить авторитетний навчальний заклад.

Втім, коли технікуми почали себе проголошувати інститутами, академіями, коледжами, мало не університетами, то і тут було створено такий вищий навчальний заклад.

Саме з цього моменту і пішли дуже неприємні розмови про корупцію, про авторитарний стиль керування цим закладом. Чимало викладачів звільнялися і йшли працювати і в наш університет, і в інші ВУЗи.

Що цікаво? Як правило, вони намагалися ніяких подробиць не розповідати про те, що там відбувалося, в тій академії. Але відчувалося по людях, що вони вкрай стурбовані тим, що робиться.

Ви запитували про репутацію пана Прядка. Власне, серед людей свого оточення я жодного доброго слова не чув. Це не означає, що я розмовляв з усіма чернівчанами. Ми колись вчилися з Прядком, ну не на одному курсі, бо його перша освіта історична. Я пам’ятаю початок його кар’єри та багато іншого.

Єдиний об’єктивний показник, який можна навести слухачам, то це під час виборів парламентських 2002-го року по мажоритарному окрузі в Чернівцях Прядко висував свою кандидатуру, він як керівник місцевої організації НДПУ користувався дуже серйозною підтримкою влади, на нього працювали, я сказав би, висококваліфіковані політтехнологи, грошей на кампанію не шкодували, але він програв вибори генерал-лейтенанту міліції Віктору Королю, якого підтримувала “НУ”. По-моєму, цей показник все-таки свідчить про те, що авторитет, м’яко кажучи, не надто високий.

Під час виборів все місто було розписане гаслами на парканах, на будинках, тобто писали, звинувачуючи ректора академії у хабарництві і т.д. і т.п. Все місто то бачило, і реакція була відповідна. Я щось не чув слів на захист пана ректора.

А те, що студенти вийшли протестувати проти таких порядків, то дивує тільки одне, чому воно сталося так пізно, чому не сталося раніше?

В період помаранчевої революції, коли на центральній площі Чернівців до 40-ка тисяч люду збиралося, студенти університету, студенти Буковинської медичної академії ходили під фінансову академію і кричали, щоб там відкрили двері і випустили саме отих майбутніх наших фінансистів, що і не було зроблено.

Я був також разом із своїми студентами-політологами, то ми бачили, що все-таки там, в “прядковій вотчині” чимало є людей, які хотіли б бути з нами разом на площі. Тоді вони не змогли бути, а зараз розчаровані у тому, що та стара влада продовжується в окремо взятій фінансовій академії, то ці діти (як бачимо, що серед них є навіть неповнолітні) піднялися на важку боротьбу, на голодування.

Стоять ті намети під академією, і мерзли до недавнього часу ці діти. Багато людей їх підтримує. Є такі, що і проти цього виступають. Це, звичайно, у кожного своя точка зору.

Зиновій Фрис

Отже, те, що студенти вимагають його відставки і називають першим пунктом, що він агітував за Януковича і вимагав голосувати студентів і викладачів також за Януковича.

Я зараз хотів би запитати у Володимира Ткача, одного із голодуючих студентів академії, який голодував вісім днів.

Володимире, добрий вечір!

Володимир Ткач

Добрий вечір!

Зиновій Фрис

Володимире, я передусім хотів би поцікавитися здоров’ям особисто Вашим і здоров’ям ваших колег студентів, які разом з Вами голодували. Як ви себе почуваєте зараз?

Володимир Ткач

Дякую, пане Зиновію, вже краще. Ми проходимо процес реабілітації і лише у декількох наших дівчаток трохи гірший стан здоров’я. Взагалі загальний стан здоров’я покращується, організм виснажений, і загострилися трохи хронічні хвороби, але у загальному все йде на покращення.

Зиновій Фрис

Тобто, загрози вашому життю немає, так?

Володимир Ткач

Так.

Зиновій Фрис

Володимире, я знаю, що перший пункт – це відставка ректора, а другий – це відставка всього ректорату. Чого ви ще вимагаєте у тих своїх головних пунктах?

Володимир Ткач

Найголовніші – це саме відставка ректора, і, я наголошую, деяких членів ректорату. Ми не вимагаємо відставки всього ректорату, а тих членів ректорату, які діяли незаконно під час навчально-виховного процесу і під час виборчих кампаній 2002 і 2004 років.

Ми ще також вимагаємо перегляд кримінальних справ. За останньою інформацією, яка у мене є, прокуратура нашої області передала до суду кримінальну справу відкриту за фактом нецільового використання державних коштів проти ректора Прядка.

Також ми вимагаємо перевірку господарсько-фінансової діяльності нашої академії, де перевіряючим органам буде дуже багато відкрито цікавого.

Зиновій Фрис

Іншими словами, я тут бачу цілий букет звинувачень на адресу ректора.

Володимире, я думаю, що і Вам, і вашим колегам, які поруч з Вами у лікарні, і чернівецькому експерту, політологу Ігорю Буркуту буде цікаво почути мою розмову з ректором Чернівецької академії Володимиром Прядком.

Ось я даю повністю цю розмову у такому вигляді, в якому вона відбулася.

Скажіть, будь ласка, в чому справа? Студенти кажуть, що вони виступають за Вашу відставку, тому що Ви, мовляв, агітували чи змушували їх агітувати за В.Януковича і там ще деякі претензії. Наскільки, на Вашу думку, ті претензії є справедливими щодо Вас?

Володимир Прядко

Якщо говорити так, як воно є, то я не був ні у штабі пана Януковича, не агітував за нього.

Як керівник я зібрав безпосередньо керівництво, ректорат академії і зібрав весь учбовий склад викладачів і сказав: “Я вас дуже прошу, підіть у гуртожитки і проведіть таку роботу, що сьогодні дуже важливе питання виникає для нашої України.

Перше проханням, щоб всі діти, всі студенти наші з’явилися, і ви безпосередньо з’явилися на виборчі дільниці. Друге питання – це кожна дитина і кожен з вас хай дуже добре подумає і проголосує за того, за кого йому підказує совість”.

Це вся моя була агітація. Це перше. Я нікому особисто не говорив, за кого йому голосувати і як йому себе вести під час виборів.

Виникло питання, тому що наш учбовий заклад специфічний, ми не тільки набираємо дітей після 11-го класу, але набираємо дітей і після 9-ти класів. Ті діти, які до нас приходять після 9-ти класів, мають 14 років. Коли були мітинги і йшли на Майдан, то ми цих дітей, яким було по 14-15 років не направляли на Майдан, а кожен робив так, як вважав за потрібне. У нас ті, хто поступив після 9-ти класів, продовжували навчання. Оце вся вина, про яку кажуть, що я у цьому винен.

Той конфлікт, який виник, виник тому, що за цими дітьми стоять політичні сили, які хочуть використати цих дітей для того, щоб з часом прийти в парламент.

Зиновій Фрис

А які конкретно?

Володимир Прядко

Організація “Пора”. І вони (слово незрозуміле), що вони в “Порі”. А Ви знаєте дії “Пори” на сьогодні.

Ці діти з першого дня висунули 29 пунктів. З цих 29-ти пунктів немає жодного пункту, якого не можна було б сісти і вирішити.

Але всі спроби сісти за переговори, розібратися, вирішити це питання (це вирішується в академії, в якій вчиться більше півтори тисячі студентів, 100 викладачів, 100 чоловік обслуговуючого персоналу працює) не дали нам ніяких можливостей, вони діють по сценарію: якщо ви не звільнитеся з роботи – це була перша їх вимога, а друга вимога - це звільнити весь ректорат. Так що не було такого, щоб педагогічний колектив не сів би, не зустрілися б, не мали б з ними таку розмову.

Крім того вони їздили в Міністерство фінансів, з ними зустрічалося керівництво Міністерства фінансів, яке запевнило, що обов’язково приїдуть направлені керівництвом люди і розберуться у цій ситуації.

Але на другий день після приїзду вони відразу розбили палатки. Через два дні приїхали представники Мінфіну і мали серйозну бесіду з ними, мали серйозну бесіду з викладацьким корпусом, мали серйозну бесіду зі студентами без викладачів. Після цього було ясно, що шість чоловік вимагають того, чого не хоче весь учбовий заклад.

Весь цей час йде тиск, йде тиск на колектив, колектив фактично вже останні дні перестав працювати. Створюється навколо цих дітей імідж.

Вчора ми хотіли ще раз зібратися повністю, ректорат зібрався, запросили студентство, запросили пресу для того, щоб разом ще раз передивитися ці питання, які можна було б вирішити, прийти до якогось знаменника.

На жаль, вони викликали швидку допомогу, і їх забрали до лікарні. Ввечері у лікарні повідомили, що наших було шестеро чоловік забрали, четверо наших, а двоє – це один з “Пори” і одна жінка, яка вже працює в бібліотеці Чернівецького університету.

В лікарні запевнили, що їхньому здоров’ю нічого не загрожує, і вони під час голодування пили сік, їли овочі і фрукти.

Це пройшло вчора по “5-му каналу”, ввечері це вже передали кореспонденти.

Сьогодні вся академія вийшла на страйк, підійшла до обласної адміністрації. Виходив заступник...

Зиновій Фрис

Чого вимагають страйкуючі?

Володимир Прядко

Відставки. Вони єдине вимагають – це відставки ректора, відставки всього ректорату.

Зиновій Фрис

Пане Прядко, все-таки як цю ситуацію вирішити? Як знайти таке рішення, яке влаштувало б усіх? Чи можливе таке рішення?

Володимир Прядко

Я думаю, що це можливо. Через пару днів приїде комісія з Києва, ще з керівництвом на рівні Мінфіну, яке весь час тримає, як кажуть, руку на пульсі.

Вже і обласна адміністрація до цього повернулася обличчям і обіцяє, що після свят відразу буде вирішене питання з комісією, яка перевірить повністю все.

Зиновій Фрис

Пане Прядко, можливо, я Вас про щось не запитав, а Вам хотілося щось сказати, щоб це прозвучало, то, будь-ласка.

Володимир Прядко

Хотілося б єдиного, що ми дуже хочемо жити у правовій державі, дуже хочемо жити в правовій державі, тому що Україна заслуговує цього. І мені теж хотілося б, я ж теж українець і батьки мої українці.

Перед такою величезною датою, як День Перемоги (мій батько воював), мені б хотілося, щоб кожна людина: і то студент, і то ректор, і викладачі користувалися однаковими правами, і була б насправді правова держава.

Любе питання сьогодні можна вирішувати завдяки законам, а не завдяки палаткам. Сьогодні я не сподобався – буде палатка проти мене, завтра не сподобається інший – буде палатка проти нього. Є закони, є керівництво області, держави, яке повинно вирішувати питання, завдяки тим законам, які прийняті ВРУ.

Зиновій Фрис

Ну що ж, я Вам дуже дякую, пане Прядко. Весь діалог, який я записав, обов’язково пролунає в ефірі.

Володимир Прядко

Я буду Вам дуже вдячний.

Хочу сказати Вам єдине, що Ви зрозумійте мене як людина, зрозумійте, що не було у моїх діях і не мав я у діях завдати комусь шкоду.

Я в першу чергу не ректор, а просто викладач і починав свою діяльність викладачем. Зрозумійте мене.

Я дуже серйозно переживаю, весь педагогічний колектив дуже серйозно переживає. Весь час мої заступники, діти, викладачі підходять до цих дітей і кажуть, і кажуть, але вони, напевне, отримують якісь гроші і служать інтересам тих людей, які стараються використати їх для своєї користі.

Зиновій Фрис

Я дуже Вам дякую за це інтерв’ю, пане Прядко.

Володимир Прядко

І я Вам дякую. І дай Вам Бог здоров’я і гарних свят.

Зиновій Фрис

І Вам також. До побачення.

Володимир Прядко

Прошу.

Зиновій Фрис

Ось така розмова відбулася в мене сьогодні з ректором Чернівецької фінансової академії з паном Володимиром Прядком.

Пане Володимире, отже якщо вірити вашому ректорові, то Ви особисто чи всі ті, хто голодує займаєтеся відвертим наклепом на ректора, тому що те, що ви щойно чули пан ректор заявив, що він не агітував за Януковича і не говорив Вам цього, і не казав Вам голосувати. Він Вам казав голосуйте так, як Вам дозволяє Ваша совість.

Отже, де правда, а де не зовсім правда?

Володимир Ткач

Пане Зиновію, особисто я був в групі, до якої заходив не передодні вибори пан ректор і в тактовній формі запитувався: чи знаєте ви студенти, що незабаром будуть вибори? Всі казали так. А ви знаєте, хто він є прем’єр-міністром України? Так знаємо, це є Віктор Янукович. А ви знаєте, хто підписав указ про створення академії? Всі казали, ні не знаємо.

І ректор нагадував, що указ про створення академії підписав тодішній прем’єр-міністр Віктор Янукович. Він не говорив голосуйте за Януковича, він просто тактовно нам наголошував, що Віктор Янукович зробив дуже багато для встановлення академії, оскільки він підписав указ про створення академії. Це особисто пан Прядко в моїй групі і ще в декількох групах проводив таку агітацію.

Крім цього, в стінах академії проводилася агітація за Януковича шляхом роздавання листівок, шляхом того, що проводилися відповідні бесіди кураторів. Пан Прядкою наголошував на важливості...

Зиновій Фрис

Здається в нас зник зв’язок. Зараз ми будемо знову телефонувати до Чернівців. А тим часом, я до Вас пане Буркут, я хотів би Вас запитати. Ви особисто можете підтвердити чи спростувати, що пан ректор академії якимось чином казав голосувати за Януковича.

При цьому, я хотів би сказати, що ми тут абсолютно не шукаємо якихось відьом, ми зовсім не хочемо шукати ворогів зараз і казати, що він голосував за Януковича значить його до в’язниці. Ні, ні, ні в жодному разі ми цим займатися не будемо.

Йдеться просто про встановлення істини. Студенти кажуть, що він казав. Пан ректор каже: “Що він в жодному разі за Януковича не агітував і взагалі нічого подібного не робив”.

Отже, пане Буркут, Ви можете спростувати чи підтвердити, бо Ви, я сподіваюся, стежили уважно за президентськими виборами в Україні?

Ігор Буркут

На жаль, я не можу ні спростувати, ні підтвердити. Це можуть зробити лише ті люди, які були під час зустрічі Прядка з його студентами. Власне, я би хотів тут підкреслити таку річ.

Справа тут мабуть не в самому Володимиру Прядку, справа в тому, що лишається та система, коли керівник не відповідає за свої вчинки, коли та система, яка створювалася дуже давно, а потім в період кучмізму вона тільки зміцнила, вона продовжує діяти.

Я думаю, що відповідь на це питання ми обов’язково почуємо, адже після свят все таки треба буде його вирішувати і тоді запрацюють комісії. Мені дуже сподобалася фраза Прядка про те, що: “Ми хочемо жити в правовій державі”. Я тут з ним повністю солідарний.

Я думаю, що саме закон повинен поставити крапку в цьому питанні. Тут не можна фантазувати ні з того, ні з цього боку, треба чітко встановити правду, а для цього в нас існує суд.

Зиновій Фрис

Звичайно, сьогодні було дуже не просто дотелефонуватися до когось із представників влади, адже в Україні тиждень вихідних. Але все ж таки до представника Президента України в парламенті Сергія Соболєва моїй колезі Марині Пирожук вдалося зателефонувати.

І ось, що він каже, з приводу, студентських голодувань в Чернівцях, а також, з приводу, безкарності ректорів, що працювали на колишній режим і чинили на студентів тиск. Отже, Сергій Соболєв.

Сергій Соболєв

Знаєте, тут безвідносно події, які зараз відбуваються на Буковині, мені здається, тут є два моменти.

Перший, якщо в цих людей, які примушували голосувати за того, чи іншого кандидата є хоч краплина совісті, то вони самі повинні піти у відставку. А те, як вони чіпляються за свої посади свідчить лише про одне, тобто для них посади, це спосіб подальшого незаконного заробляння грошей чи хабарів.

По-друге, я просто переконаний, що якщо вони самі не розуміють цього, то їм повинні допомогти правоохоронні органи. Оскільки є пряма стаття кримінальної відповідальності за примус до голосування за того чи іншого кандидата і втручання волевиявлення громадян, причому, це пряма норма Конституції відповідного кримінального кодексу.

Зиновій Фрис

Нагадаю, це був представник Президента України в парламенті Сергій Соболєв. А політолог Олександр Дергачов вважає, що помаранчева революція не скінчилася і, зокрема, ще не дійшла до Чернівецької академії.

Олександр Дергачов

По-перше, є такий принцип, що не за все відповідає ректор і не за все відповідає президент. Це наша біда, що на одну людину покладається відповідальність за те, щоб щось, десь там відбувалося.

Треба якнайшвидше передавати відповідальність так само і повноваження на відповідні рівні, де можна було б вирішувати безліч тих питань, які виникають.

Що стосується вузів, є таке поняття, воно є дуже важливим в складовій взагалі поняття демократії, це академічна демократія і університетська демократія. Ось це в нас занедбано.

В нас великі проблеми по вищих навчальних закладах з тим, що ректори перебрали на себе надзвичайні функції, вони керують всім, за все береться, ради принижені наукові, вони свої функції не виконують, викладачі не мають нормальних прав впливати ні професійно через спілки і інші аспекти професійності, як фахівці на зміст викладання не те, як живе вуз. Це абсолютно приватизовані і використовуються для наживи. І матеріальні ресурси тих вузів, і те, що пов’язано з корупцією при вступі, при навчанні.

Нічого цього не вирішити якщо не буде відновлено чи заново створено десь було, а десь і не було того, що стосується університетської демократії саме в рядності факультетів, кафедри і таке подібне.

Ректор взагалі не має жодної можливості так чи так впливати, це не ректорська справа, він не мав взагалі мати того важеля, щоб впливати. Ось це треба змінювати, це навіть не порада, це вимога до Президента.

Помаранчева революція має відбутися в кожному конкретному колективі і змінити там атмосферу.

Зиновій Фрис

А з нами телефоном з Чернівців мати однієї із голодуючих Іванни Никируй Галина Никируй. Це та сама Галина Никируй, яка в понеділок нам зателефонувала на передачу, а сьогодні ми завдяки її дзвінку присвячуємо голодувальникам цілу нашу передачу.

Пані Никируй, добрий вечір!

Галина Никируй

Добрий вечір!

Зиновій Фрис

Пані Никируй, я знаю, що здоров’я Вашої доньки серед всіх голодуючих було чи не найгіршим і в якому стані вона зраз?

Галина Никируй

Ви знаєте, на даний момент лікарі поробили дуже багато аналізів, оглянули. Сьогодні був професор. Всіх дітей оглянули, але на даний момент діагнозу ще немає про кожну дитину.

Після обходу, професор сказав, що з його боку стосовно серця таких великих ускладнень немає, деякі зміни, шуми. Там є проблеми, але вони не можуть ще діагноз поставити.

Є гірші порушення по гастро, тому що можливо навіть виразка шлунка. В багатьох дітей є відхилення. У хлопчика був сердечний приступ, він теж дуже ослаблений, в одної дівчинки анемія.

Лікарі ставилося до нас непогано, але саме сьогодні після невеликого інциденту був скликаний консиліум лікарі почали ставитися до нас ще краще.

Зиновій Фрис

Пані Галино, чи буде в нас можливість почути лікаря когось з тих, хто там обслуговує?

Галина Никируй

Так.

Зиновій Фрис

Ось пан ректор Прядко заявив, що вчора хотів з цими голодуючими зустрітися, а вони, мовляв, втекли до лікарні, викликали швидку, щоб не зустрічатися з ректором і адміністрацією. Наскільки, це відповідає правді?

Галина Никируй

Справа в тому, що 4-го травня після обіду були обстежені всі діти, які голодували і двома лікарями було дано заключення про те, що діти підлягають терміновій госпіталізації в зв’язку з тим, що їм дуже погано зі станом здоров’я.

Це все було передано 4-го числа в Інтернет. Документи зараз переді мною. Я читаю його. Звернення. Медичні працівники міської поліклініки №5, звертається до вас з проханням терміново припинити голодування так, як ваш стан здоров’я викликає тривогу і може призвести до серйозних розладів життєво-важливих систем і функції організму.

На підставі висновки від лікарів. Усі ви потребуєте термінової госпіталізації за станом здоров’я, який є загрозливим для вашого життя. Підписи лікарів: Тарасюк, Свинерчук.

Діти ці мали бути госпіталізовані вранці 5-го числа і коли ми чекали швидких допомог, то нам принесли записку (анонімку), бо вона без жодних реквізитів, без підпису ректора, з орфографічними помилками. Там говорилося, що запрошують студентів на ці перемовини.

А потім вже їхала швидка і ми не могли дітям дозволити в такому важкому стані іти на ці перемови.

Тому було повідомлено, що на перемови ми не зможемо прийти через те, що всі діти госпіталізовані. Відносно того, що нас відвідували, то це все абсолютно неправда.

Тільки сьогодні на другий день перебування в лікарні до наших дітей після того, як, очевидно, з паном ректором переговорили Ви, то до нас прислали двох викладачів, двох кураторів і двох дітей. Ніхто з дітьми ні на які контакти не йшов. Сам пан ректор 8 днів голодування до дітей не приходив і їх не запрошували.

Зиновій Фрис

Виходить так, що якщо Вас послухати, то пан ректор говорив неправду.

Я хотів Вас, Лідію Ткач, запитати таке. Ось “5 канал” місцевий чернівецький передав вчора, що студенти, якби не голодували, вони їли овочі, фрукти, розпивали соки, там ще пива бракує.

Скажіть, будь ласка, а це правда, як це повідомляв канал, чи це не зовсім правда?

Лідія Ткач

Я скажу більше – це брехня, це наклеп на наших дітей. Ми дуже обурені цим. Сьогодні був той інцидент у поліклініці. Лікарі спочатку говорили, що вони пили соки, їли фрукти, овочі.

Коли ми стали це з’ясовувати, то лікар відмовилася від своїх слів і перед телекамера спростувала це, що діти хворі, що їм була призначена дієта, вони п’ють і їдять по 50 грам протертого супчику, який ми протираємо через сито і даємо через кожні 2 години. Суміш “Малиша” – це така суміш, яка дається немовлятам до року.

Зиновій Фрис

Я хотів би питання Івану Липовику, він представляє “Пору” і також голодує. Іване, якщо Вам вдалося почути мою розмову з ректором Прядком, то там він теплим словом згадує “Пору”, що вона це все організувала, що вона діє не зовсім правильно і взагалі вам платили за це чи платять, припускає пан ректор, за все це.

Що би Ви хотіли на це сказати?

Іван Липовик

Перш за все моя участь у цій акції протесту полягає в тому, що студенти академії, котрі також є активістами громадського руху “Пора” звернулися по допомогу, так як це було і в інших містах.

Тому що в основних принципах нашої кампанії є боротьба з проявами диктатури, насильства, зловживань свободи слова, зловживань проти студентів, основний захист прав і свобод студентів. Тому вони звернулися саме до нас.

Протест проти ректора розпочали студенти. Зразу ж на другий день після того, як студенти академії під стінами облдержадміністрації 3 березня пікетували проти ректора Прядка, то на наступний день був скликаний пікет академії на підтримку ректора.

Саме тоді “пора” виступила ініціатором проведення круглого столу, де дві сторони могли б оговорити ці питання при пресі, публічно, щоб потім цим студентам, котрі висловили цей протест нічого не було.

Тоді ж викладачі під стінами облдержадміністрації за участю преси, яка все це бачила погодились на цей круглий стіл. Наступного ж дня Людмилі Кирилівні Заєць було надіслано відкритого листа, де ми просили їх вказати час, місце та дату проведення круглого столу. Ми готові були прийти на переговори туди, куди вони скажуть.

Але ж 9 березня за їхнім погодженням було організовано круглий стіл в Українському народному домі в Чернівцях на 14 годину. Півгодини прочекали, ніхто з представників ректорату не знайшовся.

Натомість через день пан ректор скликав прес-конференцію, на яку не запросив велику частину журналістів, на яку навіть не запросив жодного з протестуючих студентів. Нам же журналісти повідомили про цю прес-конференцію. Ми туди прийшли непрошено.

Зиновій Фрис

Я хотів знову до нашого експерта пана Буркута задати питання. Пане Буркут, взагалі-то в Чернівцях багато ВУЗів керівники яких підтримували кандидатуру Януковича? Чи не станеться така ланцюгова реакція, що ВУЗ за ВУЗом будуть вимагати відставки ректора, а може не тільки в Чернівцях а і по всій Україні?

Що, на Вашу думку, тут треба зробити, аби це попередити, бо ж паралізоване життя академії, завтра може бути паралізоване життя будь-якого ВУЗу, якщо там саме такий ректор? Як тут бути, пане Буркут, на Вашу думку?

Ігор Буркут

На перше питання, відповідаючи, я хотів би сказати, що ректор Чернівецького університету пан Ткач разом з студентами і викладачами провів всю революцію на площі на мітингу. Так само і ректор Буковинської медичної академії пан Пішак також разом з викладачами і студентами брав активну участь в революційних подіях. Це є провідні наші навчальні заклади.

Якраз на центральну площу Чернівців виходить один з навчальних корпусів торгово-економічного університету. Студенти і частина викладачів також виходили і долучалися і туди йшла. Ректора я не бачив. Так, якщо говорити про якусь ланцюгову реакцію в Чернівцях, то нема тут якихось підстав.

Що треба зробити, щоб не було такого по всій Україні? А от на це питання дуже добре мій колега Дергачов відповів з Києва. Єдиний варіант – це академічне самоврядування, таке як в цивілізованих державах, щоб ректор відповідав перед співробітниками і студентами, і співробітники і студенти також відчували свою відповідальність. Тоді, я думаю, подібних речей ніхто собі не дозволятиме.

Зиновій Фрис

Тим часом, я хотів би, щоб ще хтось із батьків, які є там зараз сказали щось з приводу цього голодування, вимог студентів.

Мати Сипливця Олексія

Добрий вечір!

Я мати протестуючого Сипливця Олексія.

Зиновій Фрис

Як Ви на все це дивитися? На Вашу думку, повинен піти ректор у відставку після всього того, а чи не зовсім студенти мають рацію, може вони занадто вимогливі до ректора?

Мати Сипливця Олексія

Ні, моя думка така, що він обов’язково повинен піти у відставку, тому що на всіх дітей був тиск в академії. Я думаю, що це його буде правильне рішення, якби він подав до цього заяву за власним бажанням. Саме найкраще було б.

Зиновій Фрис

А чому він не подає, чому він цього не робить?

Мати Сипливця Олексія

Він не хоче, тому що це для нього дуже добра кормушка.

Зиновій Фрис

Ми маємо на зв’язку лікаря Малиша.

Добрий вечір!

Дайте відповідь на таке просте запитання: чи голодували, чи була правдива ця інформація, яка пролунала на “5 каналі” місцевому про те, що, мовляв, студенти не голодували, вони собі там бавилися, а вдавали, що голодували? Нинішній їх стан, пане докторе, про що свідчить?

Святослав Малиш

Малиш Святослав, виконуючий обов’язки начальника управління охорони здоров’я чернівецької облдержадміністрації.

Зиновій Фрис

Так Ви високий начальник. Будь ласка, Вам слово.

Святослав Малиш

Ситуація така була, що все-таки вона була на контролі у керівництва області, зокрема, у голови облдержадміністрації. Я перший раз був у них уже в суботу. А так під контроль медичний ми взяли їх з неділі. Це був п’ятий день голодування.

Зиновій Фрис

Все-таки це була Ваша вимога, щоб їх госпіталізувати? А ректор сказав, що вони просто самі викликали швидку, аби не йти на переговори з ректором і адміністрацією.

Святослав Малиш

Я тоді перший раз пішов, з боку подивився на голодуючих, все-таки діти молоді. Я вже бачив, що стан деяких таки потребує того, щоб було втручання лікарів.

Вже в неділю я з лікарями пішов. Ми їх обстежили, подивились. Вже рекомендації в неділю я давав на те, щоб їм припиняти голодування, тому що це могло зашкодити їхньому здоров’ю виходячи з того, що деякі мали проблеми зі здоров’ям ще до голодування.

Практично вже в понеділок ми вже їх обстежили з включеннях лабораторних досліджень деяким. Стан був середньої важкості, який все-таки вимагав припинення голодування.

Зиновій Фрис

Сьогодні, пане Малиш, Ви можете з впевненістю сказати, що цим молодим людям не загрожує нічого?

Святослав Малиш

Ще сьогодні це не можна сказати, тому що все-таки ті хвороби, які були до голодування, то треба почекати певний час, щоб знати, як буде далі.

Зиновій Фрис

Не все так зрозуміло і ясно.

Я Вам дуже дякую, пане Малиш. Я сподіваюся, що студенти, одній з яких ще немає 18 років Іванна Никируй, що з ними буде все добре.

Іване, так все-таки картина зараз прояснюється, ми таке, можна сказати, провели міні-дослідження за цю передачу і побачили, що те, що говорите ви і ректор цілковито не співпадає. Я не хотів би вживати такі слова, що пан ректор тотально бреше.

Чи можна, Іване, якось вирішити цю ситуацію мирно, я маю на увазі, що до крайнощів не доходити, чи все це припинити і, скажімо, якщо ректор виконає якісь інші вимоги, і ви з цим погодитися, а чи ви все-таки вимагаєте лише його відставки і тільки це вас влаштує?

Іван Липовик

В тому, де істина в мене є одне таке велике запитання до ректора: чому за час голодування він досі до своїх студентів не підійшов? Він розказує що він є батьком цих дітей. За час голодування жодного разу ректор до студентів не підійшов. Скільки вони приходили до нього на прийом в академію, то секретарка казала, що він хворий і т.д. Його не було.

Ми і досі готові до відкритого діалогу. Будь ласка, ми хочемо зустрітися з ректором і, щоб він подивився в очі цим дітям і, щоб ці діти сказали йому. Чому він цього боїться? Адже 5 разів ми закликали, щоб цей конфлікт владнати всередині ВУЗу.Ми наполягатимемо на виконанні всіх вимог, тому що після того, як діти голодували 9 діб пан ректор захотів владнати це мирним шляхом. Вибачте, де він був 2 місяці?

Зиновій Фрис

Ще в мене запитання до нашого експерта чернівецького політолога пана Буркута.

Пане Буркут, отже ось ми маємо, здається, картину таку більш-менш повну, що відбувається навколо академії. Де правда, де неправда, я думаю, вже наші слухачі зробили свій власний висновок. Який висновок зробили Ви, пане Буркут?

Ігор Буркут

Я цей висновок зробив ще початку подій. Цей висновок такий, що якщо існує академія, то вона повинна перш за все бути ВУЗом, а не чимось іншим. По-друге, між викладачами, студентами, ректоратом треба створювати нормальні рівноправні партнерські взаємини. По-третє, без зміни керівництва нинішнього академія не зможе вийти з цієї глибокої кризи, в яку вона увійшла.

Найголовніше. Те, що визрівало довго, то воно прорвалося. Я думаю, що та ситуація, яка зараз відбувається навколо нашої фінансової академії висвітлила дуже і дуже багато проблем присутніх у всій системі вищої освіти України та і у всьому нашому українському житті, яке є дуже недемократичним і не хоче швидко змінюватися.

Головне, що на користь вона повинна піти перш за все новій владі. Влада повинна зрозуміти, що треба діяти, не можна зволікати, долями людей гратися так само не можна.

Ми бачили, що саме представник обладміністрації першим зрозумів, що дітям необхідна лікарська допомога. Звичайно, лікар спеціаліст. Те, що поки влада зробила, може воно і правильно.

Зиновій Фрис

Очевидно, в понеділок події будуть розгортатися дуже активно, їде комісія з Києва. Мабуть, можливо, звернуть увагу на нашу передачу.

Передачу вів Зиновій Фрис.

Нашими гостями були Ігор Буркут, політолог, кандидат історичних наук, кафедра політології ЧНУ, а також учасники голодування.

До зустрічі! Хай вам щастить!

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG