Доступність посилання

ТОП новини

Чи є в Криму політичні репресії?


Володимир Притула

Симферополь, 19 травня 2005 - Кілька сотень активістів опозиційних партій та організацій сьогодні пікетували Верховну Раду Криму, протестуючи, як вони заявляли, проти політичних репресій нової влади.

Скандуючи: “Крим – не зона! Крим – курорт!”, активісти Російського блоку Криму, місцевих організацій СДПУ, НДП, прогресивних соціаліситів і партії “Держава” проводять галасливу акцію під стінами Верховної Ради Криму. Кілька її учасників акции одягнуті у смугасті куртки і шапки, на грудях висять таблички “Я голосував проти Ющенка”. Демонстранти також виставили бутафорську шибеницю, на якій бовталося опудало з табличкою “Я голосував не за того кандидата”. На голові повішеного – кепка з великою літерою ”Я”. Таким чином нова кримська опозиція протестувала проти переслідування представників партій та організацій, які під час виборів підтримували провладного тоді кандидата.

Зокрема, на мітингу йшла мова про заступника голови Кримської організації НДП Олександра Лієва і голову виконкому Російського блоку Криму Олега Слюсаренка, які проходять як підозрювані у кримінальній справі про перекриття автотраси в північнокримському місті Армянську. 17 грудня минулого року прихильники кандидата у президенти Віктора Януковича не пускали до Криму учасників автопробігу "Поїзд дружби", організованого прихильниками Віктора Ющенка. Тоді пікетники закидали автомобілі помаранчевих яйцями і камінням, різали шини, зривали автомобільні номери, ламали прапори на машинах. В акції брали участь мешканці Армянська і Красноперекопська, зокрема, активісти "Російського блоку" і співробітники заводу "Бром", головою правління якого був на той момент Олександр Лієв. Він, а також Олег Слюсаренко і були тоді організаторами цієї акції.

Тепер вони та їхні соратники дії правоохоронців, які допитали обох, вважають політичним переслідуванням. Каже голова Кримського відділення партії “Російський блок”, депутат місцевого парламенту Олександр Черноморов: “Слюсаренко – так, він брав участь в акції, коли зупинили співробітників незареєстрованої громадської організації “Пора”, які приїхали до Криму каламутити воду. Ми їх зупинили і попередили. Сьогодні через кілька місяців порушені кримінальні справи. У мене виникає питання – а ті, хто блокував адміністрацію президента, Кабінет міністрів? Проти них кримінальні справи не треба порушувати? Ось вам, будь ласка, приклад подвійних стандартів”, - заявив лідер Російського блоку Криму Олександр Черноморов.

Проте, правоохоронці категорично проти політизації цієї справи. За словами начальника кримської міліції, депутата парламенту автономії Володимира Хоменка, допити учасників акції, під час якої постраждали люди та їхнє майно – цілком кримінальна тема і тут абсолютно відсутні політичні мотиви: “Немає. Я кажу категорично про це. Для цього немає підстав. У нас немає фактів казати про те, що ті, хто кажуть про те, що до кримінальної відповідальності притягують з політичних мотивів. Це не так”, – заявив начальник кримської міліції Володимир Хоменко.

Прокурор автономії Віктор Шимчук, підлеглі якого допитували Олександра Лієва та Олега Слюсаренка, теж відкидає політичні мотиви: “Я можу відповідати лише за прокуратуру. Абсолютно ніяких політичних репресій з нашого боку щодо представників будь-яких політичних сил і партій немає. Я думаю, що ніколи не буде. У нас критерій тільки один: якщо особа вчинила злочин, то вона повинна відповідати перед законом. Ні політичні їхні окраси, ні політичні вподобання не відображаються в протоколах допиту. Тобто люди, яких ми викликаємо повинні відповідати лише за свої дії, вчинки, а не за свої політичні вподобання”, – заявив прокурор автономії Віктор Шимчук.

Тим часом перес-служба кримської організації НДП повідомила, що за цією справою, а також іншими, які вона називає політичними, допитані уже понад 500 осіб. Втім, лише деякі з них прийшли до стін кримського парламету щоб поскандувати: “Російський блок!” Представники НДП кажуть, що “нашизм” уже прийшов і люди тепер бояться.
XS
SM
MD
LG