Доступність посилання

ТОП новини

Грузинський президент закликає Україну поширювати демократію в світі.


Марія Щур


Прага, 10 травня 2005 – Президент Грузії Михаїл Саакашвілі закликає Україну та інші країни чорноморського регіону долучитися до поширення демократії в регіоні та у світі. З пропозицією зібрати нову Ялтинську конференцію, що подолала б старі розподіли та завершила б побудову цілісної та вільної Європи, він виступив на сторінках американської газети "Washington Post". Перші реакції з України на пропозицію грузинського президента були стриманими та критичними.

Президент Грузії Михаїл Саакашвілі, який сьогодні приймає у себе американського президента Джорджа Буша, вважає, що його країна у співпраці з партнерами може стати провідником демократії у світі.

“Партнерство між США та Грузією – це не лише стратегічні інтереси, не лише нафтогони чи економічна та політична співпраця. Ми поділяємо спільні цінності та спільну віру в свободу і демократію”, - сказав Михаїл Саакашвілі на прес-конференції в Тбілісі.

Заради поширення цих цінностей Михаїл Саакашвілі пропонує створити нову добровільну організацію під назвою нова Ялтинська конференція, яка матиме на меті консолідацію демократії в країнах Чорноморського регіону та у сусідніх державах. Окремою метою організації грузинський президент називає поширення свободи в Білорусі, де, за словами Саакашвілі, народ потребує більшої підтримки для здобуття свободи. І третім пунктом програми президента Саакашвілі є поширення демократії далеко за межами регіону аж до Зімбабве, Бірми та Куби.

Частково, за словами американського президента Джорджа Буша, Грузія цю програму вже втілює.

“Минулого року, коли терористичне насильство зростало в Іраку, Грузія засвідчила свою мужність. Ви збільшили свій контингент у 5 разів. Іракський народ вдячний вам за це, як і американські партнери по коаліції. Коли афганський народ переміг терористів проведенням своїх перших в історії президентських виборів, грузинські солдати були поруч, щоб забезпечити їхню безпеку”, - сказав Джордж Буш на багатотисячному мітингу в Тбілісі.

Тим часом в офіційному Києві на пропозиції грузинського президента відреагували зі стриманою зацікавленістю. Говорить заступник міністра закордонних справ України Антон Бутейко:

“Україна завжди з належною увагою розглядає пропозиції інших держав, які адресовані Україні, а тим більше це буде стосуватися пропозиції глави держави дружньої нам Грузії”.

Українські експерти вважають грузинські пропозиції не зовсім відповідними статусу і розміру Грузії. Говорить директор Інституту Глобальних Стратегій Вадим Карасьов:

“У цій ініціативі Саакашвілі є прояви комплексу маленької країни. У вразливих у геополітичному сенс країн особливо на тлі візиту глави супердержави є потяг до надамбітних проекті”.

На думку Вадима Карасьова, замість того, щоб нести демократію в Зімбабве і Бірму, країни Чорноморського регіону мали б перш за все зосередитися на власних проблемах. Успішне вирішення регіональних проблем сепаратизму, на думку Вадима Карасьова, було б більшим стимулом до розвитку демократії у світі, ніж створення нових спеціальних організацій.

“Якщо в рамках ГУАМ Грузія разом з Україною, Молдовою та іншими країнами зможе продемонструвати вміння дипломатично, тонко, тактично, гнучко ліквідовувати такі конфлікти, як Придністров’я, Абхазії та Південної Осетії. Ось тоді можна буде з почуттям гідності, толерантності та дипломатичної успішності висловлювати більш амбітні глобальні геополітичні проекти і приступати до їхнього вирішення”, - вважає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG