Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2018, Київ 10:36

Мерія Будапешта хоче встановити погруддя Рональда Рейгана.


Василь Плоскіна

Угорщина, 14 червня 2005 – Мерія угорської столиці розмірковує встановити погруддя американському президенту Рональду Рейгану в найбільшому міському парку Варошліґеті. Цю ідею гаряче підтримав мер столиці Ґабор Демскі. У 1983 році саме заступництво Рейгана врятувало молодого ліберального політика від комуністичних казематів.

Про бажання столичної влади встановити погруддя сороковому американському президенту в центральному міському парку днями повідомив представник мерії Будапешта Крістіан Нярі. За його словами, відповідне рішення можуть ухвалити муніципальні збори Будапешта вже наприкінці поточного місяця. А висунула подібну ініциативу фракція міських депутатів від Угорського демократичного форуму, яка сповідує консервативні політичні цінності.

До правих депутатів приєднався і колишній американський посол у Будапешті Петер Цвак. Він запропонував мерії півтора мільйона форинтів, або 7,5 тис. доларів у валютному перерахунку. Погруддя Рональду Рейгану, який очолював республіканську адміністрацію у Білому Домі два терміни поспіль на початку 1980-х років і котрий назвав Радянський Союз “імперією зла”, будапештська мерія планує встановити неподалік пам’ятника іншому видатному американцеві Джорджу Вашингтону у Варошліґеті.

Мер столиці Ґабор Демскі гаряче підтримав цю ідею. Він керується у даному питанні особистими мотивами. За словами мера, у 1983 році лист Рональда Рейгана до керівників колишньої Угорської Народної Республіки врятував Ґабора Демскі від неминучої в’язниці, якого комуністична влада звинувачувала в дисидентській діяльності. Американський президент висловився тоді за справедливий і правомочний суд у справі затриманого. Лист Рейгана отримав великий розголос серед демократично налаштованих еліт країни.

Через 6 років, тобто після зміни суспільно-політичного ладу в державі Ґабор Демскі стане чільним діячем ліберальної партії вільних демократів, яка двічі увійде до урядової коаліції після демократичних виборів в Угорщині – у 1994-му та 2002 роках. Прикметно, що будапештські виборці вже вчетверте обрали пана Демського на пост мера угорської столиці.
XS
SM
MD
LG