
Стан демократії у цих державах експерти оцінюють на підставі семи параметрів – свободи виборчого процесу, розвинутості громадянського суспільства, рівня незалежності ЗМІ, демократичності державного управління на місцевому та національному рівнях, а також рівня корупції у державі. Лідерство України у демократичному прогресі в регіоні “Дім Свободи” пояснює успіхом прихильників демократії на президентських виборах минулого року.
Вперше за останні п’ять років стан демократії в Україні, за оцінками “Дому Свободи”, виявився найкращим серед усіх держав колишнього Радянського Союзу, за винятком країн Балтії. Найсуттєвіший прогрес експерти відзначають у чесності виборчого процесу в Україні, розвинутості громадянського суспільства та рівні незалежності ЗМІ. Як зазначається у висновках звіту, рівень громадянської активності під час останньої президентської кампанії в Україні був найвищим за усю історію її незалежності.
Експерти пов’язують це перш за все із проривом в інформаційній сфері, завдяки якому найбільші телевізійні канали відмовилися підкорятися державній цензурі та розпочали сбалансоване висвітлення політичних подій. Водночас у звіті “Дому Свободи” також відзначається посилення незалежності судової влади в Україні, викликане перш за все рішенням Верховного Суду Україні відмінити сфальсифіковані результати другого туру президентських виборів.
І все ж, незважаючи на значне покращення у демократичному розвитку, Україна ще відстає за рівнем демократії від держав Центральної та Східної Європи. Однак, як зазначила виконавчий директор “Дому Свободи” Дженніфер Віндзор, “повернення України на демократичний шлях у 2004 році підтверджує потенціал поширення принципів ліберальної демократії та вільного ринку в інші країни колишнього Радянського Союзу, в яких продовжують існувати корумповані та авторитарні режими”.
За оцінками “Дому Свободи”, серед посткомуністичних держав найбільше погіршився стан демократії у Росії. Як зазначають експерти, за останній рік президент Путін посилив централізацію влади, скасувавши губернаторські вибори, продовжив обмежувати свободу ЗМІ та активність громадянського суспільства.
“Дім Свободи” відзначає і погіршення деяких демократичних параметрів у Грузії. Зокрема, експерти організації вказують, що після Революції Троянд грузинські ЗМІ стали менш критичні щодо влади, правоохоронці часто у своїх діях порушують юридичні норми, а суди рідко коли готові діяти всупереч державному тиску. В результаті стан демократії у Грузії “Дім Свободи” оцінює як найгірший за останні п’ять років.