
Рішення про оголошення 24 квітня Днем пам’яті жертв геноциду вірменського народу кримський парламент ухвалив минулого тижня, однак, як повідомили поінформовані джерела в апараті Верховної Ради автономії, її спікер Борис Дейч досі відповідну постанову не підписав. Тут чекають реакції на таке рішення Міністерства закордонних справ України. Голова депутатської групи міжпарламентських зв’язків з Турецькою Республікою, народний депутат України Рефат Чубаров кілька днів тому звернувся до глави зовнішньополітичного відомства України Бориса Тарасюка: “Отже, розуміючи це, що прийняття такого рішення ВР АРК може призвести до непорозуміння між Україною та Туреччиною, я звернувся до міністра закордонних справ України Б.І.Тарасюка з листом, в якому попросив його відреагувати на рішення кримської влади”.
Депутат кримського парламенту, лідер Конгресу російських громад Криму Сергій Шувайников, який був ініціатором встановлення в Криму дня пам’яті жертв 1915 року в Оттоманській Імперії, здивований зверненням Рефата Чубарова. Він переконаний, що Туреччина на це не образиться, а таке рішення сприятиме покращенню міжетнічних стосунків у Криму. Сергій Шувайников: (переклад) “Лист Чубарова в МЗС України, м’яко кажучи, поспішне і непродумане. Я критично до нього ставлюся, бо вважаю, що цим листом він намагається протиставити два народи, які живуть у Криму – вірмен і кримських татар. І я вважаю, що користі від того не буде ні Україні, ні Туреччині, ні міжнаціональній ситуації, яка сьогодні більш-менш вважається стабільною”, - заявив депутат кримського парламенту, лідер Конгресу російських громад Криму Сергій Шувайников.
Водночас, Рефат Чубаров звертає увагу на політичне підгрунтя цього питання: “особливо в цьому випадку, я вважаю, що тут політичний підтекст настільки відвертий, момент спекуляції настільки не приховується. А якщо вже перевести виключно на політику, то я хотів би сказати про те, що якщо депутати ВР АРК, які проголосували за це рішення були б дуже відвертими і патріотами своєї держави в першу чергу, а не іншої, то вони би прийняли подібне рішення щодо Голодомору 1931-1933 рр. і визнали би це геноцидом, вони би прийняли рішення щодо масової депортації саме території Криму, а потім, можливо, звернулися і до тих історичних подій, які жодного відношення до Криму, як до території не мають”, - заявив голова депутатської групи міжпарламентських зв’язків з Турецькою Республікою Рефат Чубаров. Він такод відзначив і інші рішення кримського парламенту, спрямовані проти південних сусідів, зокрема, відмову відкрити представництво кримського уряду у Стамбулі. Але пан Чубаров каже, що туркофобія частини депутатів насправді спрямована проти кримських татар, як і деякі інші рішення Верховної Ради Криму. За його словами, частина політичних сил будує свою передвиборчу кампанію, яка вже тут розпочалася, саме на роздмухуванні антитатарських настоїв і розігруванні антитюркської карти.