Доступність посилання

ТОП новини

Євген Сверстюк про вивчення християнської етики в школі...


гість студії Євген Сверстюк

Київ, 25 червня 2005 - Виступ Президента України про вивчення християнської етики в школі викликав розгубленість і сум’яття в рядах газетних мислителів. Таке враження, що в атмосферу всенародного обговорення цін на бензин, ЄЕПу і СОТ увірвався дисонанс. Обиватель насторожився: “Чого там ще? Яку там християнську етику? Кому це нада?”

Треба передусім з’ясувати предмет, а що ж пропонується вивчати у школі? Дехто насторожується: “Чи це не те ж саме, що основи православної культури в Росії, що у виконанні батюшок близьке до того, що в російській армії замінює політвиховання?” Інші американізовані ліберали запитують: “Чи не буде тут насильства над вірними іудеями чи мусульманами, які десь можуть трапитися?” Але найчастіше протестують ті, що невдоволено мимрять проти. Що ж, мовляв, виходить, що чотири покоління йшли по шляху просвітництва, науки, прогресу, а тепер, виходить, знову назад?

Отже, основний опір творять навіть не комуністи, які тепер є православними комуністами, а той масив інертної бездуховності, яка приймає обряд і атрибути, але тільки не етику максималізму, не заповіді і не ідеали. Вони хотіли б щось на зразок науки про здорове і корисне, якоїсь валеології, щось від пророкування Глоби, якихось таємниць Сходу або екстрасенсів у поєднанні з народною медициною. Цей рівень профанності навіть не назвеш поганством, це наївний матеріалізм, замішаний на забобонах, повір’ях і звичаях.

Ми живемо у час занепаду філософської думки і великого занепаду релігійної культури. На мілинах особливо галасують люди напівосвідченні, у них свої поняття про свободу, про релігію, про право і про мораль.

Ми мало думаємо про духовне здоров’я народу, мало думаємо про джерела і про причини. Саме тому 15 років наша школа втрачає навіть той рівень, що мала, бо тоді, принаймні, декларовано якісь правила, якісь цінності.

Велика ностальгія народу до віри і правди у школу не потрапила. Замість обов’язкової ідеології вакуум почав засмоктувати дешеву західну маскультуру, людина примітизувалася в тенетах побутового матеріалізму.

Що лягло в основу європейської культури? Запитайте наших випускників середньої школи, і вони вам скажуть, що, мабуть, капітал. Мало хто скаже: “Біблія, антична філософія і римське право”. А фактично тип західної людини формувала християнська етика і суворі заповіді. Порядність йде від цього (слово незрозуміле). Без цієї абетки немає культури. Хіба не на цьому тримається і філософія, і етика, і естетика у Канта?

Без релігійного виховання, без біблійної основи у людини немає ґрунту під ногами. Це відчули педагоги трьох західних областей України, де ще зберігалася релігійна традиція. Там вивчаються основи християнської етики, без розпорядження зверху, а за логікою здорового глузду і у силу просто інстинкту самозбереження нації.

Чи не буде насильства тут над дітьми іншої віри? Але вивчення віри не є ідеологічною обробкою. Культурні люди вивчають навіть зовсім чужі релігії, не тільки віру батьків, не тільки споріднені, як християнство, іудаїзм і мусульманство.

Релігія – це передумова культури і моралі. Без релігійної основи людина приречена на половинчатість та імітацію і в освіті, і в культурі. Всі поняття і символи закладені там, інакше ми схожі на мольєрівського міщанина Журдена, який все життя говорив прозою, але не знав про це.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG