Доступність посилання

ТОП новини
24 Вересень 2018, Київ 12:57

Інцидент на міжетнічній основі між сербами й угорцями неподалік Суботиці.


Василь Плоскіна

Угорщина, 31 травня 2005 – Угорські ЗМІ знову порушують тему міжетнічних конфліктів між сербами й угорцями у Воєводині. Цими днями стався інцидент в селі Палич неподалік міста Суботиця, що знаходиться за кілька кілометрів від сербсько-угорського кордону.

Наприкінці 1980-х років, коли в Радянському Союзі Москва дещо послабила режим дії “залізної завіси”, сотні тисяч туристів із Західної України поринули в колишню Югославію за дешевим крамом. Своєрідною Меккою стихійного ринку стало тоді провінційне місто Суботиця, де гендлювали товаром продавці мало не з усієї Центральної Європи. Товарна лихоманка давно минулася. Зараз угорська преса найчастіше згадує це місто, власне, як і всю Воєводину у зв’язку з конфліктами міжетнічного характеру. Річ у тім, що на території Сербії та Чорногорії мешкає близько 300 тис. етнічних угорців. До І Світової війни частина Сербії та Хорватії – Уйвідейк, або ж нова провінція у перекладі з угорської мови, - входила до складу Австро-Угорщини.

Про серйозні непорозуміння між воєводинськими сербами та угорцями найбільше заговорили в останні роки. Аналітики в Угорщині пов’язують це з появою у краї переселенців з сербських анклавів у Хорватії та Боснії і Герцеговини у другій половині 1990 років. Саме тоді, на думку аналітиків, у Воєводині побільшало екстремістських нападів на етнічних угорців. Найбільше в повідомленнях ЗМІ фігурують витівки вандалів на угорських цвинтарях, напади на вулицях і навіть вбивства.

Цими днями, наприклад, у селі Палич гурт молодих людей-угорців відзначав у кафе успішну здачу іспитів у гімназії. В розпалі молодіжної вечірки якась молода сербка стала волати на адресу угорців, щоб вони взагалі забиралися геть із Сербії. Її друзі приєдналися до призвідниці сварки тим, що почали кидати в угорських гімназистів порожні пивні пляшки. Однак супротивна сторона не захотіла втягнути себе у провокацію. Тоді один із сербських юнаків, незадоволений тим, що до нього посміхався якийсь угорський ровесник, вдарив його по обличчю. Хтось із присутніх став на захист ображеного, але незабаром його збили на землю, копаючи ногами по тілу. Коли нападники побачили, що їхня жертва стала спливати кров’ю, облишили бійку, забравшись геть. Угорські громадські організації Воєводини зажадали від місцевих правоохоронців оперативного й справедливого розслідування інциденту. Про цей конфлікт уже заговорили у Світовому конґресі закордонних угорців. Досі угорський уряд завжди виступав на захист прав етнічних угорців у Сербії, звертаючи увагу офіційного Бєлґрада та європейської спільноти на недопущенні подібних конфліктів.

Recommended

XS
SM
MD
LG