Доступність посилання

ТОП новини
11 Грудень 2018, Київ 11:33

Помаранчева революція зробила Україну демократичнішою, а Революція Троянд погіршила стан демократії у Грузії – висновок “Дому Свободи”.


Сергій Куделя


Вашингтон, 17 червня 2005 - В Україні за минулий рік відбулося найсуттєвіше покращення стану демократії серед усіх посткомуністичних держав. Такого висновку дійшли експерти американської правозахисної організації “Дім Свободи” у своєму щорічному звіті під назвою “Перехідні держави”.

Стан демократії у цих державах експерти оцінюють на підставі семи параметрів – свободи виборчого процесу, розвинутості громадянського суспільства, рівня незалежності ЗМІ, демократичності державного управління на місцевому та національному рівнях, а також рівня корупції у державі. Лідерство України у демократичному прогресі в регіоні “Дім Свободи” пояснює успіхом прихильників демократії на президентських виборах минулого року.

Вперше за останні п’ять років стан демократії в Україні, за оцінками “Дому Свободи”, виявився найкращим серед усіх держав колишнього Радянського Союзу, за винятком країн Балтії. Найсуттєвіший прогрес експерти відзначають у чесності виборчого процесу в Україні, розвинутості громадянського суспільства та рівні незалежності ЗМІ. Як зазначається у висновках звіту, рівень громадянської активності під час останньої президентської кампанії в Україні був найвищим за усю історію її незалежності.

Експерти пов’язують це перш за все із проривом в інформаційній сфері, завдяки якому найбільші телевізійні канали відмовилися підкорятися державній цензурі та розпочали сбалансоване висвітлення політичних подій. Водночас у звіті “Дому Свободи” також відзначається посилення незалежності судової влади в Україні, викликане перш за все рішенням Верховного Суду Україні відмінити сфальсифіковані результати другого туру президентських виборів.

І все ж, незважаючи на значне покращення у демократичному розвитку, Україна ще відстає за рівнем демократії від держав Центральної та Східної Європи. Однак, як зазначила виконавчий директор “Дому Свободи” Дженніфер Віндзор, “повернення України на демократичний шлях у 2004 році підтверджує потенціал поширення принципів ліберальної демократії та вільного ринку в інші країни колишнього Радянського Союзу, в яких продовжують існувати корумповані та авторитарні режими”.

За оцінками “Дому Свободи”, серед посткомуністичних держав найбільше погіршився стан демократії у Росії. Як зазначають експерти, за останній рік президент Путін посилив централізацію влади, скасувавши губернаторські вибори, продовжив обмежувати свободу ЗМІ та активність громадянського суспільства.

“Дім Свободи” відзначає і погіршення деяких демократичних параметрів у Грузії. Зокрема, експерти організації вказують, що після Революції Троянд грузинські ЗМІ стали менш критичні щодо влади, правоохоронці часто у своїх діях порушують юридичні норми, а суди рідко коли готові діяти всупереч державному тиску. В результаті стан демократії у Грузії “Дім Свободи” оцінює як найгірший за останні п’ять років.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG