Доступність посилання

ТОП новини

Белградськi ЗМI повiдомили, що Служба безпеки знищила частину архiвiв та, що пiдробила численнi документи. Мiнiстр юстицiї Сербiї Зоран Стойкович вiд прокуратури вимагає перевiрити твердження.


Михайло Рамач

Белград, 31 травня 2005 – Столичний телевiзiйний канал “Б 92” кiлька мiсяцiв тому оприлюднив документи про знищення частини архiвiв колишньої полiтичної полiцiї, котра наразi називається Агенцiєю в справах безпеки й iнформацiї. Прокуратура та незалежнi експерти пiдтвердили автентичнiсть документiв. Та на цьому й закiнчилося. Наразi згаданий канал вiднайшов додатковi документи, на пiдставi яких стверджує, що Служба безпеки пiсля скинення режиму Слободана Милошевича упродовж кiлькох мiсяцiв “опрацьовувала” архiви. Точнiше, що численнi документи знищенi або пiдробленi, iншi просто щезли. Телебачення уточнює, що були пiдробленi списки спiвробiтникiв полiтичної полiцiї, тобто донощикiв. В нових реєстрах опинилися iмена тих громадських та полiтичних дiячiв, яких служба безпеки бажає скомпрометувати або шантажувати.

Мiнiстр юстицiї Зоран Стойкович вимагає вiд прокуратури з’ясувати справу. Вiн каже, що столицею кружляють численнi справжнi та пiдробленi документи з приватних архiвiв і цьому треба покласти кiнець. Мiнiстр не пояснив, яких саме заходiв треба вжити та в кого є компрометуючi документи.

Преса нагадує, що суд чотири роки тому на сiм рокiв ув’язнення засудив колишнього керiвника полiтичної полiцiї Радомира Марковича. Його судили на закритому процесi й досi невiдомо, в чому його визнали винним. Сербськi оглядачi припускають, що Маркович сховав компакт диски з окремими досьє або навiть передав їх комусь за кордоном.

Експерти кажуть, що службу безпеки неможливо реорганiзувати, поки не будуть ухвалені вiдповiднi закони, як це було зроблено в iнших посткомунiстичних країнах. Тепер нi виконавча влада, нi парламент не в змозi ефективно контролювати дiяльнiсть полiтичної полiцiї. Iншими словами, зазначають сербськi оглядачi, служба безпеки й пiд новим iменем спроможна манiпулювати як окремими громадянами й iнституцiями, так i державними справами.
XS
SM
MD
LG