Доступність посилання

ТОП новини
19 Червень 2019, Київ 23:56

Яке майбутнє в українського літакобудування?


Сергій Собуцький


Київ, 14 червня 2004 - Україна бере участь у 46-му Міжнародному аерокосмічному салоні Paris Air Show, який працює у французькому Ле Бурже. Щоправда, українська експозиція складається лише з макетів. Спочатку планувалося, що на авіаційному форумі будуть представлені п”ять літаків, із яких три – “Мрія”, “Руслан” та “АН-70” мали взяти участь у демонстраційному показі, однак, за словами керівника прес-служби української експозиції Олександра Ляшка, через побоювання арешту машин за борги довелося відмовитись від цієї ідеї. Але цей, безперечно, прикрий факт не змусить нас відмовитись від чудової нагоди поговорити про майбутнє українського літакобудування. Тему досліджував наш колега Сергій Собуцький.

Собуцький: Прем''єр-міністр України Юлiя Тимошенко на зустрічах у Франції заявила, що Кабінет Мiнiстрiв зацікавлений в об''єднанні підприємств авіабудування країни в єдину корпорацію, оскільки такий крок, безперечно, посилить можливості галузі. Юлія Тимошенко зазначила: “Дуже хотілося б, щоб усі підприємства літакобудування об''єдналися i створили дуже серйозну корпорацію, але без втрати свого статусу, без втрати економічної самостійності”.

Ідею створення авіакорпорації підтримує і багато українських експертів. Зокрема, директор Міжнародного інституту приватизації та інвестицій Олександр Рябченко сказав в інтерв’ю для Радіо Свобода:

“Є світова тенденція, коли створюються в межах однієї країни і так само у межах кількох країн гарні спільні концерни з виробництва авіаційної техніки і тільки вони можуть зараз успішно конкурувати в світі. Я вважаю, що ми так само повинні сконцентровувати свої зусилля”.

Водночас перспектива об’єднання в єдиний авіаорганізм влаштовує не всіх його потенційних учасників. Керівництво і трудові колективи АНТК ім. Антонова та "Авіанту" неодноразово заявляли про недоречність створення єдиної структури з розробки і виробництва літаків, оскільки, на їхню думку, це заблокує реалізацію проектів.

Саме через це, на думку аналітиків, була розгорнута кампанія з дискредитації Харківського авіазаводу, який з самого початку виступав за тісну кооперацію українських авіабудівників. Зокрема, керівництво заводу звинувачувалося в боргах із зарплати, перед бюджетом, у порушенні зобов''язань по міжнародному контракту. Проти заводу висунули позови про борги перед АНТК. У свою чергу трудовий колектив харків’ян у листі до колег закликав покласти край дискредитації української авіабудівної галузі. Експерти прогнозують, що швидше за все так і станеться після чітко заявленої вчора у Франції позиції прем’єр-міністром Юлією Тимошенко. За словами міністра промислової політики Володимира Шандри, авіаційна корпорація в країні може бути створена до кінця поточного року. До її складу мають увійти 5 найбільших авіапідприємств України, зокрема: Харківське державне авіаційне виробниче підприємство, держпідприємство "Авіаційний науково-технічний комплекс ім. О.Антонова", Київський державний авіаційний завод "Авіант" та Київський авіаремонтний завод.
XS
SM
MD
LG