Доступність посилання

ТОП новини

Комплексні реформи в Україні почнуться не раніше наступної весни – американський професор Ілля Пріцель.


Сергій Куделя

Вашингтон, 12 травня 2005 - Вашингтон, 5 травня 2005 року - У свої перші сто днів нове українське керівництво займалося не стільки вирішенням проблем держави, скільки внутрішньої боротьбою за владні повноваження. Таку думку висловив в інтерв’ю радіо "Свобода" професор політології Пітсбурзького Університету Ілля Пріцель, коментуючи перші результати діяльності нової владної команди. Він називає політику керівника уряду Юлії Тимошенко “популістською” і пояснює її бажанням прем’єра перемогти на парламентських виборах у березні 2006 року. Тому, за словами професора Пріцеля, комплексні реформи в Україні почнуться не раніше наступної весни.

Найбільшою несподіванкою для професора Іллі Пріцеля стала відсутність чіткої програми дій у нової української влади. Адже, як зазначає американський політолог, до перемоги на президентських виборах Віктор Ющенко готувався останні три роки. Тому, за словами доктора Пріцеля, в нього був час розробити стратегію реформ після здобуття влади. Водночас, професор Пітсбурзького університету відзначає, що Ющенку досі не вдалося здобути контроль над усіма важелями влади.

“Досі існує певний вакуум влади, який Ющенку не вдалося заповнити, хоча він і намагається. У нього залишається обмаль часу, щоб вивести державу з болота минулого. І я хотів би ясності в тому, як він це збирається робити. Замість цього ми почали отримувати суперечливі сигнали щодо реприватизації спочатку 30, потім вже 3 000 підприємств. Відсутня послідовна лінія щодо податкової системи. Я не очікував побачити таку неузгодженність у діях нової влади”.

Коментуючи затримання правоохоронцями деяких високих державних посадовців, професор Пріцель каже, що головним завданням влади повинно бути дотримання усіх правових норм у розслідуванні їхніх справ. В інакшому випадку, за словами науковця, це буде виглядати як політичне переслідування.

“Повинен бути створений прецедент верховенства права в Україні. І влада тут не має права на помилку. У наступні кілька місяців, ми побачимо, чи вдалося Ющенку вирватися з цього порочного кола, коли судова система використовувалася лише у політичних цілях. Я поки що не впевнений у цьому”.

Професор Пріцель схвально оцінює перспективи посилення парламенту в Україні після введення в дію ухвалених у грудні минулого року змін до Конституції. На його думку, концентрація влади в руках однієї особи вкрай небезпечна для держав з радянським минулим. Політолог також вважає малоймвоірним, що Ющенко спробує перешкодити реалізації ухвалених змін.

“Якщо Ющенко спробує переглянути конституційні зміни, то він, по-перше, пошкодить своїй репутації демократа. Адже, як він може спочатку погодитися на певну політичну систему, а потім спробувати змінити правила гри? По-друге, Верховна Рада відчує себе у небезпеці. І я не думаю, що Ющенко вирішить розв’язати свої проблеми із парламентом так само, як це зробив Єльцин у 93 році”.

Як зазначає професор Пріцель, хвиля мирних протестів змусила політичну еліту в Україні зважати на суспільство. І це, на його думку, буде діяти як головний стримуючий фактор для нової влади.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG