Доступність посилання

ТОП новини

Відкриття німецького заводу на Закарпатті.


Тарас Марусик

16 червня на Закарпатті, в районному центрі Виноградові відкрили новий завод німецької фірми, яка спеціалізується на виробництві нагрівальних елементів для підігрівання автомобільних сидінь. Німецький інвестор планує створити 900 робочих місць. У перерізуванні стрічки взяли участь голова Закарпатської облдержадміністрації Віктор Балога, посол Німеччини в Україні Дітмар Штюдеман, керівники фірми.

Я у складі київських журналістів виїжджав на Закарпаття.

Німецька фірма “ВЕТ Аутомотіве Сістемс” утворила на початку 2005 року дочірнє підприємство “ВЕТ Аутомотіве Україне”. Для цього за короткий час був ремонтований величезний цех колишнього Виноградівського промпідприємства, який стояв пусткою не один рік.

Тепер у цій гарно відновленій будівлі – низка кабінетів за останнім словом техніки з сучасними комп’ютерами та обладнанням. На черзі – ремонт ще одного цеху.

Я запитав голову Закарпатської облдержадміністрації Віктора Балогу, чи плановані нові робочі місця на виноградівському підприємстві входять у ті 5 мільйонів робочих місць, які Віктор Ющенко пообіцяв створити за час свого президентства.

Віктор Балога

Однозначно? ті умови, які задекларував Президент під час передвиборчої кампанії, в першу чергу, створити умови для інвестицій, для притоку бізнесу саме і передувати умови, щоб створювати нові робочі місця, щоб ті умови, які сьогодні є в Україні, в Закарпатті покращувати. І в першу чергу, саме через те, що в нас сьогодні біля 5 мільйонів людей знаходяться за межами держави.

Тобто це дійсно так, це проблема номер один, яку поставив Президент перед урядом, перед главами адміністрацій всієї України.

Тарас Марусик

На запитання, що означає ця інвестиція для области, наскільки це подія місцевого значення, Віктор Балога сказав.

Віктор Балога

Ви знаєте, це не місцевого значення подія, це загальноукраїнського значення подія. Дійсно, один із заводів, який зараз відкривається після зміни влади в державі, я, мабуть, не помилюся, що це одне з перших підприємств.

Якщо сьогодні Президент проводить зустріч з сильними світу цього, з бізнесом західним, підтвердження того, що ми дуже серйозно налаштовані відкривати шлюзи для протоку сюди інвестицій, для протоку інвестицій, в першу чергу, з країн Заходу.

Тому що створюючи робочі місця, створюючи нові технології, нація буде рости, нація буде міцнішою. Це для області, ви знаєте, як ковток свіжого повітря, тому що кожне відкриття підприємства – це нові робочі місця, це та політика, яку сьогодні декларує уряд та обласна влада.

Тарас Марусик

Я поцікавився в посла Німеччини в Україні Дітмара Штюдемана, чи у зв’язку з розмовами про реприватизацію, які йдуть в Україні, немає остраху в німецької сторони вкладати в Україну.

Дітмар Штюдеман Сама дискусія про реприватизацію – це є та тема, яка складає певні труднощі розуміння для інвесторів. Але я б наголосив на двох моментах. Виходячи з мого досвіду, я ще не чув, щоб ці розмови про реприватизацію справді залякали когось з інвесторів. А друге - уряд дав досить чітко зрозуміти іноземцям, що він розуміє під терміном “реприватизація”.

Я думаю, що це радше тема для діалогу між власниками та політичним керівництвом держави. І виходячи з того, що ми всі турбуємося про стабілізацію політичного процесу, в даному плані дуже важливим є знайти компромісне рішення цього питання.

Тарас Марусик

Це був посол Німеччини в Україні Дітмар Штюдеман.

Товариство з обмеженою відповідальністю “ВЕТ Аутомотіве Україне” вже вклало у виноградівське підприємство один мільйон 200 тисяч євро. На черзі – ще мільйон 800 тисяч, що складе загалом 3 мільйони євро.

Остаточного плану кількости інвестицій поки що немає. Зараз у Виноградові працюють близько 100 осіб. Починаючи з серпня цього року, щомісяця будуть набирати по 50-60 працівників, які до цього проходитимуть стажування на іншому підприємстві німецької фірми в Угорщині.

Стартова зарплата складає 450 гривень на місяць. З набуттям кваліфікації вона зростатиме. До речі, на підприємствах німецької фірми “ВЕТ Аутомотіве Сістемс” у Китаї такі ж зарплати, а в Мексиці та Угорщині – більші за українські відповідно в два з половиною і в п’ять разів. На головному підприємстві в Німеччині зарплати вищі за українські в 30 разів.

Генеральний директор німецької фірми “ВЕТ Аутомотіве Сістемс” Йорґ Еверс, відповідаючи на запитання, чи покращився інвестиційний клімат після Помаранчевої революції, відповів заперечно.

Йорґ Eверс

Я б сказав, що інвестиційний клімат погіршився, з нашого погляду. Як тільки ми почали інвестувати в Україні, ми справді очікували якогось пом’якшення і покращення умов праці для інвестора, але чомусь цього ми поки що не відчули. Може, навпаки.

Наприклад, довготривала процедура ввезення нашого обладнання на кордонах і далі залишається такою. Плюс продовжує діяти ставка в 20% ПДВ від увезеного товару. Це, відповідно, збило нас трохи з пантелику, оскільки наші попередні розрахунки видатків були іншими.

Тарас Марусик

До речі, кольори фірми – помаранчеві. Відповідаючи на запитання радіо “Свобода”, чи це не є політичною кон’юнктурою, Йорґ Еверс сказав, що ці кольори у фірми – від 1968 року. Еверс зауважує: “Ми були вражені, коли побачили, що ми справді добре вписалися в сучасний клімат в Україні”.
XS
SM
MD
LG