Доступність посилання

ТОП новини

Міцніють зв’язки між музикантами України й Польщі.


Леся Олійник

Київ, 25 травня 2005 – 24 травня в Польщі завершився 17-й міжнародний форум “Дні музики в Кракові”. У фестивалі брали участь і українські композитори і виконавці. Зв’язки між музикантами обох країн тривають уже понад 10 років. А починалися вони з розшуку в Києві архівних документів із історії польських і українських зв’язків ХХ століття.

У галузі академічної музики зв’язки між колегами Польщі та України є давніми і надійними. Жоден із музичних фестивалів в Україні не обходиться без польських музикантів і навпаки. Відомий у Європі музичний форум “Дні музики в Кракові” співпрацює з Україною вже 10 років.

За цей час на ньому лунали твори багатьох українських композиторів. Цього року, поряд із музикою Лютославського, Бріттена, Мессіана, інших видатних композиторів ХХ століття була представлена музика Євгена Станковича, Ігоря Щербакова, Олександра Козаренка, молодої львівської композиторки Любави Сидоренко.

У розмові з кореспондентом радіо “Свобода” композитор Ігор Щербаков, який є директором Міжнародного фестивалю “Київські музичні прем’єри сезону”, наголосив, що участь у престижних міжнародних форумах дає українським композиторам можливість відчути себе частиною світового музичного процесу: “Я думаю, що ми перестали відчувати себе провінцією СРСР. І то мусить проходити, і це дуже добре, бо ми маємо власну композиторську школу, зі своїм обличчям, і то відзначають і в Польщі також. Усі країни мають своє обличчя. Це є позитивна ознака глобалізації, проти якої ми так часто боремося”.

Але початок співпраці між українськими і польськими музикантами був незвичним. Він почався з розшуку матеріалів про одну з трагічних сторінок ХХ століття.

10 років тому директор фестивалю в Кракові Єжи Станкевич приїхав до Києва в пошуках архівів про київський період життя відомого польського композитора Костянтина Казимира Реґаме. Із документів удалося дізнатися, що 1936 року сталінська влада запропонувала Костянтинові Реґаме створити та очолити Польський ансамбль пісні і танцю. Окрилений такою можливістю, Реґаме зібрав у Києві музично обдарованих поляків.

Через рік сформований ним польський ансамбль був повністю знищений. НКВД арештовував та розстрілював поляків за тим списком, який власноручно складав Реґаме, створюючи колектив. Як потім виявилося, ансамбль був організований, щоб зібрати докупи і виявити так званих “ворогів народу”. Самого Костянтина Казимира Реґаме, керівника ансамблю, у 1937-му році теж розстріляли. Ось така трагічна сторінка стала початком для нової історії музичних зв’язків між Польщею та Україною.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG