Доступність посилання

ТОП новини
24 Жовтень 2018, Київ 07:42

ХОРТИЦЯ: Національна святиня чи будмайданчик?


Павло Вольвач Гості: Олександр Щербина - голова Всеукраїнського об’єднання "Захистімо Хортицю!"; Юрій Кравченко - депутат Запорізької міської ради; Костянтин Сушко – директор Національного заповідника “Хортиця” (телефоном); Юрій Артеменко - голова ОДА Запорізької області (телефоном).

Аудіозапис програми. Перша частина: Аудіозапис програми. Друга частина:

Київ-Прага, 1 липня 2005 року.

Павло Вольвач

Добрий вечір, шановні радіослухачі, в ефірі “Вечірня Свобода”!

Будемо ми сьогодні говорити ось про що, а саме, про долю Хортиці, славетного острова, одного з духовних центрів України. Але не лише духовним осердям є Хортиця. Вже тривалий час легендарний острів перебуває в центрі різноманітних скандальних ситуацій. Зараз, наприклад, дійшло до голодування на головній площі держави – на Майдані Незалежності, що, власне, і стало інформаційним приводом для нашої сьогоднішньої розмови.

Втім, лише приводом. А глибше копнути проблеми Хортиці і не лише Хортиці нам допоможуть наші гості: це Святослав Щербина> – голова Всеукраїнської громадської асоціації “Захистимо Хортицю!” і Юрій Кравченко – депутат Запорізької міської ради, теж учасник акції на Майдані. Будуть у нас і гості з Запоріжжя Костянтин Сушко – директор Національного заповідника “Хортиця”, а також Юрій Артеменко – голова Запорізької облдержадміністрації. У нас ще має бути один гість, принаймні він зголошувався, це Іван Васюник – заступник Держсекретаря України. На жаль, сам пан Іван не зміг прийти до студії, але він має бути телефоном, і ми до нього ще звернемось.

До речі, хто зацікавився, може телефонувати до нас у студії і ставити питання. Номер студійного телефону 490-29-05.

Вестиму програму я, ведучий Павло Вольвач.

Ну, що таке Хортиця, гадаю, знають усі. Маю на увазі, в історично-культурному аспекті. Що являє Хортиця нині, то я дам сухі цифри, суху статистику. Отже, наскільки я пам’ятаю, це 12 кілометрів у довжину територія, 3 кілометри в ширину і, здається, 3,5 метрів над рівнем моря.

Ця територія увібрала у себе майже всю Червону книгу і містить у собі чимало унікальних археологічних пам’яток та унікальний комплекс природного довкілля. І лежить він якраз, так сталося в силу певних обставин, в центрі мільйонного мегаполісу ім’я якому Запоріжжя. І, можливо, саме в цьому факті полягає більшість проблем сучасної Хортиці.

Нагадаю, ще в 1993-му році створено Національний заповідник “Хортиця”, з метою, як сказано у відповідній постанові, “збереження пам’ятних місць, пов’язаних з історією Запорозького козацтва, та природного середовища”. На жаль, проблем у легендарного острова від цього не поменшало. Навпаки, вони наростають.

І чи не найбільша проблема – “дамоклів меч” – це транспортна проблема. Про що йдеться? Про з’єднання мостами правого і лівого берегів Запоріжжя. Через Дніпро ці мости. А посеред Дніпра на шляху цих мостів розташований острів Хортиця. В цьому одна із найголовніших проблем на думку багатьох людей, зокрема, об’єднаних у громадську асоціацію “Захистімо Хортицю”, представники яких у нас сьогодні в студії.

На їхню думку, це завдасть удару по Хортиці, можливо, призведе до непоправної шкоди. Втім, були виступи, влада залишається поки що глухою. Як вірить запевненням представникам із Запоріжжя, то це змусило їх місяць тому пікетувати ВР. А днями вони оголосили голодування на головній вже знаковій площі державі на Майдані Незалежності. Зараз ми будемо про це говорити. Ось така інтродукція.

Отож, шановні гості, я попросив би, аби ви тверезо ввели нас в курс справи, бо всі знають, що це легендарний острів, колиска козацтва, але що там відбувається зараз і найголовніші проблеми? Що вас змусило до такої акції? Святослав Щербина

Доброго вечора, великий український народе, як в Україні так і в Росії!

Ви добре знаєте, що острів Хортиця в душах українців завжди надихає людей до творчості і до захисту своєї держави. В 2000 році запорізький міський голова Олександр Поляк вийшов з ініціативою на громадські і політичні партії з пропозицією змінити національний заповідник Хортиця на національний парк. Він просив, щоб ми через депутатів у ВР, які представляють патріотичні сили допомогли змінити цей статус.

Павло Вольвач

А навіщо це було потрібно?

Святослав Щербина

Тому що національний парк дозволяє робити владі робити будь-що на цій ділянці, а національний заповідник Хортиця забороняє це робити, тому що це надбання всього народу. Вирішувати долю заповідника можуть лише або весь український народ на референдумі або ВР.

Павло Вольвач

Зрозуміло, і як події потім розвивалися?

Святослав Щербина

Вийшло таким чином, що ряд проектуючи мости організацій, бізнесмени і т.п. вийшли на Поляка, пропонували ряд варіантів будівництва мостів, куди б входили і розважальні заклади, і ресторани, і АЗС, і гольф-клуби, і найголовніше, вільні ділянки для інвесторів.

Павло Вольвач

Отож ці процеси розвиваються паралельно і надання іншого статусу самому острову і будівництво мостів, які б з’єднали дві частини Запоріжжя праву і ліву, так?

Святослав Щербина

Безумовно. Свідома громадськість Запоріжжя, це 17 громадських і релігійних організацій об’єдналися в асоціацію “Захистимо Хортицю”. З 2000 року ми намагалися зупинити це незаконне свавілля місцевих чиновників, але вони були глухі і сліпі.

Нам вдалося у 2002 році через депутатів ВР зробити добру справу і прийняти постанову, щоб будувати мости поза межами Хортиці. За таку постанову проголосувало 340 депутатів. Але запорізька влада продовжувала розробляти проекти разом із проектантами.

Практично можна сказати, що в 2003 році, порушивши постанову ВР, порушивши статус про Національний заповідник Хортиця і ряд законів чинного законодавства, вони розпочали будівництво на Хортиці.

Павло Вольвач

Гаразд, пане Щербина. Це було за старого режиму, за старої влади. Зараз мости, про які стільки говоримо, скільки висловлювалось протестів, обурень, то влада таки будує, тобто та влада, яка змінилась, чи міська влада Запоріжжя, яка не мінялася, чи змінилась теж, що там відбувається?

Святослав Щербина

На превеликий жаль, в місті Запоріжжі була влада як і раніше не українська, так вона і залишається. Чому? Тому що по цей час ми бачимо по Запоріжжю все старе, а не нове те, що належить до українського народу.

Ви вочевидь можете подивитися ці світлини, що йде повним ходом будівництво мостів. Повним ходом будівництво мостів вони ведуть зараз на лівому березі з центру міста з вулиці Набережної в сторону Хортиці і на Хортицький мікрорайон. Тобто вони вже поставили ряд буйків у Дніпрі в рекреаційні зоні біля Хортиці. На Хортиці йдуться певні земляні роботи. Буйки 90 метрів від Хортиці самої.

Павло Вольвач

Стривайте, я хочу залучити до розмови Вашого колегу, депутата Запорізької міської влади Юрія Кравченка. Як же це все узгоджується з такою, скажімо, інформацією, всі читали, всі чули, зокрема, і я, як президент, перебуваючи в Запоріжжі, до речі, досить недавно, заявив, звертаючись до мера міста Карташова, що не буде йому союзником у справі побудови мостів через Дніпро? Це я практично цитую. І що ж?

Юрій Кравченко

Добрий вечір, шановні радіослухачі!

Нас змусило піти на такі крайні радикальні міри, то це те, що з одного боку ми чуємо декларування, якісь вислови, що все буде добре. В розмовах все вірно відбувається, все правильно, на слух дуже приємно.

Але на жаль, ми розуміємо, що таку інерційну машину запущено, так сказати, попередньою владою, попередніми керівниками першими держави, що це важко зупинити.

Коли ми напряму ввійшли в цю проблему, то ми розуміємо, що інерційність, яка зумовлена нашим апаратом недосконалим юридичним, що фактично він призупиняє оці всі нормальні логічні дії.

Щоб через це пробитися, то ми хочемо допомогти нашому президенту, тому що якщо дуже коротко сформулювати цю проблему, то можна сказати, що через експлуатацію транспортної проблеми міста Запоріжжя відбувається банальна “прихватизація” з банальним відкатом 40% якимось посадовцям.

Павло Вольвач

Але, пане Кравченко, ми ще перейдемо до проблеми транспортної, тим більше, проблеми прихватизації. Але ж таки Ви не відповіли на питання. Президент висловився проти будівництва мостів? Скажіть так чи ні.

Юрій Кравченко

Я був на цій нараді. Зараз загадаю. Це було сказано так, Ви цитували, але було сказано так, що він не буде союзником.

Павло Вольвач

Так, але якщо продовжується будівництво, то як це можна розцінювати, як ігнорування місцевої влади розпоряджень президента, чи тихий саботаж, чи помінялося рішення, чи ухвалили якусь іншу угоду?

Юрій Кравченко

Я зрозумів питання.

На мою думку, по-перше, що президент не цар...

Святослав Щербина

Пане Павле, Ви добре знаєте, ми з Вами спілкувалися попередні рази, коли приїздили до Києва, що наша зустріч перша була з президентом В.А. Ющенком 24 березня біля Секретаріату Президента, була зустріч 1 квітня також на цій площі біля Секретаріату Президента і остання зустріч 4 червня на острові Хортиця.

В.А. Ющенко наголосив, що він вболіває і дбає за Хортицю і буде все робити для того, щоб передати землі Національному заповіднику, і щоб зупинити незаконне будівництво мостів, і розібратися в цій справі.

Але на превеликий жаль, по цей час будівництво відбувається. Ви можете переконатися вочевидь приїхавши в Запоріжжя або глядячи на ці світлини, зроблені минулого тижня. В.А. Ющенко, якщо дає доручення своїм помічникам чи заступникам, то вони повинні виконувати, а не ігнорувати. Це незрозуміло хто його намагається ошукати або підставити.

Павло Вольвач

Пане Щербина, а що спонукало Вас і Ваших товаришів вдатися вже до такої крайньої форми як голодування?

Святослав Щербина

Коротко переповім останню зустріч 4 червня на острові Хортиця. Ми наголосили Віктору Андрійовичу: “Зупиніть незаконне будівництво мостів”. Віктор Андрійович сказав: “Ми будемо вивчати”. Я кажу: “Віктор Андрійович, скільки можна вивчати? Ми з Вами 3 місяці тому бачились. Все вивчається, а будівництво повним ходом іде вдень і вночі”. Ми сказали: “Якщо Ви не зупините будівництво, то ми приїжджаємо до Києва і будемо голодувати”.

Павло Вольвач

Гаразд, пане Щербина. Я Вашу думку і позицію зрозумів. У нас на зв’язку Іван Васюник>, заступник Держсекретаря України.

Іван Васюник

Добрий вечір!

Павло Вольвач

Добрий вечір, пане Васюник! “Вечірня Свобода” вітає Вас.

На жаль, Ви не чули нашу розмову. В студії Святослав Щербина і Юрій Кравченко, депутат Запорізької міської ради. Ось вони так трошки висловили свою позицію, окреслили ситуацію щодо Хортиці.

От хотілось би почути Вашу думку, позицію влади. Тим більше, я зацитую Ваші слова з газети “Без цензури” №17, травень 2005 року. ви сказали дослівно таке: “Стара влада прикривалася тим, що немає ресурсів”. Це йдеться про Хортицю, про її облаштування. А Ви заявили, що проблеми ресурсів не існує. Питання просте. В чому ж проблема? Чому з Хортицею ця задавлена болячка все триває і триває і переходить вже в часи пост помаранчевої України?

Іван Васюник

Я хочу повторити свою позицію, що не існує проблема ресурсів, існує тільки проблема політичної волі для вирішення тієї чи іншої загальнонаціональної проблеми. На моє переконання, що політика старої влади по інерції продовжувала політику в цій частині влади минулої нашої комуністичної і була спрямована на те, щоб помалу винищити нашу історичну пам’ять через нівелювання такої національної святині як острів Хортиця.

Павло Вольвач

Це зрозуміло, це було давно. Тепер, що нам заважає?

Іван Васюник

Я перш за все, підключаючись до студії, хотів би привітатись ще раз з паном Святославом і паном Юрієм. Ми на протязі 2 днів, я вважаю, дуже плідно і активно спілкувалися. Хотів би передати їм повагу і шану від президента України Віктора Ющенка. Я після сьогоднішнього нашого обіднього спілкування мав бесіду з президентом України. Про результати бесіди я вас іще проінформую.

Павло Вольвач

Пане Васюник, існує думка, що до будь-якої проблеми треба підходити виважено, але під виваженістю мають на увазі те, що мости таки потрібні. З цим, напевне, сперечатися просто смішно, справді потрібні.

От, є думка, що мовляв, треба підходить виважено. Під виваженістю мають на увазі, те, що мости таки потрібні. І проти їхнього - тепер уже небудівництва – виступить частина запоріжців, незрівнянно значніша, ніж противників мостів.

Але власне, чи не є це спекуляцією на проблемі, як мою думку? Бо мости звісно потрібні, але ж не проте йдеться будувати, чи не будувати. А йдеться саме про те, що вони пролягли в іншому місці і з’єднали два береги Запоріжжя, яке справді задихається від транспортної проблеми.

Іван Васюник

На моє розуміння виваженість, в даному питанні - означає вирішення проблеми по державному. Це означає, переш за все по цивілізованому, а це означає, що в результаті вирішення цієї проблеми повинні бути дотримані, з однієї сторони інтереси загальнонаціональні, тобто інтереси всієї української нації, бо Хортиця належить всій нації.

Я ще раз хочу висловити свою шану пану Юрію, пану Святославу і всій тій частині організованої громадськості Запоріжжя і не тільки Запоріжжя, яка дуже болісно сприймає будь-які речі, які суперечать позиції загальнонаціональній святині острова Хортиці.

Але, з другої сторони ця виваженість повинна відповідати інтересам громади міста Запоріжжя, бо вони всі є громадянами України і їхній комфорт держава повинна забезпечити. В цьому виваженість щодо вирішення цієї проблеми, а як її досягнути?

Я думаю, тільки через один механізм. Через механізм діалогу між всіма учасниками процесу. Я хочу ще раз тут принципово наголосити, що в даному випадку цю акцію голодування представників Запоріжжя і поважних людей і Президент України, і ми розглядаємо не як певний протестний, як скаргу надії влади, а перш за все, як бажання цих людей прилучитися і вплинути на українську політику.

І виходячи з того, ми вважаємо, що будь-яке раціональне зерно має бути використано в державних рішеннях. Я хочу вас проінформувати, що я за результатами зустрічей сьогоднішньої в секретаріаті Президента України розмовляв з Президентом...

Павло Вольвач

До речі, яке рішення, хоча б контури майбуття?

Іван Васюник

Так як ми попередньо домовлялися на зустрічі, ми маємо рішення Президента, яке зафіксоване в його розпорядженні. Розпорядження називається про додаткове вивчення питань будівництва автотранспортної магістралі через річку Дніпро у районі місто Запоріжжя.

Ключова позиція цього розпорядження полягає в наступному. Президент України утворює робочу групу, доручає мені очолити цю робочу групу і доручає на протязі місяця робочій групі до складу якої будуть включені представники відповідних Центральних органів виконавчої влади міста Запоріжжя. Також ми чекаємо представництва від громади Запоріжжя, кандидатів до цієї робочої групи.

Завдання групи на протязі місяця ще раз детально проаналізувати всі попередні проектні розробки, в тому числі пропозиції громадськості щодо альтернативних варіантів проходження транспортної магістралі через Дніпро у місті Запоріжжі.

І виходячи з того, винести пропозиції для прийняття відповідного рішення Кабінету Міністрів. І на цей період, Президент України доручає Кабінету Міністрів на період робочої групи, і це головна позиція в установленому порядку, вирішити питання про зупинення будівництва автотранспортної магістралі через Дніпро.

Павло Вольвач

Зрозуміло. Але питання таке. Це йтиметься лише про проблеми мосту, мостобудування чи і будуть розглядатися і весь комплекс проблем Хортиці, бо все ж таки всі знають, що і на самому острові далеко і не все гаразд.

Іван Васюник

Весь комплекс проблем Хортиці став вже предметом розгляду, в тому числі указу Президента України. І питання ті, я наголошую, які не розглядалися роками... Я маю підстави бути переконаний в цьому, що цього року ключові питання будуть вирішені.

До 1-го вересня з гідно указу Президента України має провестися землевідведення на території заповідника національного, до 1-го жовтня буде розроблена і затверджена масштабна програма розвитку національного заповідника і всі інші заходи, які передбачені указом Президента будуть виконані, бо всі терміни, які закінчувалися тепер, вони виконані.

Президент України проінформований про це. Я не бачу підстав сумніватися у комплексному вирішенні проблем острова Хортиці.

Павло Вольвач

Я хочу продовжити розмову із нашими гостями і вони нам трошки пояснять ситуацію із мостобудівництвом. Скажіть, проблема побудови мосту, вона вирішить транспортну проблему, в принципі, чи ні?

Святослав Щербина

Безумовно, ні. Тому, що навіть попередній голова міста Олександр Поляк наголошував, що якщо збудувати мости через Хортицю... А один раз він обмовився, що це буде транснаціональна магістраль через Хортицю. Проблеми міста вони не вирішують.

Павло Вольвач

Тобто, навіть так, проблема, яка довкола котрої ламається стільки списів, а в результаті не варто і виїденого яйця?

Святослав Щербина

Так, тому що ми одразу запропонували владі будувати мости або нижче Хортиці, або вище. Можливості зараз, коли літають ракети до космосу будувати через Дніпро мости – нема проблеми. Але таким чином буде збережено Хортицю і запоріжці не будуть задихатися від викидів транзитного транспорту, що планують нам завести зараз на ці мости через Хортицю.

Павло Вольвач

Ось я зайшов на сайт “Мерія.зп.юей – інформпортал міської ради. Де прес-секретар міського голови Тетяна Гузенко стверджує, що акція з голодуванням – це політичний шантаж. А далі, на тому ж сайті гендиректор проектного ін-ту “Київ союздорпроект” Віктор Черненко говрить, що мовляв, захисники Хортиці не з того почали.

Треба, на його думку, починати з очищення острова від бруду, вирішити питання із самозахопленням. Як на мене, це дуже слушна думка і ніхто не буде сперечатися.

Але в мене питання. Якщо будуть будувати міст, то в нього вкладають гроші. Різні структури. Інвестують. Чи не потягне інвестування в будівництво мосту якраз роздачу хортицької землі?

Пане Костянтин, скажіть Ваш погляд на те, що відбувається на Хортиці?

Костянтин Сушко

Головне завдання, яке я перед собою поставив погодившись директором заповідника, саме такого характеру, треба зберегти хортицьку територію. Бо територія, тобто земля – це основа будь-якої держави, а для України це питання першочергове.

Павло Вольвач

Хіба мости заторкнуть саме землю, вони все ж таки пройдуть через Дніпро?

Костянтин Сушко

Справа в тому, що ВР восени 2002-го року прийняла рішення про будівництво мостів в обхід Хортиці, тобто південний варіант. І там така була обмовка, в разі прийняття рішення про мости через Хортицю Запорізькою міською радою, то це рішення має бути пролонговане у ВР. Воно не було пролонговане.

Тобто, будівництво нинішнього мосту, з юридичних... Є не законно. Я людина законослухняна, якщо мости будуть будуватися на Хортиці до сьогоднішнього дня будівництво ведеться лише на Лівому березі.

Я на це дивлюся спокійно, бо я не замовив того будівництва, але тільки, як будівники з’являться на території Хортиці, то я буду зобов’язаний, як державний службовець, як людина, яка очолює Хортицю з цим звернуся до властей з вісткою, що ведеться на Хортиці незаконне будівництво.

Павло Вольвач

Пане Сушко, власне я про це вас і питав, але Вас не було ще в ефірі. Чи не потягне скажімо будівництво мостів за собою роздачу хортицьких земель, а я знаю, що Ви стоїте на позиціях, що найголовніше – це якраз земля?

Костянтин Сушко

Як відомо, вартість будівництва мостів у межах 2-3-х мільярдів гривень. Ця сума досить значна. Відомо всім, що бюджет ні Запорізький обласний, ні державний такої суми не потягне. І за так званими попередніми міркуваннями, попередньої влади, яка у грудні минулого року уся гігантська піарбудівнича акція задумувалася, як насамперед - інвестиційна акція.

Будуємо мости шляхом інвестицій, а згодом будемо розраховуватися за інвестицію хорстицькою територією. Бо мали б взяти участь у будівництві кілька зарубіжних... Вони до Запоріжжя приїжджали, вели переговори – це всім було відомо, бо на бюджет ніхто не розраховував.

Павло Вольвач

Пане Сушко, я Вас зрозумів. Отже, таки загроза за роздачею хортицьких земель існує. Пане Костянтина, я хотів насамкінець спитати ось що.

Чому всі прагнуть на Хортиці щось будувати, з одного боку якісь фітнес-клуби, гольф-клуби, бари, заправки, з іншого боку церкви якісь потішні січі з п’яними запорожцями посеред січового Майдану, а чи не було б більш доцільно всі кошти, всі зусилля спрямувати на відновлення саме хортицького довкілля, яке і є найбільшою цінністю?

Костянтин Сушко

Саме так. Я вважаю, і це не тільки моя думка, ця думка загальновідома, що Хортиця, як територія самодостатня. На ній представлені зразки всіх ландшафтних зон України, це унікальна територія.

Не хай там буде комусь Запорізька січ, бо вже гроші потрачені, але треба (фраза нерозбірлива) додаткові споруди розважального плану, а відновлювати довкілля саме хортицьку територію, яка є споконвічною.

Чому сьогодні прагнуть всі забудовувати? Є два пояснення. По-перше, це невігластво. У нас виникає зут, коли вони бачать порожню землю, вони вважають, що треба обов’язково “облагородіть” будівництвом. З іншого боку, це більш такий страшний підхід, вони свідомо нищать українську національну святиню. Вони знають, що для українців є Хортиця і тому сплять і бачать, щоб її забудувати.

Рештки нашого першого степу, знівечити плавневу частину, комусь віддати її. Такі були наміри впродовж всього існування заповідника. Цього року йому буде 40 років і 5-6 останніх місяців я відчуваю дуже разючі зміни у ставленні до заповідника, насамперед, від найвищих представників влади. Це відлуння ще є і на місцях, але широкий загал можновладців, які ще залишилися при владі цього і досі не розуміють.

Павло Вольвач

У нас є слухач.

Добрий вечір!

Слухач

Добрий вечір!

Я хочу сказати, що швидше всього Хортиця буду забудована. Чому? Та тому, що якщо нічого не робиться в Києві для того, щоб заборонити будувати у природоохоронних зонах, то що вже говорити про хортицю.

Секретаріат Президента Віктора Андрійовича буквально завалений зверненнями киян з проханням заборонити будівництво в природоохоронних зонах. На що часто приходить просто відповідь, що, мовляв, звертайтеся до депутатів, а питання розглядається. Якби Віктор Андрійович хотів би щось зупинити, то він і зупинив би будівництво на Хортиці.

Святослав Щербина

Я думаю, що нам все-таки вдасться захистити Хортицю, тому що дуже багато приходить киян, як і приїжджих гостей до Києва, і на Майдані Незалежності вони ставлять підписи на захист Хортиці, вони хочуть, щоб влада дослухалася до гласу народу і зробила мудрий крок по збереженню Хортиці, і щоб мости будуватися нижче Хортиці.

Закликаю всіх киян приходити щоденно на Майдан Незалежності і підтримувати нас усіх у цій акції, бо ми допоки не отримаємо письмового запевнення В.А.Ющенка, ми будемо продовжувати акцію протесту.

Павло Вольвач

Пане Кравченко, я знаю, що Ви давно досліджуєте цю проблему. Чи полягає вона тільки у будівництві мостів, чи там значно глибша ситуація, яка тягне за собою зовсім інші наслідки?

Юрій Кравченко

Це проблема комплексна. Але якщо цю проблем вирішувати, то вона завжди вирішується. Ми до цього мали справу, що тільки було імітування з примітивним викраденням державних коштів...

Павло Вольвач

Бажано факти.

Юрій Кравченко

До речі, все, що відбувається, - це все незаконні, якісь сфальсифіковані рішення.

Ці кошти виділялися в обсязі десь 80-105 мільйонів і в обхід закону про державний бюджет, тому що це будівництво міжміського сполучення, і воно повинно фінансуватися за цим законом з бюджету міста. Але бюджет міста у нас десь 500-600 мільйонів, від якого року залежно. Ці кошти, вилучені в обхід, - це десь незроблені дороги, ями по всій Україні.

Ми маємо багато документів з того, що наші запорізькі відомі банки долучилися до цієї справи. За нашими підрахунками, десь 40% відкату відмивається, ці мільйони десь лежать, а потім кудись йдуть.

Не хотілося б нагадувати, але в Києві запроектований такий же міст, один в один проекти, і, мабуть, планувалася на нашій базі (у нас там потужні бетонні заводи) робити ці деталі, а потім конструкції Дніпром до Києва і збудувати міст у Києві такий, за такою ціною, а нам, запоріжцям, говорили б, що щось мішає, не вистачає коштів і так далі.

Павло Вольвач

Пане Кравченко, Ви – депутат міської ради. Звідси у мене і питання до Вас. В останній свій приїзд до Запоріжжя Президент давав чіткий термін, до якого мусить бути розподілена хортицька земля, бо, як ми зрозуміли і по нашій нинішній розмові, і зі слів директора заповідника, що найосновніша проблема все ж таки у землі.

Так ось, повинна бути розподілена хортицька земля, яка вся мусить відійти до заповідника. Так говорилося під час приїзду Президента до Запоріжжя і під час його зустрічі із директором заповідника К.Сушком. Тим більше все це було засвідчено.

А звідки ж ці торги, які, зокрема, йдуть у запорізькій мерії серед і тих, хто її очолює, і серед депутатів? Про який розподіл йдеться: більша заповідність, менша, зовсім не заповідна, де можна смажити шашлики і співати “Шумєл камиш...”?

Юрій Кравченко

Ці, мабуть, проблеми охопили всю Україну. Ми бачимо і чуємо, що в Херсоні. Одесі, Києві такі ж процеси. Це банальна прихватнизація. Щоб зупинити це все, а рубікон ми вже перейшли, то ми цим голодуванням ставимо за мету спочатку нехай нам українці допоможуть повністю зробити з Хортиці духовний національний центр з передачею всією землі. Цей Гордієв вузол можна вирішити тільки передачею всієї землі. Це тільки так.

Павло Вольвач

Щодо допомоги українцями, як Ви висловилися, то знаю, що така допомога існує, вона дієва. Приміром, нещодавно приїздили луганські студенти працювати на Хортицю, очищали її, до речі, вони наголошували, що ніде вони не бачили стільки бруду. Як говорив мені директор заповідника, перед приїздом луганських студентів з Хортиці вивезли 18 машин з брудом, і вже луганські студенти 7 машин вивезли.

Далі. Наскільки відомо, голова КМДА виділив мільйон гривень на спеціальний фонд.

Юрій Кравченко

Ми відпрацюємо механізм, а українці нехай нам допомагають, а потім ми допоможемо на цих механізмах, тому що зневіра йде у всього українського народу навіть до Президента. Треба рішучі дії.

Павло Вольвач

Пане Кравченко, я ж поставив конкретне питання. Я його переадресую пану Щербині. Голова КМДА, пан Омельченко перерахував мільйон гривень на спеціальний фонд.

Що це за фонд? Хто за ним буде наглядати? Чи не завершиться все це, як у нас, принаймні, часто завершується, тобто банально хтось поцупить?

Святослав Щербина

Це добре, що Олександр Олександрович перерахував такі кошти, але я поки що не чув, що вони надійшли до заповідника і на який фонд. Якщо такі гроші будуть надходити, то добре.

Велика шана і подяка луганським студентам. Ми зі студентами разом працювали, і вони були зачаровані Хортицею, яка там природа, які там історичні пам’ятки. Після екскурсії по Хортиці вони навіть не хотіли їхати звідти і казали, що ще повернуться.

Павло Вольвач

Я знаю, що ще з інших регіонів мають бажання студенти приїхати.

Святослав Щербина

Так-так.

Але мені дуже боляче, що мої земляки не хочуть ставитися з повагою до Хортиці.

Павло Вольвач

Шановні гості, ініціатива пана Артеменка, голови Запорізької обласної держадміністрації, про яку писали в ЗМІ, про побудову такого собі історико-культурного комплексу “Запорізька Січ”. На якій стадії її втілення в життя? Як ви її оцінюєте? Це справді щось нагальне, потрібне, чи це якась чергова бутафорська потішна січ, про які я говорив?

Святослав Щербина

Будівництво цієї Січі було заплановане ще на початку 90-их, але не у таких масштабах, і вийшло, що попередня влада розпочала будівництво, минулого року лише на земляні роботи було витрачено понад три мільйона гривень, хоча насправді на ці роботи було витрачено менше коштів з державного бюджету.

В.А.Ющенко, вболіваючи за Хортицю, він хотів би, щоб ця Січ постала, але не за такий рахунок, що зараз там понівечена земля, поруйновано ті могили, на яких вона будується. Чи буде козацтво розвиватися на могилах наших предків, де були поховані козаки і далекі-далекі наші предки? До речі, тим могилам понад 3,5 тисячі років.

Павло Вольвач

Наскільки я зрозумів, Ви скептично оцінюєте цей проект, запропонований губернатором проект. Це бутафорія, на Ваш погляд?

Святослав Щербина

Цей проект був запропонований ще минулою запорізькою владою, а теперішній голова облдержадміністрації просто продовжує цю роботу. Діватися вже нікуди, бо земля розрита, треба добудовувати, але необхідно враховувати думку як науковців, так і громадськості.

Павло Вольвач

Хортиця – це все ж таки загальноукраїнське надбання і підходити до неї у стилістиці сам склепав – це трошки ризиковано, тут треба залучати загальнодержавні і ресурси, і кошти, і фахівців. Що Ви на це скажете?

Святослав Щербина

Безумовно.

Дякуючи пану Сушку, те, що необхідно відроджувати Хортицю не якимись забудовами, а природні пам’ятки. Про це казала і міністр культури О.Білозір 10-го квітня на нараді на Хортиці. Вона сказала: “Достатньо будувати, необхідно відроджувати природні пам’ятки, які залишили нам предки. Ми повинні їх берегти і передати нашим нащадкам”.

Павло Вольвач

Я знаю, що працівники музею пішки ходять на роботу 3,5 км.

Святослав Щербина

Влітку ще з цим змиритися можна, а взимку... Раніше через Хортицю ходив тролейбус, а попередній міський голова Поляк зняв для того, щоб виборців задобрити, і сказав, що є велика транспортна проблема, то зараз працівники заповідника ходять пішки або 3,5 км, або трохи менше, дивлячись з якої сторони добиратися до заповідного музею. Таким чином вони обмежені у своїх правах, тому що вони на роботу добираються довгий час і з роботи. Бувають різні випадки з їхніми пересуваннями по Хортиці.

Юрій Кравченко

На прес-конференції в УНІАНі ми презентувати проект Всеукраїнського комітету збереження та відродження заповідника. Тут зроблені висновки і пропозиції громадських експертів щодо генерального плану.

Що ж у цьому питанні? Міністерство охорони навколишнього природного середовища України Державній службі заповідної справи України скласти для подання Генпрокуратурі акт на роботи в балці Славутина, що мають наслідками знищення заповідного ландшафту загально-геологічного заказника загальнодержавного “Дніпровські пороги”.

Що відбувається? У нас є всі ці міністерства охорони природи, а охороняти природу доводиться якимсь аматорам.

Павло Вольвач

Шановні гості, вже нав’язли в зубах всі ці розмови, такі стереотипи про зросійщений Схід, випалену землю, Схід як культурна пустеля... То чи не могла б якраз Хортиця, на Вашу думку, реальна, зрима, груба, яку можна побачити, відчути, під п’ятою помацати зрештою, стати тим ядром, осердям, довкола якого могли б якось кристалізуватися, структуруватися всі, скажімо, пафосно українські сили, до яких часто закликають, приїхавши на Схід, і державці, що от, мовляв, пора відроджуватися, сили насправді великі і потужні?

Святослав Щербина

Безумовно, Хортиця може об’єднати для того, щоб відродити український дух, козацький дух, тому що на Хортиці така сильна енергетика, така гарна природа і достатньо вистачає пам’яток історії, що українець, прийшовши на Хортицю, відчував себе причетним до великого народу.

Павло Вольвач

Тим більше, що на Сході, треба віддати належне реаліям, справді мало чогось такого, що могло б нагадувати про якісь такі сакральні речі.

Якщо, приміром, на Заході безліч церков, архітектурних пам’яток і національна свідомість у них в повному порядку, то на Сході значення Хортиці в цьому контексті, мені здається, просто зростає неймовірно.

Святослав Щербина

Безумовно. Тим більше, що на Хортиці за останніх 10 років розкопано ряд історичних археологічних пам’яток, які мають світову ціну, їх можна разом з Хортицею заносити у пам’ятки ЮНЕСКО для того, щоб зберегти для майбутніх поколінь.

Юрій Кравченко

Мені здається, що це відродження в духовному плані повинно мати свою адресу – це острів Хортиця, місто Запоріжжя.

Павло Вольвач

Я думаю, що не лише острів Хортиця. У нас є і Чернеча Гора, і Говерла, і Берестечко зрештою.

Юрій Кравченко

Так багато говориться, що не вистачає у нас національної ідей. От це і є стержнем національної ідеї. Звідси і почнеться очищення духу і відродження нації взагалі.

Святослав Щербина

Якщо ми кажемо, що наша матір – Україна, то душа і серце – це Хортиця. Це насправді так, тому що вона плекала завжди українців до визволення, до захисту своєї держави.

Павло Вольвач

А Ви самі вірите в те, що нова влада підійде до проблеми Хортиці справді по-серйозному, по-державному, і справа, яка на мертвій точці вже кілька десятиріч, нарешті зміниться?

Святослав Щербина

Я впевнений, що сьогоднішня нарада, яка відбулася за участю І.В.Васюника, і те, що В.А.Ющенко сьогодні також підтвердив, що він також підтримує наші вимоги, нова влада поставиться з повагою до Хортиці і до інших пам’яток всього українського народу.

Юрій Кравченко

Я думаю, що якщо за справу взялися справжні козаки, то буде зрушення.

Павло Вольвач

А взялися козаки? До речі, як Запорізьке козацтво?

Святослав Щербина

Пане Вольвач, Ви самі знаєте, Ви колись теж мешкали у Запоріжжі, і Ви добре самі знаєте, що козацтво у більшості своїй у нас ще спить.

Павло Вольвач

Сподіватимемося, що прокинеться.

А ми завершуватимемо, бо час невблаганний.

Нагадаю, що це була “Вечірня Свобода”, присвячена проблемам сучасної Хортиці.

Вів програму я, ведучий Павло Вольвач. А завітали до студії гості: Святослав Щербина, голова Всеукраїнської асоціації “Захистімо Хортицю” запорізької філії, один із голодуючих на Майдані, і Юрій Кравченко, депутат Запорізької міської ради, теж учасник акції на Майдані.

І з вірою в те, що Хортиця відродиться, ми прощаємося до наступних передач!

Слухайте нас о цій порі! Говорить радіо “Свобода”!

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG