Доступність посилання

ТОП новини
22 Жовтень 2018, Київ 11:41

Як полегшити школярам і студентам підготовку до іспитів.


Інна Набока


Київ, 7 червня 2005 - Для багатьох людей початок літа - не лише безтурботні канікули і веселі відпустки. Для тисяч школярів і студентів, а також для їхніх батьків це – складній та відповідальний період – іспити. Про психологічні особливості підготовки до іспитів розповідає психолог.

У школах України пролунав останній дзвоник. Та сповістив він не лише про закінчення навчального року, а й про початок іспитів. Іспити – завжди особливий, напружений, психологічно складний час у житті школярів. Насамперед – випускників, у багатьох з яких попереду ще й вступні іспити до вищих навчальних закладів.

Медики стверджують, що серед школярів абсолютно здорових дітей менше 30%. А з іспитами завжди пов’язані підвищені психологічні навантаження і стреси, які нерідко призводять до погіршення здоров’я та загострення хронічних захворювань. Дослідження, проведені безпосередньо під час екзамену, показали, що в цей період значно підвищується тиск, а на електрокардіограмі часом навіть реєструються зміни, схожі на передінфарктний стан. Фахівці не один рік дискутують про доцільність екзаменаційної системи з її неодмінними стресами і суб’єктивністю. Щоправда, з приєднанням нашої країни до Болонського освітнього процесу все ширше впроваджується зовнішнє стандартизоване тестування. В нинішньому році його результати будуть зараховуватися як вступні іспити у всіх вищих навчальних закладах. Але все ж поки що екзамени – загальне правило. Як же полегшити дітям підготовку до них, звести до мінімуму сумнозвісні іспитові стреси?

Перш за все потрібно постаратися налаштувати дитину на те, що іспити - звичайна складова навчання, отже і ставитися до них слід спокійно. Важливо під час підготовки правильно розподіляти час, не забувати про відпочинок, свіже повітря, нормальний сон, збалансоване харчування. Серйозна проблема багатьох дітей – хвилювання. Втім, хвилюються більшою або меншою мірою всі, але нічого страшного у цьому немає. Навпаки, хвилювання може допомогти зібратися, сконцентрувати увагу, мобілізувати себе. Тож не слід вдаватися до транквілізаторів, які гальмують і притупляють не лише емоції, а й розумову діяльність.

Та, мабуть, найголовніше, що можуть зробити батьки – створити у родині відповідну психологічну атмосферу, допомогти дітям налаштуватися на серйозні заняття. Це зовсім не означає, що потрібно разом з ними зубрити білети. Але дитина повинна відчувати постійну підтримку старших, їхню впевненість у її силах. Тому варто хвалити їх за найменший успіх, а невдачу сприймати спокійно, не зосереджувати на ній увагу і не робити трагедій. Нерідко батьки, які, звичайно ж, переживають за своє чадо, вносять у підготовку до іспитів зайву нервозність. Їхня тривожність передається й дітям. І навпаки, позитивний настрій батьків обов’язково налаштовує на позитив і дітей. Втім, і доросле життя постійно підкидає нам різноманітні іспити. Постараймося ставитися до них філософськи. Хай щастить!
XS
SM
MD
LG